official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
1:47.90
27.60
2
PENNOCK Andrew
1976
USA
+0.20
28.64
3
JERMAN Izidor
1974
SLO
+0.73
31.39
4
MACARTNEY Scott
1978
USA
+1.59
35.85
5
WESTLING Mathias
1976
SWE
+2.15
38.76
6
BERGLUND Teddy
1978
USA
+2.55
40.83
7
FLOOD Randy
1974
USA
+2.65
41.35
8
ESPING Fredrik
1974
SWE
+3.02
43.27
9
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+3.66
46.60
10
JOSEPH Jeremy
1976
USA
+3.98
48.26
11
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
+4.76
52.30
12
MC NEIL David
1978
CAN
+5.37
55.47
13
KJERLAND Morten
1974
NOR
+5.50
56.14
14
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+5.53
56.30
15
REIGLE Jamieson
1976
CAN
+6.63
62.01
16
VAN TONGEREN Eric
1979
USA
+7.54
66.73
17
WEBSTER Benjamin F
1975
USA
+8.17
70.00
18
LANDSTROM Jason
1974
USA
+8.98
74.21
19
MCCONATHY Chad
1980
USA
+9.20
75.35
20
SCHUETZE Jed
1979
USA
+9.26
75.66
21
COMEY Zachary
1975
USA
+9.52
77.01
22
LAMB David W
1981
USA
+12.32
91.54
23
IPPOLITO Jeffrey
1976
USA
+13.25
96.37
24
TIPTON Lucas
1979
USA
+13.56
97.98
25
RISS David G f
1979
USA
+13.96
100.05
26
FRITSCH Oliver
1976
USA
+14.07
100.62
27
DRUMMOND Drew
1979
USA
+14.09
100.73
28
MARSHALL Jesse
1980
USA
+14.67
103.74
29
SCHIRF Michael
1979
USA
+15.07
105.81
30
NICHOL Brad
1979
USA
+16.50
113.23
31
REINHARDT Eric
1979
USA
+17.29
117.33
32
SIEBECK-SMITH Noah
1980
USA
+17.69
119.41
33
NEALON Brian
1979
USA
+17.72
119.57
34
EMICH IV Fred
1981
USA
+18.28
122.47
35
LINCOLN Andrew
1978
USA
+18.61
124.19
36
STEPHAN Jacob
1981
USA
+19.94
131.09
37
BROWN Roger P
1981
USA
+20.07
131.76
38
BARLOW Tyler
1981
USA
+20.84
135.76
39
LEVESQUE Patrick
1980
CAN
+22.95
146.71
40
FURLONG Graham
1980
USA
+23.94
151.85
41
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
+24.31
153.77
42
SEKI Naoya
1980
JPN
+24.55
155.01
43
HYCHALK Daniel
1978
USA
+25.08
157.76
Did not finish 2nd run
BLAISDELL Greg
1980
USA
BOILY Jocelyn
1982
CAN
BROWN Dawson S
1980
USA
CHEDEL Christian
1975
CAN
CORNISH Ryan
1976
USA
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
HOLMES David
1979
CAN
KENNISON Scott
1978
USA
KONGSHOLM Niclas
1976
SWE
KOOP David
1982
USA
MINAHAN John
1978
USA
PHILLIPS Christopher
1976
USA
SHIELDS Derek
1981
USA
SILVER Joshua
1976
USA
SMITH Jeremy
1982
CAN
THERRIEN Seth
1981
USA
THOMAS Benjamin
1978
USA
TOFFERI Torin
1980
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
ZWIEJSKI Maciek
1977
CAN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ACTON Gavan
1979
CAN
ANDERSON Stephen
1975
USA
ANDREE Travis
1979
USA
ARENDARSKI Julian
1981
USA
BAILEY Scott
1979
USA
BARRON Adam
1976
USA
BISHOP Wade H
1980
USA
BOUTIN Francis
1980
CAN
BUTLER Ryan
1981
CAN
COLLIER Erik W
1980
USA
CROSS Caleb
1979
USA
EHRINGER David G
1979
USA
EMMITT Palmer
1976
USA
ENDRES Peter
1981
USA
FEDUN Robert
1978
CAN
FISHER Jacob A
1978
USA
FLYNN Kevin
1976
USA
GAGNE Francois
1979
CAN
GRAY Parker K
1979
USA
HANSETH Brian
1976
USA
HEYL Brett
1981
USA
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
HOLDEN Thomas
1975
USA
KLINE John
1976
USA
KNIGHTS Cullen
1979
USA
KNIGHTS Kristian
1981
USA
KUJALA Michael A
1976
USA
LLOYD Justin
1979
USA
MORENCY Guillaume
1981
CAN
MULLANY David
1979
USA
PARENT Justin
1979
USA
PATTERSON Stephen
1981
USA
PERRINS Sandy
1974
USA
PETERS Andrew B
1980
USA
RUPRECHT Peter
1976
USA
RUSTEN John E
1980
USA
SCHNURR Brian
1981
USA
TARUI Tsuneyasu
1974
JPN
URAKI Ryuuta
1979
JPN
WALOSZEK Christopher
1977
CAN
WATTS IV George
1979
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run