official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
1:44.71
0.00
2
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.27
1.47
3
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.32
1.74
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.36
7.40
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.47
8.00
6
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.71
9.31
7
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.74
9.47
8
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.87
10.18
9
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.92
10.45
10
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+2.01
10.94
11
SEER Florian
1976
AUT
+2.08
11.32
12
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.10
11.43
13
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.35
12.79
14
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.38
12.96
14
MATT Mario
1979
AUT
+2.38
12.96
16
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+2.47
13.45
17
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.55
13.88
18
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.58
14.04
19
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.62
14.26
19
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.62
14.26
21
EBERLE Markus
1969
GER
+2.74
14.92
22
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.82
15.35
23
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.98
16.22
23
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.98
16.22
25
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+3.12
16.98
26
KJUS Lasse
1971
NOR
+3.14
17.09
27
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.17
17.26
28
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+3.47
18.89
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
GINI Marc
1984
SUI
HERBST Reinfried
1978
AUT
NYMAN Steven
1982
USA
MYHRE Lars
1984
NOR
LEINO Jukka
1978
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
ZAMANSKY Jake
1981
USA
LLORACH Gaetan
1974
FRA
SPORN Andrej
1981
SLO
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
ERTL Andreas
1975
GER
PERATHONER Alan
1976
ITA
PAGE Kevin
1975
FRA
NILSEN Andreas
1980
NOR
HAYER Stanley
1973
CZE
CASANOVA Marco
1976
SUI
GRAVIER Richard
1974
FRA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
LIZEROUX Julien
1979
FRA
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
Did not finish 1st run
HAYWOOD Todd
1977
NZL
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
RAJCAN Michal
1980
SVK
BANK Ondrej
1980
CZE
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
KALWA Michal
1978
POL
DEVILLE Cristian
1981
ITA
SASAKI Akira
1981
JPN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
GEISSER Thomas
1977
SUI
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
BRAUER Jonathon
1981
AUS
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
MARINAC Martin
1979
AUT
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
SCHLOPY Erik
1972
USA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
MILLER Bode
1977
USA
KUNC Mitja
1971
SLO
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run