official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
2:23.28
0.00
2
MILLER Bode
1977
USA
+0.88
5.10
3
KJUS Lasse
1971
NOR
+1.04
6.02
4
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.12
6.49
5
GRUBER Christoph
1976
AUT
+1.13
6.55
6
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.22
7.07
7
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.34
7.76
8
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+1.59
9.21
9
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.64
9.50
10
CUCHE Didier
1974
SUI
+1.72
9.96
11
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+1.79
10.37
12
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.96
11.35
13
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+2.01
11.64
14
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.26
13.09
15
COVILI Frederic
1975
FRA
+2.37
13.73
16
SPENCER Dane
1977
USA
+2.40
13.90
17
BUECHEL Marco
1971
LIE
+2.61
15.12
18
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+3.08
17.84
19
VONN Thomas
1975
USA
+3.18
18.42
20
SIVERTSEN Kenneth
1973
NOR
+3.23
18.71
21
CHENAL Joel
1973
FRA
+3.80
22.01
22
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+4.25
24.62
23
VOGT Achim
1970
LIE
+4.30
24.91
24
JAERBYN Patrik
1969
SWE
+4.38
25.37
25
HAYER Stanley
1973
CZE
+4.55
26.36
26
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+4.57
26.47
27
GANAHL Markus
1975
LIE
+4.64
26.88
28
KUNC Mitja
1971
SLO
+4.89
28.33
29
GREEN Ross
1978
GBR
+6.03
34.93
30
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+6.51
37.71
31
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+6.68
38.70
32
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+6.69
38.75
33
WALL Bradley
1979
AUS
+7.00
40.55
34
SASAKI Akira
1981
JPN
+7.30
42.29
35
RIEGLER Michael
1979
LIE
+7.46
43.21
36
ANTOR Alex
1979
AND
+8.11
46.98
37
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+8.58
49.70
38
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+9.73
56.36
39
GOMEZ Victor
1974
AND
+10.05
58.22
40
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+10.28
59.55
41
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
+10.37
60.07
42
MAGNUSSON Kristinn
1981
ISL
+10.51
60.88
43
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+12.87
74.55
44
BISIC Tahir
1981
BIH
+12.89
74.67
45
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+12.99
75.25
46
KANG Min Heuk
1981
KOR
+13.82
80.06
47
BYON Jong Moon
1976
KOR
+13.92
80.64
48
HEATH Alexander
1978
RSA
+13.99
81.04
49
GAYME Maui
1983
CHI
+14.06
81.45
50
TEAT Jesse
1979
NZL
+14.79
85.68
51
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+14.82
85.85
52
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
+15.50
89.79
53
ANISIMOV Danil
1978
KAZ
+17.33
100.39
54
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+18.31
106.07
55
THOMS Laurence
1980
FIJ
+18.70
108.33
56
VINCZE Peter
1975
HUN
+23.45
135.84
57
GIORDANI Gian Matteo
1984
SMR
+25.03
145.00
Did not finish 2nd run
DRYGIN Andrei
1977
TJK
HUR Seung Wook
1972
KOR
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
KOSIR Jure
1972
SLO
PALANDER Kalle
1977
FIN
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
PLONER Alexander
1978
ITA
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
MILLET Vincent
1973
FRA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run