official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MILLER Bode
1977
USA
1:41.10
13.63
2
GROS Sacha
1974
USA
+0.72
17.62
3
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.20
20.28
4
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.58
22.38
5
WOODLAND Scott
1977
USA
+2.63
28.20
6
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.08
30.69
7
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+3.58
33.46
8
WOLK Chad
1976
USA
+3.60
33.57
9
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+3.65
33.85
10
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
+4.04
36.01
11
NOLTING Josh
1976
USA
+4.32
37.56
12
KUDO Masami
1977
JPN
+4.34
37.67
13
FIALA Jakub
1975
USA
+4.53
38.72
14
TICHY Martin
1973
CAN
+4.86
40.55
15
STELL Kevin
1977
USA
+5.24
42.65
16
BUCHHEISTER Geoffrey
1975
USA
+6.94
52.07
17
BERG Christopher
1978
USA
+7.00
52.40
18
MONTALBO Scott
1977
USA
+7.02
52.51
19
ERNEMANN Andrew
1976
USA
+7.23
53.68
20
REICHELT Hannes
1980
AUT
+7.56
55.51
21
MCCONATHY Chad
1980
USA
+7.71
56.34
22
TRASTEK Jeff
1980
USA
+7.94
57.61
23
SVENSRUD Travis
1978
USA
+7.97
57.78
24
OEYO Eirik
1973
NOR
+8.76
62.15
25
ENGELKING Jamie
1974
USA
+8.86
62.71
26
MULLANY David
1979
USA
+8.89
62.87
27
MAGI Alberto
1974
ITA
+9.33
65.31
28
REINHARDT Eric
1979
USA
+9.80
67.91
29
LAMB David W
1981
USA
+9.93
68.63
30
BAROTTI Enrico
1977
ITA
+10.38
71.13
31
JOHANSING Nathan
1980
USA
+10.55
72.07
32
THALER Stefan
1973
ITA
+10.85
73.73
33
SHINE Robbie
1979
USA
+11.61
77.94
34
GREENWOOD Dana
1980
USA
+11.64
78.10
35
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+12.03
80.27
36
SHIELDS Derek
1981
USA
+12.08
80.54
37
CORTINA Rodrigo
1979
MEX
+12.11
80.71
38
KIEFFER Elliott
1977
USA
+12.25
81.48
39
FORD Peter
1979
USA
+12.58
83.31
40
MORAND Cedric
1976
FRA
+13.68
89.40
41
ADAMS Ryan
1980
USA
+13.96
90.96
42
HAFFEY Aaron
1979
USA
+14.92
96.27
43
SCOTT Eric D
1980
USA
+14.97
96.55
44
MAHAN Cain
1981
USA
+15.73
100.76
45
MALATO Christopher
1979
USA
+16.11
102.86
46
BARRON Eric
1980
USA
+16.23
103.53
47
NESSET Nathan
1982
USA
+16.28
103.81
48
LANGE John
1980
USA
+16.47
104.86
49
BERTHOD Fabio
1972
ITA
+16.54
105.25
50
MISNER Matthew
1979
USA
+17.20
108.90
51
STODDART Jeremy
1978
USA
+17.22
109.01
52
SCHLEPER John
1982
USA
+18.08
113.78
53
WEXLER Adam
1981
USA
+18.16
114.22
54
TOWNES Travis
1980
USA
+18.45
115.83
55
LEROY Andy
1975
USA
+18.91
118.37
56
BERGLUND Teddy
1978
USA
+19.43
121.25
57
SCHOFIELD Douglas
1980
USA
+19.91
123.91
58
ROHRBACH Nick
1978
USA
+20.04
124.63
59
DONALD Jason
1980
USA
+20.16
125.30
60
KURUVILA Benjamin T
1982
USA
+20.18
125.41
61
HILAND Geoffrey
1979
USA
+20.33
126.24
62
DANKO Adam Jeffery
1977
USA
+20.45
126.90
63
BOLDUC Onie
1980
USA
+20.61
127.79
64
BIRK Tug
1978
USA
+20.96
129.73
65
CANNING Ainslie T
1979
USA
+21.43
132.33
66
BENNETT Clifford J
1981
USA
+21.69
133.77
67
RIETZ Chad
1981
USA
+21.79
134.33
68
TONDRE Zachary
1979
USA
+21.80
134.38
69
YUROSEK Jeremy
1980
USA
+22.19
136.54
70
RAMSEY Tres
1982
USA
+22.56
138.59
71
BORKOVEC Jesse D
1979
USA
+22.59
138.76
72
VANDEFORD Aaron M
1981
USA
+23.08
141.47
73
STAHL Gunter
1972
GER
+23.94
146.24
74
STONE Jeremiah
1976
USA
+24.85
151.28
75
STEVENS Carlos
1982
USA
+25.47
154.71
76
KENNY Patrick
1978
USA
+25.71
156.04
77
BRUGGER Ralf
1971
GER
+26.38
159.75
78
GARRETSON Jesse
1981
USA
+26.66
161.30
79
KITTLE Michael
1979
USA
+26.69
161.47
80
KENNARD James
1982
AUS
+27.46
165.73
81
KABOTH Holger
1970
GER
+27.76
167.39
82
JOSCHEK Jens
1972
GER
+28.24
170.05
83
LUSSIER Alexandre
1971
CAN
+28.58
171.94
84
CRONIN-WILTON Seth
1977
USA
+29.24
175.59
85
KUDRIAVSTEFF Mike
1982
USA
+32.12
191.54
86
MIKA Jonathan B
1979
USA
+33.04
196.64
87
BROWN Richard C
1981
USA
+44.18
258.35
Did not finish 2nd run
ALESI Lorenzo
1974
ITA
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
BENSON Chad
1978
USA
BISIC Tahir
1981
BIH
COWAN Christopher
1980
USA
DOBROVODSKY David
1972
AUT
ERICKSON Chris
1981
USA
ERNEMANN Fritz
1982
USA
FISCHER Brett
1977
USA
GOLTING Joe
1979
USA
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
HOVDE John
1979
USA
JARVIS Jay M
1979
USA
JONES Chris
1968
USA
KAWAJA Billy
1978
CAN
MCNEILL Jason
1980
USA
PHILLIPS Peter Millar
1982
USA
ROSENER Jason
1975
USA
RYGG Eric
1980
USA
SAKAGUCHI Ken
1976
JPN
SPARBER Markus
1978
ITA
TSCHABRUN Jim
1980
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ARNDT Andrew
1980
USA
BISHOP Wade H
1980
USA
CHURCH Daniel
1979
USA
CRAIG Tyler
1976
CAN
GRAY Gordon
1981
USA
KINZER Joshu H.
1975
USA
LINDER Alex
1977
ITA
MARSH Jeremy E
1982
USA
MCCONATHY Will
1981
USA
NIEMKIEWICZ Michal
1977
POL
PARENT Justin
1979
USA
POLICH Steven
1979
USA
RIPPY Dallas
1978
USA
ROSSI Stefano
1977
ITA
SIPE Joey
1981
USA
SMITHERS Jayme
1976
CAN
STANLEY Jim
1977
USA
TARUI Takeshi
1976
JPN
TICHY Michael
1981
CAN
TRUDDAIU Andrea
1978
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run