official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BRYDON Emily
1980
CAN
1:45.11
12.76
2
HIROI Noriyo
1976
JPN
+0.03
12.93
3
TRUPPE Karin
1978
AUT
+0.16
13.64
4
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+0.29
14.36
5
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+0.44
15.19
6
WIRTH Katja
1980
AUT
+0.48
15.41
7
HARGIN Janette
1977
SWE
+0.51
15.57
8
MARTIN Celine
1978
FRA
+0.61
16.13
9
KILDOW Lindsey C.
1984
USA
+0.87
17.56
10
HULTDIN Malin
1979
SWE
+0.95
18.00
11
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+0.96
18.06
12
KNOR Petra
1980
AUT
+1.04
18.50
13
HOLZER Katrin
1978
AUT
+1.12
18.94
14
BAECK Sophia
1982
SWE
+1.30
19.93
15
MAZE Tina
1983
SLO
+1.42
20.60
16
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
+1.77
22.53
17
HARGIN Christine
1980
SWE
+1.98
23.69
18
GUENTER Maren
1976
GER
+2.07
24.18
19
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
+2.09
24.29
20
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+2.13
24.51
21
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
+2.16
24.68
22
VALLIER Jenny
1979
FRA
+2.17
24.73
23
GALLIZIO Morena
1974
ITA
+2.35
25.73
24
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
+2.41
26.06
25
JANYK Britt
1980
CAN
+2.92
28.87
26
SOURD Isabelle
1975
FRA
+3.09
29.81
27
PELLAT-FINET Caroline
1978
FRA
+3.48
31.96
28
KLIMEK Anna
1982
POL
+3.86
34.06
29
BERNTSEN Hedda
1976
NOR
+3.88
34.17
30
PILLOUD Dominique
1977
SUI
+4.49
37.54
31
KNOR Barbara
1978
AUT
+5.14
41.12
32
AUBERT Sandrine
1982
FRA
+5.37
42.39
33
SANTON Aurelie
1982
FRA
+5.47
42.94
34
FEHR Diana
1974
LIE
+5.57
43.50
35
BREZNIK Katarina
1977
SLO
+5.85
45.04
36
JONES Alice
1976
AUS
+5.86
45.10
37
EKMAN Susanne
1978
SWE
+6.14
46.64
38
CHARDON Sabrina
1980
FRA
+6.43
48.24
39
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+6.60
49.18
40
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
+7.01
51.44
41
KNAPP Monika
1981
ITA
+7.18
52.38
42
LORENZ Giorgia
1982
ITA
+7.70
55.25
43
BRIGHT Rowena
1980
AUS
+7.88
56.24
44
LANGEVIN Julie
1980
CAN
+8.37
58.95
45
BERTONCELJ Spela
1983
SLO
+13.05
84.77
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
ZENHAUSERN Ines
1978
SUI
STRAMA Aniela
1981
POL
PELTIER Audrey
1981
FRA
MITTERSTIELER Petra
1979
ITA
METZGER Christina
1980
CAN
ORMOND Sophie
1979
FRA
MATTIG Michaela
1979
SUI
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
GASPERIN Andreja
1979
SLO
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
DUVILLARD Julie
1978
FRA
CERESA Annalisa
1978
ITA
BRONSINO Francesca
1980
ITA
KLEON Barbara
1980
ITA
Did not finish 1st run
HOSSMANN Corina
1976
SUI
JOHANSSON Lina
1979
SWE
SKOGLUND Tatum
1978
USA
VAELIMAEKI Jaana-Maarit
1983
FIN
BOUCHER Sara-Maude
1979
CAN
WALL Michelle
1977
AUS
BIRKELUND Karina
1980
NOR
BERTRAM Katie
1980
CAN
BEREZIK Marta
1980
POL
ALPIGER Ella
1979
SUI
PEZZEDI Emmi
1982
ITA
MAKUC Nina
1979
SLO
MC EACHREN Erin
1980
CAN
LUDLOW Libby
1981
USA
MUELLER Tamara
1977
SUI
KORTEN Jeannette
1976
AUS
HUTTARY Karin
1977
SWE
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
PIRIE Amanda
1980
GBR
PRCHAL Anna
1979
CAN
RAICH Carina
1979
AUT
MARGONI Evelina
1980
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run