official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PROMOK Franz
1987
AUT
2:06.13
43.41
2
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+0.20
45.38
3
KOSI Klemen
1991
SLO
+0.41
47.44
4
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
+0.80
51.27
5
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+0.85
51.77
6
ZAMPA Adam
1990
SVK
+0.88
52.06
7
KARELLY Mario
1992
AUT
+1.04
53.63
8
MALMSTROM Victor
1991
FIN
+1.13
54.52
9
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+1.55
58.65
10
ZERAK Misel
1992
SLO
+1.57
58.84
11
ARZT Sebastian
1991
AUT
+1.74
60.52
12
VELECIC Tomaz
1987
SLO
+1.79
61.01
13
SCHWARZ Daniel
1991
AUT
+1.94
62.48
14
RATKIC Ivan
1986
CRO
+2.05
63.56
15
TORSTI Samu
1991
FIN
+2.15
64.55
16
WANDERS Arjan
1978
NED
+2.46
67.59
17
SCHLOFFER Christian
1990
AUT
+2.51
68.09
18
FELLER Manuel
1992
AUT
+2.54
68.38
19
MAYRPETER Thomas
1992
AUT
+2.55
68.48
20
AICHER Lukas
1991
GER
+2.64
69.36
21
CERTOV Manuel
1992
AUT
+2.70
69.95
22
KOECK Niklas
1992
AUT
+2.72
70.15
23
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+2.74
70.35
24
DANKLMAIER Daniel
1993
AUT
+2.98
72.71
25
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+3.05
73.39
26
MURAVIEV Ivan
1989
RUS
+3.10
73.89
27
STOLZ Gerhard
1989
AUT
+3.14
74.28
28
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+3.25
75.36
29
SEDLAC Jan
1987
SWE
+3.26
75.46
29
VRBINC Matija
1991
SLO
+3.26
75.46
31
ZECHNER Marcus
1992
AUT
+3.40
76.84
32
WINKLER Robert
1991
AUT
+3.44
77.23
33
HERZOG David
1992
AUT
+3.65
79.29
34
GALLER Raphael
1991
AUT
+3.67
79.49
35
ANDRIENKO Aleksandr
1990
RUS
+3.78
80.57
36
WALLNER Max
1991
GER
+3.79
80.67
37
KRANJEC Zan
1992
SLO
+3.97
82.44
38
RIEGLER Riccardo
1993
AUT
+4.05
83.23
39
TAHIRI Albin
1989
KOS
+4.17
84.41
40
VELUSCEK Francesco
1990
ITA
+4.22
84.90
41
ZIMMERMANN Paul
1993
AUT
+4.27
85.39
42
BISTROV Andrey
1991
RUS
+4.50
87.65
43
LEITNER Patrick
1991
AUT
+4.64
89.03
44
ZAJC Luka
1984
SLO
+4.82
90.80
45
AUER Sebastian
1993
AUT
+5.08
93.35
46
REICH Patrick
1993
AUT
+5.16
94.14
47
CALOVINI Mathias
1992
AUT
+5.30
95.51
48
AUJESKY Johannes
1993
AUT
+5.41
96.60
49
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+5.46
97.09
50
LINTSCHINGER Philipp
1994
AUT
+5.60
98.46
50
OPETNIK Niko
1993
AUT
+5.60
98.46
52
SCHILD Lukas
1992
AUT
+5.72
99.64
53
TETENIKOV Mark
1993
RUS
+5.78
100.23
54
MEINERS Maarten
1992
NED
+6.11
103.48
55
CHMELAR Lukas
1987
CZE
+6.26
104.95
56
RIBNIKAR Zan
1991
SLO
+6.31
105.44
57
AIGNER Dominik
1993
AUT
+6.41
106.43
58
FELSER Josef
1993
AUT
+6.46
106.92
59
TRAXLER Daniel
1993
AUT
+6.74
109.67
60
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
+6.76
109.87
61
AUINGER Benedikt
1991
AUT
+6.84
110.65
62
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+7.03
112.52
63
SENDLHOFER Peter
1994
AUT
+7.47
116.85
64
PISA Martin
1985
CZE
+7.53
117.44
65
BRANDSTETTER Matthias
1993
AUT
+7.65
118.62
66
STOLZ Christoph
1992
AUT
+7.86
120.68
67
SANDRINI Marco
1993
ITA
+7.91
121.17
68
STEINER Daniel
1993
AUT
+7.98
121.86
69
MURER Peter
1994
AUT
+8.27
124.71
70
RAGGINGER Christian
1993
AUT
+8.72
129.14
71
RASCHNER Dominik
1994
AUT
+8.85
130.42
72
HAUER Marco
1993
AUT
+8.98
131.69
73
KREUZWIESER Andreas
1994
AUT
+9.22
134.05
74
PFAFFENBERGER Lukas
1994
AUT
+9.49
136.71
75
ROEL Patrick
1992
NED
+9.61
137.89
76
DUERAGER Matthaeus
1994
AUT
+9.74
139.17
77
NEUMAYER Christopher
1992
AUT
+9.77
139.46
78
EGGER Marco
1994
AUT
+9.86
140.34
79
EBNER Josef
1994
AUT
+9.91
140.84
80
FRANZ Werner Jun.
1994
AUT
+10.02
141.92
81
KRAXNER Lukas
1994
AUT
+10.05
142.21
82
STEMMER Viktor
1994
AUT
+10.06
142.31
82
EBNER Gunrich
1993
AUT
+10.06
142.31
84
KRENN Christoph
1994
AUT
+10.19
143.59
85
SCHAIDER Ludwig
1993
AUT
+10.22
143.88
86
SCHRITTWIESER Stefan
1986
AUT
+10.36
145.26
87
SEMLITSCH Christoph
1994
AUT
+10.49
146.54
88
FAHRINGER Stefan
1994
AUT
+10.89
150.47
89
VUKELIC Leo
1993
CRO
+10.95
151.06
90
STARZYK Pawel
1993
POL
+11.26
154.11
91
RICHTER Fabian
1994
AUT
+11.79
159.32
92
MULDER Jeroen
1991
NED
+12.10
162.37
93
MIHELCIC Ivan
1994
CRO
+12.33
164.63
94
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+12.56
166.89
95
TABELANDER Florian
1994
AUT
+13.53
176.43
96
KLUSAK Jakub
1992
POL
+14.82
189.11
97
LEFEBRE Kenny
1994
NED
+14.85
189.40
98
PLOECHL Christoph
1994
AUT
+15.12
192.06
Did not finish 2nd run
SGNAOLIN Simone
1994
ITA
RINALDI Riccardo
1993
ITA
GANDER Alexander
1994
AUT
PEKOLL Mathias
1994
AUT
BRUNNER Kevin
1994
AUT
TANAKA Aruha
1993
JPN
OFFENHAUSER Michael
1993
AUT
GUERRINI Alessio
1993
ITA
HROMADA Martin
1992
SVK
MATT Michael
1993
AUT
WALIGORA Michael
1990
CZE
GOESWEINER Martin
1992
AUT
VASILIEV Alexandr
1989
RUS
KOELL Alexander
1990
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run