official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SEER Florian
1976
AUT
1:45.40
2.00
2
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.19
3.03
3
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.95
7.14
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.19
8.44
5
IMBODEN Urs
1975
SUI
+1.47
9.95
6
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.70
11.19
7
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.85
12.00
8
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+1.87
12.11
9
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.13
13.52
10
REITER Mario
1970
AUT
+2.19
13.84
11
SAETER Aane
1975
NOR
+2.58
15.95
12
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+2.69
16.55
13
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+2.70
16.60
14
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+2.75
16.87
15
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.80
17.14
16
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.83
17.30
17
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.92
17.79
18
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.93
17.85
19
STIANSEN Tom
1970
NOR
+3.04
18.44
20
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+3.18
19.20
21
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+3.69
21.96
22
MARINAC Martin
1979
AUT
+3.84
22.77
23
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+3.89
23.04
24
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+4.61
26.93
25
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+5.19
30.07
26
SASAKI Akira
1981
JPN
+6.01
34.50
27
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+6.03
34.61
28
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+6.11
35.04
29
OKADA Rishu
1978
JPN
+6.14
35.20
30
SVINDAL Aksel L.
1982
NOR
+6.31
36.12
31
ROENNMARK Per
1979
SWE
+7.19
40.88
32
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+7.38
41.91
33
COGOLI Patrick
1976
ITA
+7.46
42.34
34
KRAUS Tomas
1974
CZE
+7.83
44.34
35
PROSCH Alexander
1976
ITA
+7.96
45.05
36
GUFLER Michael
1979
ITA
+10.25
57.43
Did not finish 2nd run
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
ZINSLI Andrea
1972
SUI
PASTORE Marco
1973
GER
MARILA Mika
1973
FIN
RAJALA Jukka
1982
FIN
VAJDIC Bernard
1980
SLO
THALER Patrick
1978
ITA
PAGE Kevin
1975
FRA
KNIGHT Chip
1975
USA
LEINO Jukka
1978
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
ROTHROCK Tom
1978
USA
DOMINGUEZ BARCELONA Carlos
1981
ESP
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
SATO Teruyuki
1977
JPN
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
HOLICKY Jan
1974
CZE
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
HERBST Reinfried
1978
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
GOOD Markus
1979
SUI
STAMPFER Ronald
1976
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GROS Sacha
1974
USA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
ANTAS Alexander
1981
FIN
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
AULANKO Juuso
1979
FIN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BRAND Olivier
1980
SUI
VERNAY Patrice
1979
SUI
BROLENIUS Johan
1977
SWE
BRUGGE Jesper
1975
SWE
EBERLE Markus
1969
GER
GANAHL Markus
1975
LIE
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
GEISSER Thomas
1977
SUI
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
GRAVIER Richard
1974
FRA
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
OLLIKKA Toni
1978
FIN
NAEAES Nicklas
1973
SWE
PERATHONER Alan
1976
ITA
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
LONGHI Omar
1980
ITA
LIZEROUX Julien
1979
FRA
LANZINGER Matthias
1980
AUT
OLSSON Pierre
1979
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KAITALA Jouni
1983
FIN
JOKINEN Anssi
1978
FIN
HOFER Beni
1978
SUI
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
Disqualified 1st run