official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
1:20.04
13.36
2
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+0.36
15.97
3
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+0.38
16.11
4
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
+2.07
28.36
5
KURUVILA Reuben
1979
USA
+4.81
48.22
6
MOLLIN Bart
1981
BEL
+6.79
62.56
7
WHITHAM Josh
1981
USA
+8.05
71.69
8
TEAT Jesse
1979
NZL
+8.74
76.69
9
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+10.91
92.42
10
THOMPSON Bob
1981
CAN
+10.94
92.64
11
HORROCKS Rupert
1979
NZL
+11.22
94.66
12
GANGE Scott
1980
AUS
+11.25
94.88
13
RICHMOND Bryan
1983
USA
+11.39
95.90
14
MOORE John
1981
GBR
+12.15
101.40
15
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
+12.60
104.66
16
KIM Jae-Won
1982
KOR
+12.91
106.91
17
FLEMING Neil
1977
GBR
+12.98
107.42
18
KIHARA Shinichi
1983
JPN
+13.63
112.13
19
POST Griffin
1983
USA
+13.69
112.56
20
ROOS Tyler
1983
USA
+14.24
116.55
21
SCHAEFER Jonathan C
1980
USA
+14.24
116.55
22
LEE Dong Ho
1981
KOR
+15.43
125.17
23
ENDICOTT-DAVIES Brent
1981
NZL
+15.71
127.20
24
MERTENS Filip
1967
BEL
+15.78
127.71
25
BLOWERS John C
1981
USA
+16.24
131.04
26
EASON Alastair
1984
NZL
+16.86
135.53
27
BATLLO PEDRALS Didac
1982
ESP
+17.09
137.20
28
COOK David
1980
GBR
+18.47
147.20
29
MCNEAL William C
1983
USA
+19.44
154.23
30
ASKINS Jason
1983
USA
+19.91
157.64
31
SMYTH Philip
1984
NZL
+23.80
185.82
32
STASSART Pierre
1983
BEL
+24.05
187.64
33
YOU Byung Tak
1983
KOR
+25.05
194.88
34
TELLING Marc
1984
GBR
+28.11
217.06
35
FARMER Bevan
1983
GBR
+29.10
224.23
36
SAVAGE Charles
1983
GBR
+30.21
232.27
37
MAKONNEN Alexander
1984
GBR
+32.58
249.45
38
BAYLEY Steve
1971
NZL
+32.98
252.35
39
LAMBOURNE Jason
1981
NZL
+38.48
292.20
40
LEE Young Hun
1983
KOR
+55.04
412.20
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
TOYOOKA Masaki
1982
JPN
TODA Yuya
1982
JPN
BROWN Jay
1980
USA
THOMAS William
1982
NZL
WHITE Duncan
1984
GBR
HAYWOOD Todd
1977
NZL
SWING Jesse
1979
USA
COCHRANE Sean
1980
CAN
DUDER James
1981
NZL
ERICKSON Chris
1981
USA
ARTHUR Ben
1978
AUS
ARNOTT James
1982
NZL
RYGG Eric
1980
USA
ALFTON Issac T.
1983
USA
PHILLIPS Peter Millar
1982
USA
AHN Jea-Hyun
1982
KOR
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
LEE Jeong Ho
1984
KOR
KUDO Satoshi
1978
JPN
KUDO Masami
1977
JPN
NAKAMURA Hiroaki
1983
JPN
NESSET Nathan
1982
USA
KITAMURA Jou
1976
JPN
PARKER John H
1982
USA
JI Young Ha
1980
KOR
PRADO Mike
1979
USA
REARDON Gregory
1983
GBR
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
RIXON JR Carl H
1982
USA
ROSE Angus
1973
NZL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run