official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
YUASA Naoki
1983
JPN
1:34.88
8.24
2
GROSS Stefano
1986
ITA
+0.17
9.32
3
OBERT Anthony
1985
FRA
+0.19
9.44
4
NOESIG Christoph
1985
AUT
+0.25
9.82
4
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+0.25
9.82
6
DOPFER Fritz
1987
GER
+0.31
10.20
7
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.38
10.64
8
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+0.43
10.96
9
DREIER Christoph
1981
AUT
+0.49
11.34
10
KOENIG Thomas
1990
AUT
+0.50
11.40
11
KOLL Alexander
1982
AUT
+0.52
11.53
12
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+0.62
12.16
13
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+0.77
13.11
14
BONER Sandro
1988
SUI
+0.86
13.68
14
KOGLER Stefan
1981
GER
+0.86
13.68
16
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+1.04
14.82
16
SKUBE Matic
1988
SLO
+1.04
14.82
18
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+1.11
15.26
18
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.11
15.26
20
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.13
15.39
21
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.17
15.64
22
BLANC Norman
1989
FRA
+1.26
16.21
23
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+1.37
16.90
24
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+1.51
17.79
25
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+1.53
17.92
26
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+1.80
19.62
27
KASPER Nolan
1989
USA
+2.21
22.22
28
BUDAL Martin
1989
NOR
+2.72
25.44
29
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+2.92
26.71
30
PLANK Andy
1989
ITA
+3.32
29.23
31
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+3.35
29.42
32
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
+3.46
30.12
33
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+3.48
30.25
33
KUERNER Miha
1987
SLO
+3.48
30.25
35
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+3.67
31.45
36
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+3.72
31.76
37
BAXTER Noel
1981
GBR
+4.24
35.05
38
ISHII Tomoya
1989
JPN
+4.48
36.57
39
RYDING David
1986
GBR
+4.54
36.95
40
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+4.97
39.67
41
VIDOSA Roger
1984
AND
+5.14
40.74
42
ZAMPA Adam
1990
SVK
+5.67
44.10
43
VELECIC Tomaz
1987
SLO
+9.88
70.72
44
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
+10.26
73.12
45
STANCEL Simon
1988
SVK
+11.38
80.20
46
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
+12.64
88.17
47
MANOLOV Kiril
1987
BUL
+20.50
137.88
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
DEHARI Dardan
1990
MKD
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
TODOROV Dean
1983
BUL
GASPERIN Timi
1990
SLO
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
LIEBL Sebastian
1989
GER
TONETTI Riccardo
1989
ITA
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
STEHLE Dominik
1986
GER
STEVENS Bryce
1984
AUS
VOGEL Markus
1984
SUI
ROMAR Andreas
1989
FIN
Did not finish 1st run
YANAKIEV Zahari
1987
BUL
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
PRISADOV Stefan
1990
BUL
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
PERAUDO Adam
1987
ITA
RASANEN Joonas
1989
FIN
WIESER Manuel
1990
AUT
MALMSTROM Victor
1991
FIN
MCDONALD Paul
1984
USA
BRANDENBURG Will
1987
USA
CASSE Mattia
1990
ITA
KELLEY Tim
1986
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
GRAF Bernhard
1988
AUT
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
Disqualified 1st run