official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
OEYO Eirik
1973
NOR
1:46.81
58.00
2
TURNEY Kevin
1975
USA
+0.90
62.80
3
FRITSCH Oliver
1976
USA
+1.02
63.44
4
DE LINT Marc
1974
USA
+1.63
66.70
5
STEWART Rob
1979
USA
+5.80
88.95
6
GIORDANO Luke
1978
USA
+6.67
93.59
7
HAWKINS Steven
1978
CAN
+7.37
97.33
8
SPOONER Cory
1976
CAN
+8.12
101.33
9
RICHARDS Lars
1976
USA
+8.28
102.19
10
LATHAM Zachary
1979
USA
+8.65
104.16
11
KERBY Dane
1979
USA
+9.96
111.15
12
WATKINS Wesley
1978
USA
+10.14
112.11
13
HOLMER Eric
1980
USA
+10.54
114.25
14
KELLERMANN Josh
1979
USA
+10.59
114.51
15
METZGAR Cameron
1980
USA
+11.93
121.67
16
BRUNO Nicholas R
1978
USA
+12.11
122.63
17
KADZEJS Rudy
1978
USA
+14.23
133.94
18
VINTON Andrew
1980
USA
+14.53
135.54
19
SAMWAY Kyl
1980
USA
+15.24
139.33
20
STAGGS Tyler E
1979
USA
+15.95
143.12
21
MANN Josh
1977
USA
+16.13
144.08
22
BEAN Kyle
1980
USA
+16.37
145.36
23
EASTAUGH John F.
1980
USA
+17.05
148.99
24
WATTS John H
1976
USA
+17.18
149.68
25
COLE Nicholas
1980
USA
+17.91
153.58
26
RARITY Matt
1977
USA
+18.71
157.85
27
DE JONG Garrett
1980
USA
+20.83
169.16
28
CROSS Andrew
1980
USA
+21.17
170.98
29
BARBERA JR Robert A
1975
USA
+21.18
171.03
30
UELAND Nathan
1980
USA
+23.51
183.46
31
MORTENSEN Eric
1980
USA
+23.63
184.10
31
THOMPSON Patrick
1979
USA
+23.63
184.10
33
CAPON Seth
1980
USA
+24.79
190.29
34
MCNEILL Jason
1980
USA
+25.18
192.38
35
DIX Travis
1979
USA
+25.73
195.31
36
PERDUE Briar
1980
USA
+26.06
197.07
37
MORIN David B
1980
USA
+28.35
209.29
38
MAYON Michael
1980
USA
+30.21
219.22
39
HEWITT-WOODS Ian
1978
USA
+34.09
239.92
40
DANZA Brian
1980
USA
+34.61
242.70
41
SHAFER John
1901
USA
+38.53
263.62
42
DONDERO Kris
1980
USA
+40.07
271.84
43
VOLK Ben
1978
USA
+41.37
278.77
44
HOOVER III Thomas F
USA
+42.04
282.35
45
DEWANE Jean-Paul
1979
USA
+43.53
290.30
46
LUKENS Matthew
USA
+43.56
290.46
47
BOWDEN Zach
USA
+47.16
309.67
48
WOOD Jeremy
1980
USA
+49.71
323.28
49
UELAND Jeremy
1980
USA
+52.63
338.86
50
ELLIOTT Austin
1901
USA
+1:05.03
405.04
Did not finish 2nd run
CHAPMAN Travis
1974
USA
CHIN Cameron
1979
USA
CRAWFORD Greg
1977
USA
CROUSE Thayer
1980
USA
DAUSZ Kris
1976
USA
EICHNER Kevin
1976
USA
ELLIS Lincoln
1980
USA
GALVEZ Chris
1977
USA
GLASER Trevor
1978
USA
HANSETH Brian
1976
USA
JOHNSON Ethan
1980
USA
KEENE Jesse
1979
USA
KORFIATIS Peter
1976
USA
KRIEVES Mike
1979
USA
MAJORS Adam
USA
MILLER Sandy S
1980
USA
MITCHELL Christopher
1979
USA
OLSEN Aaron
1979
USA
PITA Scott
1974
USA
ROHRBACH Nick
1978
USA
WALSH Kelly
USA
WILKINSON Eric
1978
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
AKABUTU Randy
1976
CAN
ANDREWS B.J.
1979
USA
ATKINS Aaron
1974
USA
BOEHM Marcel
1976
USA
COOK Tyson W
1976
USA
CROSS Ira
1978
USA
DABELL Michael Eric
1977
USA
DOWNING Joe
1976
USA
ENGSTROM Chad Ryan
1978
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
HAWXURST Justin
USA
HUGHES Brennan R
1980
USA
JACKSON Russell
1971
USA
JOHNSON Nathan
1977
USA
JONES Jerimy
1976
USA
JOSEPH Stacy
1977
USA
KIMBALL John
1980
USA
KRAGSTERMAN Paer
1978
SWE
LEMIEUX Jesse
1979
CAN
LOWELL David
1980
USA
MACPHERSON Jeffrey
1977
CAN
MANE` Pier Andrea
1978
ITA
MCEWEN Denny
1979
CAN
MENG Dan
1977
USA
MILEWSKI Chris
1979
USA
MILLER Matthew
1978
USA
OLIPHANT Brant
1979
USA
PRISK Karl R
1975
USA
SMERDON Ricky
1976
USA
SPURGEON-HEINRICI Kaspar
1979
USA
TAYLOR Jason
1974
USA
TOLLEFSEN Rory
1980
USA
TORRES Jason
1978
USA
TUCKER Scott
1901
USA
WAITE Eli
1980
USA
WHEADON Joseph
1978
USA
Disqualified 1st run