official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
COVILI Frederic
1975
FRA
2:18.54
3.58
2
GRUBER Christoph
1976
AUT
+0.05
3.87
3
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.79
8.20
4
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+0.98
9.31
5
KOENIGSRAINER Gerhard
1968
ITA
+1.01
9.49
6
PICCARD Jeff
1976
FRA
+1.08
9.89
6
MILLET Vincent
1973
FRA
+1.08
9.89
8
RIEDER Arnold
1976
ITA
+1.22
10.71
9
SIMON Aymeric
1976
FRA
+1.47
12.17
10
THALER Patrick
1978
ITA
+1.63
13.11
11
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.74
13.75
11
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+1.74
13.75
13
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.96
15.04
14
SAETER Aane
1975
NOR
+2.04
15.51
15
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.05
15.57
16
UZNIK Daniel
1977
AUT
+2.17
16.27
17
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.19
16.38
17
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+2.19
16.38
19
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.29
16.97
20
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+2.31
17.09
21
MANUEL Patrice
1974
FRA
+2.37
17.44
22
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+2.42
17.73
23
BELFROND Matteo
1967
ITA
+2.44
17.85
24
PERGHER Stefano
1974
ITA
+2.50
18.20
25
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+2.66
19.13
26
LICINIO Romuald
1970
FRA
+2.73
19.54
27
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+2.83
20.13
28
COGOLI Patrick
1976
ITA
+3.14
21.94
29
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+3.16
22.06
30
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
+3.42
23.58
31
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+4.15
27.84
32
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
+4.59
30.42
33
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+4.81
31.70
34
ECKERT Florian
1979
GER
+5.05
33.11
35
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+5.07
33.22
36
MARTIN J andrew
1974
USA
+5.10
33.40
37
EISENDLE Armin
1978
ITA
+5.35
34.86
38
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+5.46
35.50
39
LARSSON Markus
1979
SWE
+5.76
37.26
40
RECH Freddy
1980
FRA
+6.15
39.54
41
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
+6.60
42.17
42
RHYNER Jakob
1965
SUI
+6.74
42.99
43
PICHLER Christian
1975
AUT
+7.06
44.86
44
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+7.36
46.61
45
VIELE David
1975
USA
+7.69
48.54
46
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
+8.48
53.16
47
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+9.87
61.29
48
NEUBERGER Markus
1978
GER
+10.83
66.90
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
WYSSEN Koebi
1974
SUI
SPRENGER Ludwig
1971
ITA
ZOLL Nicolas
1971
FRA
NIEDERKOFLER Christian
1978
ITA
MATT Mario
1979
AUT
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
BENKERT Franz
1978
GER
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
GIRARDI Walter
1976
ITA
GONITIANER Niclas
1978
GER
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
IMBODEN Urs
1975
SUI
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
LEITER Reinhard
1976
ITA
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
OESTBY Rune Andre
1973
NOR
OKADA Rishu
1978
JPN
OLLIKKA Toni
1978
FIN
OSLAK Ozbi
1977
SLO
POOL Thomas
1974
SUI
REBERSAK Jernej
1977
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run