official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
1:20.05
7.08
2
KLINTBERG Per
1973
SWE
+0.24
8.79
3
KIRCHNER Markus
1974
AUT
+1.03
14.41
4
SEER Florian
1976
AUT
+1.51
17.83
5
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+2.27
23.24
6
LANZINER Stefan
1975
AUT
+2.41
24.24
7
ITO Daisuke
1973
JPN
+3.05
28.80
8
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+3.31
30.65
9
ZAGERNIK Igor
1976
SLO
+3.40
31.29
10
MATTIAS Dani
1977
SLO
+3.96
35.28
11
BOZIC Bostjan
1978
SLO
+4.20
36.99
12
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+4.64
40.12
13
PODLIPNIK Jure
1977
SLO
+4.80
41.26
14
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+5.39
45.46
15
KORENCAN Jaka
1977
SLO
+5.65
47.31
16
JERMAN Andrej
1978
SLO
+5.82
48.52
17
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+6.30
51.94
18
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+6.44
52.94
18
PEN Peter
1973
SLO
+6.44
52.94
20
BREGANT Gorazd
1976
SLO
+6.48
53.22
21
ARNOLJ Bostjan
1979
SLO
+7.22
58.49
22
KOZLAR Igor
1979
SLO
+7.31
59.13
23
RATAJ Marko
1977
SLO
+7.50
60.48
24
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
+7.55
60.84
25
SOLERO Simon
1978
SLO
+7.90
63.33
26
FISCHER Mario
1977
AUT
+8.50
67.60
27
VACULCIK Lubos
1978
SVK
+8.51
67.68
28
MANDELC Grega
1978
SLO
+9.25
72.95
29
RAVNIK Ziga
1980
SLO
+10.36
80.85
30
SPASOV Kiril
1979
BUL
+10.73
83.48
31
MARKOV Georgi
1979
BUL
+10.77
83.77
32
HAUSHARTER Christian
1980
AUT
+11.27
87.33
33
GORZA Ales
1980
SLO
+11.92
91.96
34
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+11.95
92.17
35
REICHELT Hannes
1980
AUT
+12.87
98.72
36
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
+12.95
99.29
37
POKLUKAR Janez
1979
SLO
+13.07
100.15
38
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
+13.18
100.93
39
VASICEK Jiri
1979
CZE
+13.29
101.71
40
ZNIDARSIC Miha
1980
SLO
+14.53
110.54
41
OSRAJNIK Jernej
1980
SLO
+15.99
120.94
42
TOPLAK Rok
1980
SLO
+16.38
123.71
43
KOSELJNIK Ozbi
1980
SLO
+16.58
125.14
44
AMBROZIC Uros
1980
SLO
+17.08
128.70
45
BECAN Matej
1980
SLO
+17.48
131.55
46
SMRKE Rok
1980
SLO
+17.61
132.47
47
CVORAK Zeljko
1979
CRO
+19.86
148.49
48
JAGER Gregor
1980
SLO
+20.58
153.62
49
KOVAC Blaz
1980
SLO
+20.65
154.12
50
TRATNIK Sergej
1980
SLO
+20.85
155.54
51
ANDROSEVIC Nikola
1980
CRO
+24.82
183.81
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ANDESILIC Daniel
CRO
ANDRIC Matevz
1979
SLO
BLAZEVIC Leo
1980
CRO
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
GEMZA Matej
1977
SVK
HAJNE Saso
1980
SLO
HARADA Gen
1978
JPN
HUDEC Tomas
1978
SVK
JARVI Juha
1975
FIN
KERSCHBAUMMAYR Juergen
1980
AUT
KOVAC Stane
1980
SLO
KUSION Lukasz
1977
POL
LIND Peter
1972
SWE
MALCZEWSKI Marcin
1980
POL
MARILA Mika
1973
FIN
MEDJA Jaka
1980
SLO
MOZETIC Andraz
1978
SLO
NIWANO Shou
1978
JPN
PALANDER Kalle
1977
FIN
PEROVSEK Andrej
1980
SLO
PETEK Ales
1978
SLO
PRIMOZIC David
1977
SLO
REBERSAK Jernej
1977
SLO
SAMARZIJA Mislav
1977
CRO
SERDONER David
1980
SLO
SOLAR Lenart
1980
SLO
STERGAR Miha
1979
SLO
VERDNIK Miha
1977
SLO
WIESER Andi
1980
SLO
WSZOLEK Bernard
1980
POL
ZNIDAR Peter
1977
SLO
ZUPAN Marko
1979
SLO
ZUPANC Tomi
1978
SLO
ZVAB Tadej
1979
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run