official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
1:42.55
0.00
2
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+0.38
2.26
3
MATT Mario
1979
AUT
+0.60
3.57
4
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.93
11.48
5
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.97
11.72
6
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.03
12.08
7
MYHRER Andre
1983
SWE
+2.05
12.19
8
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+2.22
13.21
9
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.26
13.44
10
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.34
13.92
11
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.43
14.45
12
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.72
16.18
13
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+3.04
18.08
13
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+3.04
18.08
15
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+3.19
18.98
16
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+3.68
21.89
17
LIGETY Ted
1984
USA
+3.72
22.13
18
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.74
22.25
19
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+3.90
23.20
20
KOLL Alexander
1982
AUT
+3.92
23.32
21
NORDH Fredrik
1984
SWE
+4.27
25.40
22
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+4.42
26.29
23
HARGIN Mattias
1985
SWE
+8.19
48.72
24
IMBODEN Urs
1975
MDA
+9.56
56.87
25
MILLER Bode
1977
USA
+9.60
57.10
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
JITLOFF Tim
1985
USA
TISSOT Maxime
1986
FRA
SKUBE Matic
1988
SLO
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
TREJBAL Filip
1985
CZE
BAXTER Alain
1973
GBR
LEINO Jukka
1978
FIN
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
ROTHROCK Tom
1978
USA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
BAUMANN Romed
1986
AUT
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
BANK Ondrej
1980
CZE
ENGL Kurt
1979
AUT
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
LLORACH Gaetan
1974
FRA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
Did not finish 1st run
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
ZEMAN Bohumir
1983
CZE
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SEMPLE Ryan
1982
CAN
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
NILSEN Andreas
1980
NOR
VILETTA Sandro
1986
SUI
KOGLER Stefan
1981
GER
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
BROWN Roger G P
1981
USA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
BIGGS Patrick
1982
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
OMMINGER Andreas
1983
AUT
YUASA Naoki
1983
JPN
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
LIZEROUX Julien
1979
FRA
GINI Marc
1984
SUI
VOGL Alois
1972
GER
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
JANYK Michael
1982
CAN
SASAKI Akira
1981
JPN
Disqualified 1st run