official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Sonja
1972
SUI
2:19.01
-4.00
2
PUTZER Karen
1978
ITA
+1.10
2.57
3
PAERSON Anja
1981
SWE
+1.51
5.02
4
KUMMER Lilian
1975
SUI
+2.29
9.67
5
HEEB Birgit
1972
LIE
+2.43
10.51
6
FORSYTH Allison
1978
CAN
+2.75
12.42
7
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+2.78
12.60
8
DORFMEISTER Michaela
1973
AUT
+2.92
13.43
9
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+3.41
16.36
10
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
+3.55
17.20
11
OBERMOSER Brigitte
1976
AUT
+3.71
18.15
12
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+4.56
23.23
13
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+4.83
24.84
14
BACHMANN Silke
1977
ITA
+5.79
30.57
15
KOZNICK Kristina
1975
USA
+5.82
30.75
16
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+6.68
35.88
17
CAVAGNOUD Regine
1970
FRA
+7.22
39.11
18
SUHADOLC Mojca
1975
SLO
+7.50
40.78
19
NOWEN Ylva
1970
SWE
+7.66
41.74
20
CLARK Kirsten L
1977
USA
+7.71
42.03
21
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
+8.12
44.48
22
MAZE Tina
1983
SLO
+8.19
44.90
23
JANYK Britt
1980
CAN
+8.52
46.87
24
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+8.68
47.83
25
STEGGALL Zali
1974
AUS
+9.71
53.98
26
HIROI Noriyo
1976
JPN
+9.83
54.69
27
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
+10.29
57.44
28
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
+10.64
59.53
29
EKMAN Susanne
1978
SWE
+10.75
60.19
30
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+11.72
65.98
31
OWENS Jenny
1978
AUS
+13.88
78.87
32
LOPUSNA Lubica
1981
SVK
+14.73
83.95
33
RAKEDJIAN Vanessa
1976
ARM
+14.97
85.38
34
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
+15.56
88.91
35
SIPARENKO Yulia
1980
UKR
+19.60
113.03
36
VASSILEVA Nadejda
1978
BUL
+20.10
116.01
37
JONES Alice
1976
AUS
+20.11
116.07
38
ABOLA Ilze
1978
LAT
+20.81
120.25
39
CURUTA Anda
1976
ROU
+23.31
135.18
40
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
+25.20
146.46
41
MCGARRY Tamsen
1983
IRL
+31.17
182.11
42
URUMBAEVA Elmira
1973
UZB
+31.33
183.06
43
KOUTRA Konstantina
1979
GRE
+35.16
205.93
44
HITZIG Kathryn
1984
ISR
+35.82
209.87
45
ROSENBERG Hila
1982
ISR
+38.97
228.68
46
NJEIM Nisrine
1983
LIB
+43.29
254.48
47
TKACHENKO Aleksandra
1977
UZB
+44.55
262.00
48
STOLL Maureen
1983
LUX
+58.21
343.56
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SIMARI BIRKNER Macarena
1984
ARG
GERG Annemarie
1975
GER
ERTL Martina
1973
GER
WACHTER Anita
1967
AUT
KRISTJANSDOTTIR Dagny L.
1980
ISL
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
LANGEVIN Julie
1980
CAN
MOSER Angelique
1979
NED
SCHLEPER Sarah
1979
USA
MUNTEANU Alexandra
1980
ROU
NIKOLOVSKA Jana
1979
MKD
NILSEN Stina Hofgard
1979
NOR
PERSIDSKAYA Olesia
1978
KAZ
BORAS Arijana
1976
BIH
PERSYN Karen
1983
BEL
RAITA Henna
1975
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run