official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KLINGER Franz
1974
AUT
1:17.73
32.85
2
DE COSTA David
1976
SLO
+0.12
33.73
3
MAN DE Harald II
1973
NED
+0.57
37.03
4
THORSTEINSSON Vilhelm
1971
ISL
+1.09
40.84
5
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+1.86
46.49
6
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
+1.88
46.64
7
MITTER Mark
1977
AUT
+3.18
56.17
8
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
+3.53
58.74
9
MATTIAS Dani
1977
SLO
+3.80
60.72
10
HUTKA Andrej
1975
SVK
+3.81
60.79
11
OSLAK Ozbi
1977
SLO
+4.08
62.77
12
SMOLIC Rok
1977
SLO
+4.31
64.46
13
MOSER Johan
1976
NED
+4.38
64.97
14
RATAJ Marko
1977
SLO
+4.62
66.73
15
PRIMOZIC David
1977
SLO
+4.95
69.15
16
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+5.27
71.50
17
ZAGERNIK Igor
1976
SLO
+5.35
72.08
18
LACKNER Martin
1978
AUT
+5.50
73.18
19
ZUBEK Robert
1973
POL
+5.70
74.65
20
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+6.29
78.98
21
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+6.50
80.51
22
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
+6.75
82.35
23
KOVAR Vladimir
1978
SVK
+6.83
82.93
24
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+7.00
84.18
25
BREGANT Gorazd
1976
SLO
+7.05
84.55
26
KORENCAN Jaka
1977
SLO
+7.51
87.92
27
STOLECKI Bartlomiej
1976
POL
+7.54
88.14
28
GASPAR Renato
1977
CRO
+7.72
89.46
29
MALUS Miha
1978
SLO
+7.84
90.34
30
CHOROGWICKI Martin
1978
SVK
+7.93
91.00
31
CORRADINI ZUDENIGO Pierluigi
1976
ESP
+8.45
94.81
32
ANDRIC Matevz
1979
SLO
+8.46
94.89
33
SUPERSBERGER Markus
1979
AUT
+9.17
100.09
34
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+9.23
100.53
35
BURKHARDT Oliver
1979
AUT
+9.61
103.32
36
BUSER Dominik
1977
SLO
+9.64
103.54
37
KOCIJAN Rok
1977
SLO
+10.31
108.45
38
RENER Jernej
1978
SLO
+11.31
115.79
39
ZUPAN Marko
1979
SLO
+11.41
116.52
40
TARMAN Gasper
1979
SLO
+11.46
116.89
41
KLOCKER Bernd
1979
AUT
+11.75
119.01
42
SAMSAL Rajko
1965
CRO
+11.99
120.77
43
DRAKSLER Peter
1979
SLO
+12.60
125.25
44
BOLANCA Ivan
1974
CRO
+13.48
131.70
45
SPASOV Kiril
1979
BUL
+14.68
140.50
46
WALCHER Mark
1979
AUT
+14.95
142.48
47
MENCINGER Matjaz
1979
SLO
+16.26
152.09
48
SPINOLA Andre Ricardo
1975
BRA
+19.73
177.53
49
ROSA Guilherme
1976
BRA
+38.91
318.18
Did not finish 2nd run
ARNOLJ Bostjan
1979
SLO
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
GMAJNAR Miha
1976
SLO
GRAH Domen
1976
SLO
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
HERBST Reinfried
1978
AUT
INOUE Haruki
1975
JPN
KOZLAR Igor
1979
SLO
KRANJC Sergej
1974
SLO
LEBAN Saso
1976
SLO
MARKOV Georgi
1979
BUL
PANOVSKI Bojan
1974
MKD
PETEK Ales
1978
SLO
PUSTOSLEMSEK Primoz
1974
SLO
RAZGORSEK Jure
1978
SLO
SAMARZIJA Mislav
1977
CRO
SARSON Karlo
CRO
SOLERO Simon
1978
SLO
SPILJAK Toni
1976
CRO
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
VLAH Allan Thomas
1977
CRO
WAREMAN Hayo
1974
NED
ZUPANC Tomi
1978
SLO
ZVAB Tadej
1979
SLO
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDESILIC Daniel
CRO
ARNOLD-AULAND Jason
1977
AUS
BEECH Michael
1976
NZL
BUCHSTEINER Christian
1977
AUT
DULLNIG Joachim
1979
AUT
FERFOLIA Joze
1978
SLO
GEMZA Matej
1977
SVK
GOLOB Luka
1976
SLO
GREGORIC Primoz
1979
SLO
HARADA Gen
1978
JPN
MAGNUSSON Gunnlaugur
1973
ISL
MAJCHER Grzegorz
1976
POL
MANDELC Grega
1978
SLO
MARN Jaka
1978
SLO
MOZETIC Andraz
1978
SLO
PEN Peter
1973
SLO
PURICELLI Mariano
1974
ARG
RAZINGER Jure
1978
SLO
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
SEVER Ales
1979
SLO
VERDNIK Miha
1977
SLO
ZABAVNIK Goran
1978
SLO
ZYREK Miroslaw
1972
POL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run