official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
1:29.87
11.45
2
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.23
12.99
3
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+0.68
15.99
4
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.37
20.60
5
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+1.41
20.86
6
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
+1.62
22.27
7
SINGER Thomas
1989
SUI
+2.00
24.80
8
PLANK Andy
1989
ITA
+2.26
26.54
9
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
+2.29
26.74
10
SAX Thomas
1988
SUI
+2.32
26.94
11
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.48
28.01
12
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.79
30.08
13
ISHII Tomoya
1989
JPN
+2.96
31.21
14
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
+3.03
31.68
15
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
+3.05
31.81
16
VALSECCHI Renzo
1989
SUI
+3.15
32.48
17
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+3.50
34.82
18
CHAPUIS Jean-Frederic
1989
SUI
+3.54
35.08
19
HOLDENER Kevin
1990
SUI
+3.58
35.35
20
FRAVI Jonas
1990
SUI
+3.90
37.49
21
ALAERTS Kai
1989
BEL
+5.03
45.03
22
CASUTT Giancarlo
1990
SUI
+5.11
45.57
23
VALSECCHI Luca
1991
SUI
+5.45
47.84
24
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+5.73
49.71
25
MLINSEK Filip
1988
SLO
+5.92
50.97
26
ZURBRIGGEN Elia
1990
SUI
+6.19
52.78
27
BISLIN Simon
1990
SUI
+6.75
56.52
28
MITTELHOLZER Andreas
1992
SUI
+7.37
60.65
29
HINTERMANN Sven
1991
SUI
+7.51
61.59
30
JENAL Sandro
1992
SUI
+7.54
61.79
31
MURAVIEV Ivan
1989
RUS
+8.06
65.26
32
MASTERL Jaka
1991
SLO
+8.12
65.66
33
IMSENG Sebastian
1992
SUI
+8.36
67.26
34
CAPREZ Nico
1991
SUI
+8.52
68.33
35
ILIANO Nicolas
1992
SUI
+9.13
72.40
36
ANDRIENKO Aleksandr
1990
RUS
+9.37
74.01
37
BEGLINGER Nicolas
1992
SUI
+9.70
76.21
38
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+9.84
77.14
39
PERUZZO Marco
1991
SUI
+10.50
81.55
40
WICKI David
1993
SUI
+11.38
87.43
41
STUDER Marco
1992
SUI
+11.68
89.43
42
FRITSCHE Tobias
1992
SUI
+12.14
92.50
43
GRAB Florian
1993
SUI
+12.39
94.17
44
DUDLE Kevin
1993
SUI
+13.40
100.91
Did not finish 2nd run
MANFRINI Giovanni
1993
ITA
HUG Julian
1993
SUI
NOGER Cedric
1992
SUI
DOLGYY Sergiy
1984
UKR
MANSSON Matthew
1992
SUI
RIBNIKAR Zan
1991
SLO
GASPOZ Vincent
1991
SUI
ZIKA Adam
1989
CZE
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
MOLLIN Bart
1981
BEL
TUMLER Marco
1988
SUI
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
TRIENDL Armin
1989
AUT
JAZBEC Patrick
1989
SLO
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
RYDING David
1986
GBR
TONETTI Riccardo
1989
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GUNN Cameron
1992
GBR
AREGGER Kilian
1993
SUI
VAKHNENKO Igor
1981
UKR
CANAL Roger
1993
SUI
ZUERCHER Ramon
1991
SUI
JENAL Nicolai
1993
SUI
ALAERTS Xan
1992
BEL
LIESCH Gian Luca
1993
SUI
MAHLER Severin
1990
SUI
COLLIARD Kevin
1992
SUI
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
ZEGG Pablo
1991
SUI
KOCIC Jovan
1990
SRB
SETTE Daniele
1992
SUI
PEER David
1990
SUI
RESENBERGER Anton
1988
GER
AERNI Luca
1993
SUI
MINELLI Carlo
1989
SUI
HERMANN Sven
1991
SUI
BELLWALD Nicolas
1991
SUI
GASSNER Philipp
1992
GER
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
PRINCIGALLI Alessio
1991
SUI
WHELAN Peter-Edwin
1989
GBR
PECUH Blaz
1992
SLO
LUESCHER Tim
1990
SUI
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
BONER Patrick
1989
SUI
LUITZ Stefan
1992
GER
FIORI Gioele
1989
SUI
GERBER Sepp
1989
SUI
BOUDUBAN Colin
1990
SUI
PRISADOV Stefan
1990
BUL
STEINBACHER Christian
1990
GER
ROCHAT Alexandre
1990
SUI
DEBELJAK Jan
1988
SLO
FUSE Takashi
1990
JPN
BERGAMIN Doriano
1988
SUI
MARINELLI Danko
1987
CRO
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
BAXTER Noel
1981
GBR
KOLL Alexander
1982
AUT
VOGEL Markus
1984
SUI
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
KOENIG Thomas
1990
AUT
LIEBL Sebastian
1989
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run