official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAITA Henna
1975
FIN
1:30.69
3.28
2
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+0.73
7.95
3
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+0.76
8.14
4
HROVAT Urska
1974
SLO
+0.87
8.84
5
HULTDIN Malin
1979
SWE
+1.25
11.27
6
HIROI Noriyo
1976
JPN
+1.31
11.66
7
BERGMANN Monika
1978
GER
+1.33
11.79
8
WIRTH Katja
1980
AUT
+1.41
12.30
9
HARGIN Janette
1977
SWE
+1.62
13.64
10
KARBON Denise
1980
ITA
+1.69
14.09
11
FORSYTH Allison
1978
CAN
+1.73
14.34
12
SOURD Isabelle
1975
FRA
+1.86
15.18
13
KILDOW Lindsey C.
1984
USA
+1.86
15.18
14
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+1.96
15.82
15
MARTIN Celine
1978
FRA
+1.96
15.82
16
BERNTSEN Hedda
1976
NOR
+2.12
16.84
17
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+2.14
16.97
18
BRYDON Emily
1980
CAN
+2.18
17.22
19
TRUPPE Karin
1978
AUT
+2.35
18.31
20
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+2.36
18.37
21
GUENTER Maren
1976
GER
+2.51
19.33
22
OLAMO Petra
1974
FIN
+2.76
20.93
23
MUELLER Tamara
1977
SUI
+2.84
21.44
24
NELSON Tasha
1974
USA
+2.87
21.63
25
GIUS Nicole
1980
ITA
+2.94
22.08
26
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+2.94
22.08
27
HOLZER Katrin
1978
AUT
+2.96
22.21
28
HARGIN Christine
1980
SWE
+3.61
26.37
29
AUBERT Sandrine
1982
FRA
+3.96
28.61
30
CERESA Annalisa
1978
ITA
+3.96
28.61
31
GALLIZIO Morena
1974
ITA
+4.12
29.63
32
MITTERSTIELER Petra
1979
ITA
+4.45
31.74
33
BOUCHER Sara-Maude
1979
CAN
+4.91
34.68
34
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
+5.12
36.02
35
BRIGHT Rowena
1980
AUS
+5.19
36.47
36
PRCHAL Anna
1979
CAN
+5.41
37.88
37
NILSEN Stina Hofgard
1979
NOR
+5.46
38.20
38
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
+5.47
38.26
39
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
+5.62
39.22
40
RAICH Carina
1979
AUT
+5.87
40.82
41
EGGER Corinne
1980
AUT
+6.02
41.78
42
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
+6.16
42.68
43
PELTIER Audrey
1981
FRA
+6.27
43.38
44
CHARDON Sabrina
1980
FRA
+6.54
45.11
45
MANCUSO Julia
1984
USA
+7.05
48.37
46
MAZE Tina
1983
SLO
+7.18
49.20
47
MCCLOY Hilary A
1982
USA
+7.46
50.99
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
BERTONCELJ Spela
1983
SLO
BRONSINO Francesca
1980
ITA
FEHR Diana
1974
LIE
GILJARHUS Bente
1978
NOR
GMAINER Elisabeth
1981
AUT
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
JANYK Britt
1980
CAN
JONES Alice
1976
AUS
LANGEVIN Julie
1980
CAN
LERAT Marie
1980
FRA
NEMETH Sandra
1979
AUT
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
PESONEN Anu
1980
FIN
RUMPFHUBER Ingrid
1981
AUT
SANTON Aurelie
1982
FRA
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
SIMARD Genevieve
1980
CAN
SKOGLUND Tatum
1978
USA
STRAMA Aniela
1981
POL
STRAMA Katarzyna
1979
POL
Did not finish 1st run
BAECK Sophia
1982
SWE
BEHRINGER Simone
1976
GER
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
DE MARTIN TROPANIN Tiziana
1974
ITA
EKMAN Susanne
1978
SWE
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
HUBER Marina
1979
GER
KLIMEK Anna
1982
POL
KNOR Barbara
1978
AUT
KORTEN Jeannette
1976
AUS
KUMMER Lilian
1975
SUI
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
MC EACHREN Erin
1980
CAN
MILANI Barbara
1972
ITA
PELLAT-FINET Caroline
1978
FRA
POETZELSBERGER Birgit
1979
AUT
RIEGLER Claudia
1976
NZL
RIVELSRUD Pia
1980
NOR
VAELIMAEKI Jaana-Maarit
1983
FIN
VIKEN Line
1981
NOR
WALL Michelle
1977
AUS
ZENHAUSERN Ines
1978
SUI
Did not start 1st run