official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MAXA Marcel
1974
CZE
1:32.40
19.80
2
MATT Mario
1979
AUT
+0.31
21.68
3
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.76
24.41
4
HOGAN Brad
1979
USA
+1.30
27.68
5
STOCKER Martin
1979
AUT
+1.43
28.47
6
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+1.45
28.59
7
MINAHAN John
1978
USA
+1.56
29.25
8
HYVARINEN Kare
1977
FIN
+2.02
32.04
9
HUTKA Andrej
1975
SVK
+2.26
33.50
10
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.28
33.62
11
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+2.32
33.86
12
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+2.35
34.04
13
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+2.36
34.10
14
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.50
34.95
15
MARTIN J andrew
1974
USA
+2.72
36.28
16
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.88
37.25
17
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
+3.53
41.19
18
KRAUS Tomas
1974
CZE
+3.63
41.80
19
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+3.67
42.04
20
WAREMAN Hayo
1974
NED
+3.86
43.19
21
KROPF Peter
1975
AUT
+3.87
43.25
22
NISHIMURA Hitoshi
1977
JPN
+3.89
43.38
23
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+4.23
45.44
24
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+4.26
45.62
25
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+4.33
46.04
26
FINK Richard
1979
AUT
+4.62
47.80
27
STELL Kevin
1977
USA
+4.83
49.07
28
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
+5.06
50.47
29
DREIER Christoph
1981
AUT
+5.25
51.62
30
MALUS Miha
1978
SLO
+5.46
52.89
31
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
+5.75
54.65
32
GRUBER Manfred
1980
AUT
+5.87
55.38
33
AUER Martin
1978
AUT
+5.93
55.74
34
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+6.13
56.95
35
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+6.52
59.32
36
ALSTER Christoph
1980
AUT
+6.95
61.92
37
GARSTENAUER Mario
1979
AUT
+7.22
63.56
38
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+7.34
64.28
39
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
+7.50
65.25
40
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+7.90
67.68
41
SCHILD Josef
1980
AUT
+8.46
71.07
42
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+8.66
72.28
43
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+8.69
72.47
44
BINDER Oliver
1977
AUT
+8.70
72.53
45
BAER Burkhard
1980
AUT
+8.72
72.65
46
FROEIS Alexander
1981
AUT
+9.11
75.01
47
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
+9.52
77.50
48
PECHTL Arno
1981
AUT
+9.66
78.35
49
KOERBLER Christian
1981
AUT
+9.76
78.95
50
MACKINNON Scott
1980
AUS
+9.92
79.92
51
RAJCAN Michal
1980
SVK
+10.68
84.53
52
LUCIC Vladimir
1978
JUG
+10.78
85.13
53
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
+10.93
86.04
54
FRANZ Thomas
1980
AUT
+10.98
86.35
55
KINZNER Bernhard
1980
AUT
+11.17
87.50
56
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+11.92
92.04
57
LESAR Matej
1981
SLO
+11.93
92.10
58
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+11.97
92.35
59
SIGURDSSON Sigurdur M.
1976
ISL
+12.17
93.56
60
OMMINGER Gerhard
1981
AUT
+12.22
93.86
61
FABIAN Matej
1979
SVK
+13.16
99.56
62
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+13.35
100.71
63
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
+14.11
105.32
64
HOROCHILOV Viktor
1982
RUS
+14.41
107.13
65
POLAK Pawel
1981
POL
+15.24
112.16
66
TCHOUIKO Ivan
1977
UKR
+16.33
118.77
67
KUENSTNER Markus
1982
AUT
+16.46
119.56
68
GRUBER Florian
1981
AUT
+16.57
120.22
69
UENO Yuta
1981
JPN
+16.94
122.47
70
STEINER Michael
1982
AUT
+18.02
129.01
71
DEANE Luke
1982
AUS
+18.19
130.04
72
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
+20.19
142.16
73
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
+20.86
146.22
74
DIRKX Jeff
1981
BEL
+21.17
148.10
75
REYNOLDS Will
1981
AUS
+21.25
148.59
76
VUJOVIC Gojko
1982
JUG
+23.53
162.41
77
VUCINIC Ivan
1982
CRO
+27.47
186.28
Did not finish 2nd run
AMPFERER Andreas
1982
AUT
ANDRASEK Dario
1981
CRO
BRANDAUER Anton
1982
AUT
CHERNOV Vadim
1978
RUS
DRINKOVIC Tade
1982
CRO
HAYDER Thomas
1980
AUT
HORACEK David
1972
CZE
KERSCHBAUMMAYR Juergen
1980
AUT
KIRCHNER Norbert
1982
AUT
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
MCCONATHY Chad
1980
USA
MITTERBERGER Josef
1980
AUT
MOSER Stefan
1981
AUT
PANOVSKI Bojan
1974
MKD
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
SCHABAUER Werner
1980
AUT
SCHEUERER Christian
1980
AUT
TRINKL Harald
1981
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ABRAMISCHVILI Levan
1970
GEO
ARNORSSON Haukur
1971
ISL
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
DADVANI Goderdzi
1976
GEO
DE COSTA David
1976
SLO
DJIDJISHVILI Zurab
1973
GEO
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
ENGL Kurt
1979
AUT
FALKENMIRE Richard
1982
AUS
FILIPTCHENKO Roman
1981
RUS
GORZA Ales
1980
SLO
JERMAN Andrej
1978
SLO
KOCMANOVSKI Martin
1980
MKD
KOZLAR Igor
1979
SLO
KRAMER Michael
1982
AUT
KURUVILA Reuben
1979
USA
LIBRA Josef
1980
AUT
LOBNIG Guido
1978
AUT
MARAK Christoph
1981
AUT
PRANTNER Benjamin
1980
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
RUZIC Slaven
1982
CRO
SHEPHERD Tyler
1979
USA
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
SPORN Andrej
1981
SLO
STRISIK Yri
1979
UKR
TAJIMA Azumi
1974
JPN
WANDERS Arjan
1978
NED
ZANGERL Andreas
1981
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run