official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MARSHALL Cody
1982
USA
1:43.03
9.37
2
WHITE Trevor
1984
CAN
+0.20
10.55
3
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+0.48
12.21
4
CHODOUNSKY David
1984
USA
+0.60
12.92
5
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+0.93
14.88
6
PHILLIPS Andrew
1989
USA
+1.42
17.78
7
BROWN Ben
1982
USA
+2.05
21.51
8
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
+2.14
22.04
9
FRANK Chris
1983
USA
+2.26
22.75
10
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+2.53
24.35
11
FORD Tommy
1989
USA
+2.54
24.41
12
HARRIS Martin
1988
USA
+2.56
24.53
13
KASPER Nolan
1989
USA
+2.86
26.30
14
WAGNER Andrew
1985
USA
+3.06
27.49
15
LUND Jacob
1987
USA
+3.22
28.43
16
EPSTEIN Paul
1982
USA
+3.32
29.03
17
GOODING Marsh
1986
USA
+3.46
29.86
18
CAFE Tim
1987
NZL
+3.53
30.27
19
FETTERPLACE Brenton
1985
AUS
+4.69
37.14
20
THORSON Tague
1985
USA
+4.76
37.55
21
KULLAS Nicholaus
1987
USA
+5.51
41.99
22
JUDYCKI Linton
1988
USA
+5.54
42.17
23
ROUTHIER Mathieu
1990
CAN
+5.88
44.18
24
HELDMAN Bump
1988
USA
+6.39
47.20
25
IRWIN Geoffrey
1988
CAN
+6.46
47.62
26
THOMSEN Benjamin
1987
CAN
+7.38
53.06
27
ALEXANDER Sean
1989
CAN
+7.50
53.77
28
LEAFE Trevor
1989
USA
+7.69
54.90
29
ROLLAND Dominique
1990
CAN
+7.76
55.31
30
HALBERT Kelby
1990
CAN
+8.62
60.41
31
PROPHET Dillon
1990
CAN
+9.15
63.54
32
FORD William
1987
USA
+9.26
64.19
33
HARDY Greg
1983
USA
+9.55
65.91
34
DEA Mike
1989
CAN
+10.26
70.12
35
PRIDY Conrad
1988
CAN
+10.87
73.73
36
LEMAN Brady
1986
CAN
+13.68
90.36
37
BEAUCHESNE Marc-Antoine
1990
CAN
+14.72
96.52
38
TOUTANT Simon-Claude
1991
CAN
+27.99
175.09
Did not finish 2nd run
BROWN Philip
1991
CAN
COHEE Nick
1988
USA
ATKINSON Paul
1987
CAN
MANNELLA Simon
1988
CAN
HOWDEN Angus
1981
NZL
FORTIN-HOULE Francis
1987
CAN
WILSON Ryan
1987
USA
COOK Dustin
1989
CAN
GRANSTROM Colby
1990
USA
JOHNSON Erik
1983
USA
TARBERRY Alec
1985
USA
BROWN Zachary
1984
USA
ANKENY Michael
1991
USA
KELLEY Tim
1986
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
REY Stanislas
1988
CAN
PHANEUF Jean-Philippe
1989
CAN
LUSH Curtis
1990
CAN
SCHLEPER Hunter
1991
USA
DRURY Kevin
1988
CAN
GREGORAK Will
1990
USA
SHEPHERD Jesse
1989
CAN
BREWINGTON Cam
1988
CAN
MACKIE Michael
1989
CAN
MCLAUGHRY Luke
1989
USA
WELTON Michael
1991
CAN
RISHWORTH Michael
1987
AUS
MORTON Kenneth
1986
GBR
BRIDGWATER Mark
1985
NZL
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
WRIGHT Patrick
1986
CAN
KEMP John
1990
USA
HAMMER Maximilian
1988
USA
ROBERTSON Matthew
1983
AUS
NELLA Tyler
1988
CAN
DAVIS Eric
1988
USA
JOHNSON Austin
1987
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
VEENIS Scott
1984
USA
DEVORE Colin
1986
USA
KORPI Ethan
1982
USA
REED Clayton
1985
USA
MCNAMARA Sean
1985
USA
JOHNSON Karl
1983
USA
DAWSON Travis
1988
CAN
HIGGINS Sean
1985
USA
COLE Adam
1982
USA
GANONG Travis
1988
USA
DONALDSON David
1986
CAN
BROWN Roger G P
1981
USA
NICKERSON Warner
1981
USA
BRANDENBURG Will
1987
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run