official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
1:55.03
13.35
2
WAREMAN Hayo
1974
NED
+1.01
20.46
3
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+1.15
21.45
4
TORPE Are
1973
NOR
+1.28
22.36
5
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+1.32
22.64
6
RIENDA CONTRERAS Daniel
1980
ESP
+2.36
29.97
7
HOFER Beni
1978
SUI
+2.41
30.32
8
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.78
32.93
9
CULBERT Cameron
1977
CAN
+2.88
33.63
10
KIENER Bernhard
1976
SUI
+3.04
34.76
11
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.21
35.95
12
GEISSER Thomas
1977
SUI
+3.25
36.24
13
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+3.60
38.70
14
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.94
41.09
15
RICKENBACH Dino
1978
SUI
+3.97
41.31
16
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+4.07
42.01
17
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+4.16
42.64
18
BRAND Bjoern
1979
SUI
+4.37
44.12
19
HERBST Reinfried
1978
AUT
+4.52
45.18
20
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+4.67
46.23
21
GOOD Markus
1979
SUI
+4.70
46.45
22
GONITIANER Niclas
1978
GER
+4.76
46.87
23
BINDER Oliver
1977
AUT
+4.79
47.08
24
HEINFLING Ulrich
1967
GER
+4.88
47.71
25
LAMPERT Martin
1977
LIE
+5.15
49.61
26
EGGER Pierre
1978
AUT
+5.17
49.76
27
VIDI Luca
1976
SUI
+5.34
50.95
28
BRAND Jan
1980
SUI
+5.53
52.29
28
MATTI Bernhard
1981
SUI
+5.53
52.29
30
ROVIRA ESQUERRA Pere
1980
ESP
+5.55
52.43
31
MATHIS Pascal
1980
SUI
+5.98
55.46
32
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+6.05
55.95
33
ZUEGER Daniel
1979
SUI
+6.26
57.43
34
HORN Andreas
1978
GER
+6.39
58.35
35
RIEGLER Michael
1979
LIE
+6.41
58.49
36
BAXTER Noel
1981
GBR
+6.68
60.39
37
BRUNNER Josef
1980
GER
+6.79
61.16
38
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+7.04
62.92
39
KEPPLER Stephan
1983
GER
+7.08
63.20
40
MANHART Benedikt
1979
GER
+7.20
64.05
41
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+7.35
65.11
42
HALLER Jens
1981
GER
+7.63
67.08
43
KOGLER Stefan
1981
GER
+7.79
68.20
44
COLIN Fabian
1978
GER
+7.85
68.63
45
BERTHOD Marc
1983
SUI
+7.87
68.77
46
GROB Thomas
1977
CHI
+7.88
68.84
47
STEHLE Johannes
1981
GER
+7.89
68.91
48
BACHSTEIN Bernd
1981
GER
+7.93
69.19
49
STROHMEIER Ralf
1971
GER
+7.95
69.33
50
STANEK Janus
1981
GER
+8.07
70.18
51
REITER Thomas
1981
GER
+8.65
74.26
52
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+8.70
74.61
52
KUHN Johann
1980
GER
+8.70
74.61
54
HERGET Juergen
1980
GER
+8.79
75.25
55
GRAF Stefan
1978
GER
+8.80
75.32
56
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+8.84
75.60
57
SCHWER Christoph
1982
GER
+8.95
76.37
58
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
+9.01
76.80
59
KAESLIN Philipp
1981
SUI
+9.12
77.57
60
BLUMBERG Juergen
1981
GER
+9.20
78.13
61
BRUNOLD Enrico
1981
SUI
+9.36
79.26
62
BRANDNER Martin
1982
GER
+9.45
79.89
63
STRODL Peter
1982
GER
+9.50
80.25
64
JURT Cyrill
1982
SUI
+9.52
80.39
65
KOTTERISCH Hans
1982
GER
+9.56
80.67
66
TRONCI Gian-Carlo
1983
GER
+9.80
82.36
67
STAMM Martin
1982
SUI
+10.92
90.24
68
KOBER Marcel
1981
GER
+10.96
90.53
69
RIESEMANN Bernhard
1981
GER
+11.16
91.93
70
ZIEGLER Jens
1979
GER
+11.31
92.99
71
MEEH Georg
1978
GER
+11.43
93.84
72
SCHWEINSTEIGER Christopher
1981
GER
+11.57
94.82
73
KRONTHALER Mario
1981
GER
+11.89
97.08
74
PINCHERA Thomas
1981
SUI
+12.03
98.06
75
STOLL Andreas
1982
GER
+12.15
98.91
76
HAGN Stefan
1981
GER
+12.18
99.12
77
HIRT Benjamin
1983
GER
+12.22
99.40
78
GROB Rainer
1973
CHI
+12.57
101.86
79
BOEHMLER Michael
1980
GER
+12.60
102.07
80
WETZSTEIN Toni
1983
GER
+12.93
104.40
81
ERDRICH Ken
1981
GER
+13.61
109.19
82
WOERNDLE Flori
1983
GER
+13.78
110.38
83
FISCHHABER Dori
1983
GER
+14.25
113.69
84
RUETTIGER Steffen
1983
GER
+14.57
115.95
85
KLETTNER Sebastian
1982
GER
+14.70
116.86
86
SCHOELZEL Oliver
1982
GER
+14.79
117.50
87
ECKL Sascha
1983
GER
+14.86
117.99
88
SEESTALLER Franz
1982
GER
+15.31
121.16
89
KIENZLE Fabian
1983
GER
+16.86
132.07
90
KEPPLER Sascha
1982
GER
+16.91
132.42
91
HERMANN Christoph
1983
GER
+18.06
140.52
92
GRABMAIER Alois
1983
GER
+18.52
143.76
93
REGE Matthias
1983
GER
+18.76
145.45
94
SCHMITZ Andreas
1980
GER
+19.32
149.39
95
MONJE Oscar
1982
CHI
+20.60
158.41
96
VASSILI Andreas
1971
CYP
+21.80
166.86
Did not finish 2nd run
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
BARTENSCHLAGER Dominik
1982
GER
BECHER Sepp
1982
GER
BENKERT Franz
1978
GER
BERNHARD Michael
1981
GER
BLANKENHORN Florian
1981
GER
BRAND Fabio
1982
SUI
BRAND Olivier
1980
SUI
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
DEFAGO Daniel
1980
SUI
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
FUESS Robert
1978
GER
GEROLD Florian
1982
GER
GIOVANOLI Gian-Andri
1979
SUI
GRASSL Stefan
1982
GER
GREEN Ross
1978
GBR
HIMMELSBACH Matthias
1981
GER
IMBODEN Urs
1975
SUI
LEROY Andy
1975
USA
MORATH Frank
1983
GER
NEUBERGER Markus
1978
GER
PFEFFERLE Andreas
1983
GER
SCHLEICHER Philipp
1982
GER
SCHROEDER Tobias
1980
GER
SPRECHER Claudio
1980
LIE
STANEK Tomasz
1980
GER
STARKAS Kostas
1976
GRE
WAGNER Jerome
1980
LIE
WANNINGER Christian
1981
GER
ZIMMER Marco
1982
GER
ZINSLI Andrea
1972
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run