official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COUSINEAU Julien
1981
CAN
1:29.33
6.00
2
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+0.48
9.22
3
JANYK Michael
1982
CAN
+0.76
11.10
4
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+1.14
13.66
5
SPENCE Brad
1984
CAN
+1.50
16.08
6
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+1.77
17.89
7
BIGGS Patrick
1982
CAN
+1.88
18.63
8
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+2.06
19.84
9
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.29
21.38
10
KELLEY Tim
1986
USA
+2.66
23.87
11
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.82
24.94
12
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.33
28.37
13
GREGORAK Will
1990
USA
+3.40
28.84
14
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+3.56
29.91
15
WAGNER Andrew
1985
USA
+3.93
32.40
16
COOK Dustin
1989
CAN
+4.50
36.23
17
STUTZ Paul
1983
CAN
+6.22
47.78
18
RATKIC Ivan
1986
CRO
+6.75
51.34
19
FORD William
1987
USA
+6.76
51.40
20
DONALDSON David
1986
CAN
+6.97
52.82
21
BRENNA Petter
1986
NOR
+7.52
56.51
22
MACKIE Michael
1989
CAN
+7.63
57.25
23
ELLIOT Jeremy
1988
USA
+7.99
59.67
24
MARNO Max
1991
USA
+8.06
60.14
25
MORSE Ben
1992
USA
+8.44
62.69
26
MCDONALD Fletcher
1989
USA
+9.48
69.67
27
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+9.75
71.49
28
KASPER Nolan
1989
USA
+11.07
80.35
29
MOFFAT Keith
1991
USA
+11.43
82.77
30
PRIDY Morgan
1990
CAN
+11.84
85.53
31
STRAND Derek
1991
USA
+12.96
93.05
32
PERKINS Jake
1992
USA
+13.31
95.40
33
ENGEL Mark
1991
USA
+15.22
108.23
34
OWSLEY David
1991
USA
+15.52
110.24
35
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+17.01
120.25
36
MARSHALL Tucker
1990
USA
+17.59
124.15
37
GOLDBERG Jared
1991
USA
+19.58
137.51
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WOOD Nathan
1987
AUS
SCANNELL Jake
1992
USA
STENICKA Nicholas
1991
USA
MACLEAN Benjamin
1990
CAN
BLACK Hunter
1990
USA
AVRIN A J
1988
USA
MARTINIC Jorge
1986
CHI
SAMSING Thomas
1988
CHI
MCCONNELL Ryan
1991
USA
KIDD Charlie
1990
CAN
PRIDY Conrad
1988
CAN
REYNOLDS Charlie
1989
USA
BRAUN Jake
1988
USA
NELSON Spencer
1990
USA
OHMURA Kazuya
1989
JPN
CREMENO Michael
1986
USA
IRWIN Geoffrey
1988
CAN
BROWN Philip
1991
CAN
ITOH Tatsuya
1988
JPN
HONDA Hiroki
1982
JPN
MAPLE Wiley
1990
USA
DAVIS Eric
1988
USA
RUBIE Brennan
1991
USA
HIGGINS Sean
1990
USA
TARBERRY Ace
1988
USA
ATKINSON Paul
1987
CAN
FRANK Chris
1983
USA
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
BARBER Chris
1987
CAN
DAWSON Travis
1988
CAN
WILSON Ryan
1987
USA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
KILDE Andreas
1986
NOR
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
FORD Tommy
1989
USA
BRANDENBURG Will
1987
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
MCDONALD Paul
1984
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run