official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
1:38.12
-4.00
2
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+0.79
0.51
3
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+0.80
0.57
4
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.18
2.73
5
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.34
3.65
6
VOGL Alois
1972
GER
+1.52
4.68
7
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+1.76
6.04
8
CHENAL Joel
1973
FRA
+1.83
6.44
9
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+1.99
7.36
10
MAIER Hermann
1972
AUT
+2.00
7.41
11
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.05
7.70
12
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+2.29
9.07
13
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.36
9.47
14
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.63
11.01
15
PAGE Kevin
1975
FRA
+2.80
11.98
16
DIMIER Yves
1969
FRA
+3.03
13.29
17
ACCOLA Paul
1967
SUI
+3.04
13.35
18
PLASCHY Didier
1973
SUI
+3.05
13.41
19
KERNEN Bruno Ii
1972
SUI
+3.35
15.12
20
MADER Guenther
1964
AUT
+3.36
15.18
21
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+3.54
16.20
22
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+3.74
17.35
23
REITER Mario
1970
AUT
+4.03
19.00
24
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+4.09
19.34
25
VIOLON Pierre
1973
FRA
+4.18
19.86
Did not qualify for 2nd run
VALENCIC Mitja
1978
SLO
SCHIFFERER Andreas
1974
AUT
PALANDER Kalle
1977
FIN
NYBERG Fredrik
1969
SWE
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
LLORACH Gaetan
1974
FRA
JAERBYN Patrik
1969
SWE
FRANZ Werner
1972
AUT
GROS Sacha
1974
USA
EBERLE Markus
1969
GER
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
HANSSON Martin
1975
SWE
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BELFROND Matteo
1967
ITA
HAYER Stanley
1973
CAN
ERTL Andreas
1975
GER
TRITSCHER Michael
1965
AUT
WEISS Angelo
1969
ITA
ESCODA Gerard
1970
AND
WYSSEN Koebi
1974
SUI
SYKORA Thomas
1968
AUT
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
SPEISER Gerhard
1975
GER
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
ROLLAND Eric
1975
FRA
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
KNIGHT Chip
1975
USA
IMBODEN Urs
1975
SUI
KUNC Mitja
1971
SLO
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
HARDENBERG Arne
1973
DEN
MARILA Mika
1973
FIN
MAYER Christian
1972
AUT
MILLER Bode
1977
USA
NANA Matteo
1974
ITA
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
GRAVIER Richard
1974
FRA
GRANDI Thomas
1972
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run