official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
IKEDA Kazuko
1974
JPN
1:17.02
13.16
2
VOGT Miriam
1967
GER
+0.15
14.27
3
MUTTER Edda
1970
GER
+0.59
17.53
4
GERG Annemarie
1975
GER
+0.66
18.04
5
ROZSA Edith
1973
CAN
+0.81
19.15
6
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+2.14
29.00
7
OBERMOSER Brigitte
1976
AUT
+3.10
36.10
8
REPAS Brigit
1976
CAN
+3.31
37.66
9
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+3.67
40.32
10
ASAK Jennifer
1977
CAN
+4.42
45.87
11
FORSYTH Allison
1978
CAN
+5.44
53.42
12
FISHMAN Tanis
1978
CAN
+6.64
62.30
13
GIBBONS Erika
1979
CAN
+6.94
64.52
14
MATTES Megan
1977
USA
+7.93
71.85
15
SCHOFIELD Darah
1978
USA
+9.11
80.58
16
MEIER Mimi
1979
CAN
+9.82
85.83
17
KELLER Alison
1980
USA
+9.97
86.94
18
SATO Mika
1979
JPN
+10.19
88.57
19
DUNN Katie
1978
CAN
+10.78
92.94
20
MACCONNELL Erica
1978
USA
+10.83
93.31
21
BRYDON Emily
1980
CAN
+11.78
100.34
22
GEBER Audrey
1979
CAN
+11.95
101.60
23
PLUMB Nicole
1978
CAN
+12.90
108.63
24
DAUPHINEE Jane
1978
CAN
+14.12
117.66
25
WILDE Christa
1977
CAN
+14.43
119.95
26
MC EACHREN Erin
1980
CAN
+14.50
120.47
27
POZZO Erin
1978
CAN
+14.52
120.62
28
SCHULLER Sonja
1979
CAN
+14.81
122.76
29
CORBETT Aleta
1980
CAN
+14.96
123.87
30
MONNIER Justine
1980
FRA
+16.19
132.98
31
EMERICK Jane
1980
CAN
+17.14
140.01
32
MILLER Brynn
1977
USA
+17.70
144.15
33
HENDERSON Katie
1980
CAN
+20.39
164.06
34
HANNINEN Jennifer
1979
CAN
+21.26
170.50
35
HENNING Allison
1979
CAN
+21.78
174.35
36
STRUKALO Heather
1979
CAN
+22.98
183.23
37
LAWRENCE Tammy
1980
CAN
+22.99
183.30
38
HAWKINS Mary
1980
CAN
+24.01
190.85
39
MONES Allison
1979
CAN
+24.36
193.44
40
ROSENBAUM Kerrianne
1978
CAN
+25.06
198.62
41
ABERNETHY Robin
1980
CAN
+26.76
211.20
42
JONES Lauren
1980
CAN
+28.36
223.04
43
MCNALLY Erin
1978
CAN
+32.25
251.83
44
WONG Dana
CAN
+33.41
260.42
45
HUNTER Anna
1978
CAN
+36.48
283.14
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
YEATES Lisa
1979
CAN
WILSON Jannah
1979
CAN
WATTS Taylor C
1977
USA
WALT Simone
1976
SUI
STETTLER Natalie
1978
CAN
SPOONER Shannon
1978
CAN
PRCHAL Anna
1979
CAN
ZIMMERMANN Angela
1974
GER
GUENTER Maren
1976
GER
ABOUSSAFY Alaina
1980
CAN
BAXTER Catherina
1976
USA
BERTRAM Katie
1980
CAN
BONNELL Kimberly
1977
CAN
BRAUNER Sibylle
1975
GER
CLEMENT Marie Joelle
1976
CAN
CORDY Michelle
1978
CAN
DELICH Jennifer
1980
CAN
DIRKS-FARLEY Saya
1980
CAN
DIXON Julie
1980
CAN
FISHMAN Courtenay
1977
CAN
O BRIEN Stephanie
1979
CAN
HALTMAYR Petra
1975
GER
HARTLEY Aimee-Noel
1978
CAN
HEREGGER Selina
1977
AUT
JANYK Britt
1980
CAN
KAKISAKA Risa
1979
JPN
KUTCHER Jocelyn
1980
CAN
MORTON Ania
1980
CAN
MORTON Hugoline
1978
CAN
MULLEN Megan
1979
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run