official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCCA Giorgio
1975
ITA
1:29.09
0.00
2
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+0.08
0.51
3
MILLER Bode
1977
USA
+0.43
2.75
4
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.49
3.14
5
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.73
4.67
6
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.74
4.73
7
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.01
6.46
8
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.08
6.91
9
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.18
7.55
10
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.24
7.93
11
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+1.27
8.13
12
MATT Mario
1979
AUT
+1.29
8.25
13
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.35
8.64
14
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.38
8.83
14
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.38
8.83
16
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.39
8.89
16
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.39
8.89
18
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.40
8.96
19
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.42
9.09
20
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.57
10.04
21
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.61
10.30
22
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.73
11.07
23
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.92
12.28
24
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.95
12.48
25
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+2.02
12.92
26
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+2.06
13.18
27
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.28
14.59
28
KJUS Lasse
1971
NOR
+2.49
15.93
29
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.98
19.07
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
JAERBYN Patrik
1969
SWE
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
ANTOR Alex
1979
AND
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
KALWA Michal
1978
POL
LAINE Rasmus
1983
FIN
BANK Ondrej
1980
CZE
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
ERTL Andreas
1975
GER
HAYER Stanley
1973
CZE
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
BRAUER Jonathon
1981
AUS
LIZEROUX Julien
1979
FRA
BAXTER Noel
1981
GBR
TISSOT Stephane
1979
FRA
ENGL Kurt
1979
AUT
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
LIGETY Ted
1984
USA
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
COCHRAN James
1981
USA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SEER Florian
1976
AUT
CUCHE Didier
1974
SUI
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
GRUBER Christoph
1976
AUT
MAIER Hermann
1972
AUT
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
Did not finish 1st run
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
KAITALA Jouni
1983
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
VAJDIC Bernard
1980
SLO
JANYK Michael
1982
CAN
GRAVIER Richard
1974
FRA
IMBODEN Urs
1975
SUI
HANSSON Martin
1975
SWE
KOSIR Jure
1972
SLO
VALENCIC Mitja
1978
SLO
THALER Patrick
1978
ITA
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
KERNEN Bruno
1972
SUI
VOGL Alois
1972
GER
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
Disqualified 1st run