official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STIANSEN Tom
1970
NOR
1:51.70
-4.00
2
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.05
-3.75
3
TOMBA Alberto
1966
ITA
+0.44
-1.79
4
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+0.64
-0.79
5
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+0.95
0.76
6
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+1.32
2.62
7
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+1.36
2.82
8
SIMOND Francois
1969
FRA
+1.39
2.97
9
SYKORA Thomas
1968
AUT
+1.60
4.02
10
DIMIER Yves
1969
FRA
+1.66
4.32
10
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.66
4.32
12
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.68
4.42
13
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+1.85
5.27
14
VOGL Alois
1972
GER
+2.05
6.28
15
NANA Matteo
1974
ITA
+2.78
9.94
16
PALANDER Kalle
1977
FIN
+3.13
11.69
17
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+3.14
11.74
18
ACCOLA Paul
1967
SUI
+3.32
12.64
19
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+3.46
13.35
20
DE CRIGNIS Fabio
1968
ITA
+3.52
13.65
21
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+5.21
22.12
22
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+6.49
28.54
23
HAYER Stanley
1973
CAN
+7.23
32.25
24
EXARTIER Stephane
1969
POL
+10.77
49.99
25
ORMOND James
1973
GBR
+11.61
54.21
26
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+11.81
55.21
27
DITSCHEV Peter
1969
BUL
+12.80
60.17
28
KRAUS Tomas
1974
CZE
+13.50
63.68
29
GUTIERREZ Marc
1977
AND
+13.98
66.09
30
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
+17.19
82.18
31
LEE Ki Hong
1977
KOR
+22.34
108.00
32
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
+22.59
109.25
33
ABRAMISCHVILI Levan
1970
GEO
+23.62
114.42
34
VAITKUS Linas
1973
LTU
+24.29
117.78
35
SCHENKER William
1958
PUR
+29.30
142.89
36
PANOVSKI Bojan
1974
MKD
+31.67
154.78
37
TOFALVI Erno
1974
ROU
+32.32
158.03
38
OSCH Eric
1971
LUX
+33.32
163.05
39
COLUMB Conor
1968
IRL
+34.36
168.26
40
NASKIDASHVILI David
1977
GEO
+34.61
169.51
41
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+38.76
190.32
42
HARUTYUNYAN Seiran
1972
ARM
+44.32
218.20
Did not finish 2nd run
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
ESCODA Gerard
1970
AND
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
KERNEN Bruno Ii
1972
SUI
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
LOEDLER Thomas
1973
CRO
MARILA Mika
1973
FIN
REITER Mario
1970
AUT
SPEISER Gerhard
1975
GER
STARKAS Kostas
1976
GRE
URUMBAEV Kamil
1976
UZB
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
VASSILI Andreas
1971
CYP
VILLIARD Eric
1970
CAN
WAREMAN Hayo
1974
NED
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AKESBI Karim
1977
MAR
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
BYON Jong Moon
1976
KOR
BYUN Jong Woo
1975
KOR
CHOROGWICKI Martin
1978
SVK
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
DJIDJISHVILI Zurab
1973
GEO
DOBROWLSKI Wojciech
1976
POL
ERTL Andreas
1975
GER
GASPAR Renato
1977
CRO
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
GIANNONI Davide
1978
SMR
GOMEZ Victor
1974
AND
GRANDI Thomas
1972
CAN
GROB Rainer
1973
CHI
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HARUTYUNYAN Arman
1979
ARM
HARUTYUNYAN Arsen
1968
ARM
HEATH Alexander
1978
RSA
JARVI Juha
1975
FIN
KALWA Michal
1978
POL
KAVCIC Oliver
1978
JUG
KIM Joon Hyung
1976
KOR
KNIGHT Chip
1975
USA
MAN DE Harald II
1973
NED
OLIVIERI Daniel
1978
ARG
POPOV Lubomir
1967
BUL
PREVUZNAK Andrej
1978
SVK
ROSE Angus
1973
NZL
SCHWARZACHER-JOYCE Paul Patrick
1972
IRL
STAPPERS Eric
1969
BEL
TICHY Martin
1973
CAN
WALLNER Johan
1965
SWE
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run