official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SYKORA Thomas
1968
AUT
1:51.40
0.00
2
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+0.63
3.22
3
SIMOND Francois
1969
FRA
+0.96
4.91
4
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+1.05
5.37
5
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+1.44
7.37
6
MARILA Mika
1973
FIN
+1.69
8.65
7
WEISS Angelo
1969
ITA
+1.73
8.85
8
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.95
9.98
9
PLASCHY Didier
1973
SUI
+2.10
10.75
10
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+2.18
11.15
11
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.29
11.72
12
ANCENAY Max
1970
FRA
+2.30
11.77
13
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+2.47
12.64
14
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+2.50
12.79
15
GRAVIER Richard
1974
FRA
+2.53
12.95
16
STAUB Patrick
1967
SUI
+2.56
13.10
17
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.88
14.74
18
VOGL Alois
1972
GER
+2.96
15.15
19
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+3.27
16.73
20
ERICSSON Andreas
1973
SWE
+3.66
18.73
21
SEER Florian
1976
AUT
+3.77
19.29
22
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+3.94
20.16
22
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
+3.94
20.16
24
GSTREIN Bernhard
1965
AUT
+4.09
20.93
25
ITO Hideaki
1970
JPN
+5.62
28.76
26
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+5.78
29.57
27
VALLA Romain
1976
FRA
+6.31
32.29
28
PUCKETT P Casey
1972
USA
+6.92
35.41
29
IMBODEN Urs
1975
SUI
+7.05
36.07
30
WYSSEN Koebi
1974
SUI
+7.56
38.68
31
HUTTER Christian
1975
AUT
+7.79
39.86
32
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+8.15
41.70
33
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
+10.59
54.19
34
KOKOWIHIN Eduard
1969
RUS
+14.89
76.19
35
KRAVCNENKO Dmitrij
1977
RUS
+15.44
79.00
36
VONN Thomas
1975
USA
+16.07
82.23
Did not finish 2nd run
CASANOVA Marco
1976
SUI
THOENI Dietmar
1968
AUT
MAST Gunther
1971
GER
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
POOL Thomas
1974
SUI
POPOV Lubomir
1967
BUL
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
SPEISER Gerhard
1975
GER
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
TICHY Martin
1973
CAN
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
MAIER Hermann
1972
AUT
COVILI Frederic
1975
FRA
JOVAN Matej
1970
SLO
JEVARD Ronny
1975
NOR
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
GROS Sacha
1974
USA
LANZINER Stefan
1975
AUT
LEUNIG Markus
1974
SUI
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GREBER Gerhard
1972
AUT
VIELE David
1975
USA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
DE CRIGNIS Fabio
1968
ITA
HORACEK David
1972
CZE
WIGGERUD Anders
1970
SWE
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
KIRCHNER Markus
1974
AUT
PROSCH Alexander
1976
ITA
MAJCHER Grzegorz
1976
POL
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
LIND Peter
1972
SWE
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
KUDO Masami
1977
JPN
PUENTENER Leo
1973
SUI
RAICH Benjamin
1978
AUT
ROLLAND Eric
1975
FRA
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
KNIGHT Chip
1975
USA
KLINTBERG Per
1973
SWE
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run