official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MILLER Bode
1977
USA
1:36.01
0.00
2
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.52
3.09
3
STIANSEN Tom
1970
NOR
+0.91
5.40
4
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.98
5.82
5
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.70
10.09
6
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.75
10.39
7
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.78
10.57
8
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.79
10.63
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.81
10.75
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.83
10.86
11
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.96
11.64
12
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+1.99
11.81
13
GANAHL Markus
1975
LIE
+2.00
11.87
14
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+2.03
12.05
15
PUCKETT P Casey
1972
USA
+2.04
12.11
16
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.11
12.53
17
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+2.13
12.65
18
VOGL Alois
1972
GER
+2.17
12.88
19
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.24
13.30
20
MATT Mario
1979
AUT
+2.26
13.42
21
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.30
13.65
22
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.49
14.78
23
WEISS Angelo
1969
ITA
+2.51
14.90
24
SCHLOPY Erik
1972
USA
+2.63
15.61
25
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.68
15.91
26
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.74
16.27
27
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.75
16.33
28
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.96
17.57
29
MARILA Mika
1973
FIN
+3.28
19.47
30
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+3.32
19.71
Did not qualify for 2nd run
RAJCAN Michal
1980
SVK
KALWA Michal
1978
POL
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
HANSSON Martin
1975
SWE
KNIGHT Chip
1975
USA
GEISSER Thomas
1977
SUI
HAYER Stanley
1973
CZE
SASAKI Akira
1981
JPN
GROS Sacha
1974
USA
GRANDI Thomas
1972
CAN
DEFAGO Daniel
1980
SUI
NANA Matteo
1974
ITA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
ROTHROCK Tom
1978
USA
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
IMBODEN Urs
1975
SUI
EBERLE Markus
1969
GER
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
KJUS Lasse
1971
NOR
SYKORA Thomas
1968
AUT
BAXTER Alain
1973
GBR
SEER Florian
1976
AUT
KUNC Mitja
1971
SLO
Did not finish 1st run
BRAUER Jonathon
1981
AUS
SEMPLE Ryan
1982
CAN
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
VAJDIC Bernard
1980
SLO
SPORN Andrej
1981
SLO
EGGER Pierre
1978
AUT
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
CASTELLANO Christian
1974
ITA
PERATHONER Alan
1976
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
BROLENIUS Johan
1977
SWE
ENGL Kurt
1979
AUT
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
MLEKUZ Rene
1975
SLO
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
Disqualified 1st run