official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JAZBEC Janez
1984
SLO
2:23.27
6.00
2
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+0.42
8.55
3
TUMLER Thomas
1989
SUI
+0.56
9.40
4
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+0.60
9.64
5
MATHIS Marcel
1991
AUT
+0.63
9.83
6
NILSEN Markus
1989
NOR
+0.68
10.13
7
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+0.77
10.68
8
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+0.86
11.22
9
PLACE Francois
1989
FRA
+0.92
11.59
10
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
+0.95
11.77
11
ZAMPA Adam
1990
SVK
+0.97
11.89
12
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
+0.98
11.95
13
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+0.99
12.01
14
BLANC Samy
1988
FRA
+1.15
12.98
15
BOUILLOT Alexandre
1985
FRA
+1.18
13.17
16
LINDGREN Tim
1989
SWE
+1.19
13.23
17
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+1.34
14.14
18
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+1.53
15.29
19
MEIER Daniel
1993
AUT
+1.60
15.72
20
THOULE Nicolas
1990
FRA
+1.64
15.96
21
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+1.65
16.02
22
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+1.69
16.26
23
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+2.17
19.18
24
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+2.26
19.72
25
PERAUDO Adam
1987
ITA
+2.97
24.04
26
FRISCH Jeffrey
1984
CAN
+3.61
27.92
27
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+4.01
30.35
28
BROWN Philip
1991
CAN
+4.12
31.02
29
BLANC Norman
1989
FRA
+4.51
33.39
30
TORSTI Samu
1991
FIN
+4.98
36.24
31
NANI Roberto
1988
ITA
+5.00
36.36
32
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+5.40
38.79
33
OLSSON Jon
1982
SWE
+5.70
40.61
34
STIEGLER Seppi
1988
USA
+5.71
40.67
35
TERRA Ferran
1987
ESP
+5.98
42.31
36
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+6.77
47.11
37
READ Erik
1991
CAN
+6.83
47.47
38
KELLEY Robby
1990
USA
+7.75
53.06
Did not qualify for 2nd run
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
ECHEVERRIA Jose Tomas
1992
CHI
ALLEGRE Nils
1994
FRA
GRAND Guillaume
1992
FRA
PRIDY Morgan
1990
CAN
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
BUFFET Robin
1991
FRA
GASPOZ Vincent
1991
SUI
ISHII Tomoya
1989
JPN
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
THEOLIER Steven
1990
FRA
GASSNER Philipp
1992
GER
HIETANEN Kasper
1991
FIN
TROW Andy
1991
CAN
FABRE Jonas
1993
FRA
SCHMED Fernando
1991
SUI
FELLER Manuel
1992
AUT
VIDOSA Roger
1984
AND
RUBIE Brennan
1991
USA
ANKENY Michael
1991
USA
RAVELLI Andrea
1992
ITA
GALEOTTI Greg
1992
FRA
HEDIN Douglas
1990
SWE
TUMLER Marco
1988
SUI
GOLDBERG Jared
1991
USA
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
SAXVALL Per
1989
SWE
TARBERRY Ace
1988
USA
EISATH Michael
1990
ITA
Did not finish 2nd run
GEHRIG Marc
1988
SUI
KRANJEC Zan
1992
SLO
KIRKEFJORD Goeran
1990
NOR
SCHEIBER Florian
1987
AUT
WALDER Christian
1991
AUT
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
COOK Dustin
1989
CAN
ZEPNIK Philipp
1988
GER
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
JENAL Sandro
1992
SUI
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
FORD Tommy
1989
USA
SENONER Jonas
1986
ITA
SIEBER Bjoern
1989
AUT
GREGORAK Will
1990
USA
KYLLINGSTAD Christoffer
1991
NOR
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
ZUEV Stepan
1988
RUS
GRAF Bernhard
1988
AUT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BENDIK Martin
1993
SVK
HEEK, VAN Marvin
1991
NED
BON BETEND Valentin
1992
FRA
ANGUITA Martin
1991
CHI
JANSSON Emil
1991
SWE
DELAHAYE Clement
1992
FRA
GIRAUD MOINE Valentin
1992
FRA
BREAN Alessandro
1991
ITA
LINDEBNER Anton
1991
GER
BRUSLETTO Martin Olav
1993
NOR
BRUEDERL Timo
1989
GER
BOSCA Giulio
1990
ITA
ZINGERLE Alex
1992
ITA
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
BALDWIN TJ
1990
GBR
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
PLEISCH Manuel
1990
SUI
LUITZ Stefan
1992
GER
Did not start 1st run