official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DEMERS Anik
1972
CAN
1:26.89
32.11
2
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+0.11
32.82
3
WINGE Marianne
1974
NOR
+0.48
35.20
4
RAZUSOVA Zuzana
1973
SVK
+0.70
36.62
5
SEKI Rina
1976
JPN
+0.96
38.30
6
BIONDI Marcella
1970
ITA
+1.04
38.81
7
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
+1.07
39.01
8
LAWRENCE Sabrina
1978
USA
+1.52
41.91
9
YEATES Michelle
1981
CAN
+1.68
42.94
10
KUEHNI Sandra
1974
SUI
+2.02
45.13
11
NOVARA Simona
1972
ITA
+2.04
45.26
12
HOOLAHAN Stephanie
1974
CAN
+2.20
46.29
13
HAGER Christl
1972
USA
+2.40
47.58
14
KORTAS Jessica
1978
USA
+3.42
54.15
15
LAIDLAW Sarah
1978
USA
+5.04
64.59
16
SHELTON Holly
1978
USA
+5.52
67.69
17
PAULINYOVA Eva
1981
SVK
+6.26
72.46
18
BAUER Rachel
1980
USA
+6.94
76.84
19
BANNAI Nanako
1978
USA
+7.15
78.19
20
BARR Amelia
1981
USA
+7.86
82.77
21
HIGMAN Christie
1981
USA
+9.54
93.59
22
ABBOTT Gwen
1979
USA
+9.69
94.56
23
LANGE Katharine
1977
USA
+9.83
95.46
24
WILLIAMS Mara
1980
USA
+10.17
97.65
25
LUPO Leeann
1979
USA
+10.40
99.14
26
HOLTS Jamie
1980
USA
+11.33
105.13
27
JARABACOVA Ivana
1981
CZE
+11.44
105.84
28
MOSS Jennifer L
1979
USA
+11.83
108.35
29
WESTMACOTT Laura
1979
GBR
+12.08
109.96
30
REIFENSTEIN Heidi E
1977
USA
+12.29
111.32
31
TURNBEAUGH Tamara
1979
USA
+12.43
112.22
32
FUNSTON Jenna
1980
USA
+12.77
114.41
33
FISCHER Sarah
1981
USA
+12.82
114.73
34
BARKSDALE Lindsay
1981
USA
+13.80
121.05
35
REVELLO Kristina
1981
USA
+14.50
125.56
36
PIERCE Alexandra
1980
USA
+16.51
138.52
37
JONES Bridget
1981
USA
+17.39
144.19
38
DYER Lynsey Anne
1981
USA
+18.17
149.21
39
HENNING Allison
1979
CAN
+19.14
155.47
40
HENDERSON Stefanie
1981
USA
+19.36
156.88
41
EICHENTOPF Heidi
1981
USA
+20.03
161.20
42
COLPITTS Cathy
1981
USA
+20.49
164.17
43
BRATLEY Jessica
1981
USA
+24.50
190.01
Did not finish 2nd run
MUCHOVA Martina
1980
CZE
SQUIBB Eliza
1980
USA
THORNTON Amber
USA
PASHKOWSKI Tove
1979
USA
MANCUSO April
1980
USA
YONEMICHI Asuka
1978
JPN
LIPA Marianne
1978
USA
ACKER Amber
1979
USA
AYLWARD Shauna
1978
USA
BUCKLES Brett
1981
USA
BURKE Shaunna
1975
CAN
CASH Stacey
1980
USA
GALDOS AYASTUI Miren
1979
ESP
HOWARD Alicia
1978
USA
Did not finish 1st run
OWENS Summer
1981
USA
YAMADA Courtney
1980
USA
BABILIS Christina
1980
USA
BJOERNDAHL Elin
1979
SWE
LESLIE Kellie
1981
USA
WALKER Heather
1977
USA
MCELHINNEY Katie
1980
USA
LENARTHOVA Petra
1979
SVK
SULLIVAN Chelsea
1978
USA
COLLINS Abby
1978
USA
SMEREKOVA Silvia
1979
SVK
COSTELLO Erin
1978
USA
SHELTON Heidi
1980
USA
FISHMAN Tanis
1978
CAN
SAUGSTAD Elyse
1978
USA
JONES Lauren
1980
CAN
GALLAHER Kelly
1977
USA
PISAROVICOVA Jana
1980
SVK
HAAS Christina L
1979
USA
PELLETIER Annie N
1979
USA
HALE Nicole
1973
CAN
NEMCOVA Renata
1981
CZE
INAOKA Misako
1977
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run