official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GONITIANER Niclas
1978
GER
1:31.08
33.24
2
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+0.33
35.34
3
WANNINGER Christian
1981
GER
+1.35
41.84
4
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.48
42.66
5
STAMPFER Marco
1981
AUT
+2.03
46.17
6
HALLER Jens
1981
GER
+3.16
53.36
7
MANHART Benedikt
1979
GER
+3.57
55.97
8
KUHN Johann
1980
GER
+3.76
57.18
9
KEDRIN Maxim
1982
RUS
+3.83
57.63
10
EGGER Simon
1982
AUT
+4.17
59.79
11
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
+4.53
62.09
12
BACHSTEIN Bernd
1981
GER
+5.29
66.93
13
WEBER Roman
1977
CZE
+5.42
67.75
14
REITER Thomas
1981
GER
+5.55
68.58
15
COSTAZZA Paolo
1982
ITA
+5.64
69.16
16
VALERUZ Patrick
1982
ITA
+6.60
75.27
17
SCHWEINSTEIGER Tobias
1982
GER
+7.97
83.99
18
BERNHARD Michael
1981
GER
+9.02
90.68
19
SENONER Luca
1983
ITA
+9.09
91.13
20
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+10.64
101.00
21
SENONER Armin
1981
ITA
+11.44
106.09
22
TADDEI Riccardo
1981
ITA
+13.54
119.46
23
INSAM Simon
1983
ITA
+15.76
133.60
Did not finish 2nd run
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BECHER Sepp
1982
GER
BRANDNER Martin
1982
GER
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
DENK Benjamin
1980
GER
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
GRASSL Stefan
1982
GER
HIRT Benjamin
1983
GER
HOFER Juri
1982
ITA
KOBER Marcel
1981
GER
KRAUS Martin
1980
GER
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
NEUBERGER Markus
1978
GER
PECHTL Arno
1981
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
SCHLEICHER Philipp
1982
GER
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
SPEISER Gerhard
1975
GER
STANEK Janus
1981
GER
STANEK Tomasz
1980
GER
STEMPLINGER Gerhard
1972
GER
STRODL Peter
1982
GER
WETZSTEIN Toni
1983
GER
ZIEGLER Jens
1979
GER
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BARTENSCHLAGER Dominik
1982
GER
BAXTER Noel
1981
GBR
BICKEL Timo
1981
GER
BLANKENHORN Florian
1981
GER
BOEHMLER Michael
1980
GER
BRADAC Stanislav
1972
CZE
BRAEUNLINGER Andreas
1983
GER
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
COLIN Fabian
1978
GER
COSTANTINI Federico
1980
ITA
ECKL Sascha
1983
GER
FERSTL Franz
1976
GER
FUESS Robert
1978
GER
GALSTER Nico
1982
GER
GRABMAIER Alois
1983
GER
HERMANN Christoph
1983
GER
HERMANN Samuel
1983
LIE
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
HORACEK David
1972
CZE
HORN Andreas
1978
GER
KEPPLER Stephan
1983
GER
KIENZLER Benjamin
1983
GER
KLETTNER Sebastian
1982
GER
KOCH Stefan
1977
GER
KONRAD Thomas
1983
LIE
KRONTHALER Mario
1981
GER
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
LANG Sandro
1983
LIE
MEYER Benjamin
1982
GER
OBLETTER Ludwig
1981
ITA
RAUSCH Michael
1983
GER
REGE Matthias
1983
GER
RIESEMANN Bernhard
1981
GER
RUETTIGER Steffen
1983
GER
SCHNEIDER Florian
1982
GER
SCHNITZENBAUMER Sven
1975
GER
SCHOELZEL Oliver
1982
GER
SCHROEDER Tobias
1980
GER
SCHWEINSTEIGER Christopher
1981
GER
SEESTALLER Franz
1982
GER
STEHLE Johannes
1981
GER
STOLL Andreas
1982
GER
TAGUCHI Kazuma
1978
JPN
TAKAHASHI Tomohide
1983
JPN
TRONCI Gian-Carlo
1983
GER
TURKIN Sergei
RUS
VOLKMER Mauritz
1982
GER
WOERNDLE Flori
1983
GER
YOSHIDA Shoji
1979
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run