official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
WIGGERUD Anders
1970
SWE
2:14.25
14.45
2
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+0.77
18.92
3
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+1.54
23.40
4
DARBELLAY Alain
1969
SUI
+1.65
24.04
5
PAVLEK Vedran
1973
CRO
+1.82
25.02
6
GROS Sacha
1974
USA
+2.28
27.70
7
PLASCHY Didier
1973
SUI
+2.57
29.38
8
CASTLUNGER Elmar
1971
ITA
+2.60
29.56
9
FELTRIN Giovanni
1971
ITA
+2.64
29.79
10
LILJEQVIST Sverre
1972
SWE
+2.94
31.53
11
TOMAS HERNANDEZ Vicente
1969
ESP
+3.04
32.11
12
SCHASCHL Thomas
1969
AUT
+3.57
35.19
13
WITHER Scott
1972
USA
+3.65
35.66
14
LEUNIG Markus
1974
SUI
+3.68
35.83
15
TAKIZAWA Hiroomi
1973
JPN
+3.75
36.24
16
TAKEDA Takahiro
1974
JPN
+4.63
41.35
17
HORACEK David
1972
CZE
+4.83
42.51
18
LAMAZOUADE Francois
1971
FRA
+5.23
44.84
19
HEINFLING Ulrich
1967
GER
+5.58
46.87
20
FERNANDEZ MARTINEZ Abraham
1967
ESP
+7.05
55.41
21
DUVILLARD Francois
1974
FRA
+7.12
55.82
22
VOKATY Martin
1968
CZE
+7.17
56.11
23
DITSCHEV Peter
1969
BUL
+7.25
56.57
24
AUBONNET Stephane
1973
FRA
+7.41
57.50
25
BLANC Vincent
1973
FRA
+7.76
59.54
26
THALER Stefan
1973
ITA
+8.24
62.32
27
ROSSELL Ramon
1971
AND
+8.54
64.07
28
KNEZAUREK Bernhard
1971
AUT
+8.63
64.59
29
TICHY Martin
1973
CAN
+9.12
67.44
30
FURUSETH Jon Emil
1971
NOR
+9.25
68.19
31
SLASTAN Dusan
1974
SVK
+9.38
68.95
32
ZUBEK Robert
1973
POL
+9.60
70.23
33
PETERSIK Marian
1973
GER
+9.61
70.28
34
HUR Seung Wook
1972
KOR
+10.19
73.65
35
KVACH Dmitry
1974
KAZ
+10.50
75.46
36
CERALLI Pierre-Alain
1972
SUI
+12.23
85.51
37
LANCUP Pierre
1974
CAN
+13.71
94.11
38
ROSELLO ROGER Jorge
1969
ESP
+14.48
98.58
39
CUNNINGHAM Chester
1976
AUS
+16.70
111.48
40
KIM Gi Byung
1976
KOR
+16.88
112.52
41
TILLING Glenn
1974
AUS
+17.34
115.20
42
PROVIC Aleksandar
1970
JUG
+19.09
125.36
43
DJUROVIC Krsto
1973
JUG
+19.68
128.79
44
VINCZE Peter
1975
HUN
+20.07
131.06
45
ILIC Sladjan
1969
JUG
+20.23
131.99
46
KLAUDATOS George
1971
GRE
+20.68
134.60
47
PRUNEA Ovidiu
1974
ROU
+20.69
134.66
48
STANIC Milos
1976
JUG
+23.34
150.06
49
KHALIL Jean
1969
LIB
+27.86
176.32
Did not finish 2nd run
BLANCO Christian
1970
BRA
BUCHHEISTER Gregory
1973
USA
FORTIER Simon M.
1972
CAN
GLUSHKOV Atanas
1975
BUL
GOMEZ RUBIO David
1973
ESP
ITO Kaoru
1973
JPN
LAPERRIERE Martin
1972
CAN
LIPRANDI Sebastien
1970
FRA
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
PIFARRE Gerard
1972
AND
PILARSKI Antoni
1975
GBR
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
SAKATA Makoto
1975
JPN
SHIMOMURA Yasunori
1975
JPN
STARE Matjaz
1972
SLO
SVENSSON Joel
1972
SWE
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
VIELE David
1975
USA
Did not finish 1st run
AERNI Dominik
1971
SUI
ALCUBIERRE ROCA Jorgi
1974
ESP
BOTEICH Youssef
LIB
CASTELLANO Christian
1974
ITA
DAVIES Guy
1972
NZL
DVOROVENKO Vladimir
1975
UKR
EO Hyung Woo
1974
KOR
FLOOD Randy
1974
USA
HALL Samuel
1973
NZL
HANSON Richard
1973
NZL
HASSWANI Tony
LIB
HEIKKALA Petri
1974
FIN
KRAUS Tomas
1974
CZE
LAPERRIERE Patrick
1969
CAN
MARTINS Pedro Flavio
1976
POR
PIFARRE Joan Marc
1975
AND
QUILLIAMS Leigh Jason
1973
CAN
SCHWAER Matthias
1973
GER
SEIRINGER Klaus
1975
AUT
SPINOLA Andre Ricardo
1975
BRA
STER Rok
1975
SLO
STIMPFL Elmar
1973
ITA
STROHMEIER Ralf
1971
GER
TRANDAFIR Ion
ROU
UOTILA Janne
1975
FIN
WOLF Eric
1971
AUT
YEAGER Jeff
1973
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run