official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KIRCHGASSER Michaela
1985
AUT
1:43.46
7.70
2
CERESA Annalisa
1978
ITA
+0.02
7.81
2
VIKEN Line
1981
NOR
+0.02
7.81
4
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+0.19
8.75
5
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+0.30
9.35
6
SUITNER Manuela
1982
AUT
+0.32
9.46
7
BERGMANN Monika
1978
GER
+0.39
9.85
8
GINI Sandra
1982
SUI
+0.44
10.12
9
TRUPPE Karin
1978
AUT
+0.74
11.78
10
MORANDINI Claudia
1982
ITA
+0.76
11.89
11
DABIC Lea
1981
SLO
+0.91
12.71
12
RICHARDSON Kaylin L
1984
USA
+0.92
12.77
13
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+0.95
12.93
14
FJAELLRYD Jessica
1979
SWE
+0.98
13.10
15
HULTDIN Kristina
1981
SWE
+0.99
13.15
16
DAUTHERIVES Claire
1982
FRA
+1.06
13.54
17
BORSSEN Therese
1984
SWE
+1.14
13.98
18
RAITA Henna
1975
FIN
+1.15
14.04
19
WALKNER Eva
1979
AUT
+1.21
14.37
20
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+1.29
14.81
21
FORSS Erika
1977
SWE
+1.32
14.97
22
RAICH Carina
1979
AUT
+1.47
15.80
23
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+1.77
17.45
24
AUBERT Sandrine
1982
FRA
+1.80
17.62
25
RAICH Sabrina
1983
AUT
+1.95
18.44
26
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+2.11
19.32
27
COSTAZZA Chiara
1984
ITA
+2.13
19.43
28
DREV Ana
1985
SLO
+2.41
20.98
29
PITTIN Alessia
1983
ITA
+2.42
21.03
30
BIRKELUND Karina
1980
NOR
+2.72
22.69
31
DE LEYMARIE Florine
1981
FRA
+3.12
24.89
32
STIEGLER Resi
1985
USA
+3.40
26.43
33
HANGL Jaqueline
1985
SUI
+3.48
26.87
34
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
+3.59
27.48
35
WALTER Jessica
1984
LIE
+3.64
27.75
36
KELLEY Jessica C
1982
USA
+3.75
28.36
37
GMAINER Elisabeth
1981
AUT
+3.91
29.24
38
ROSS Lauren
1982
USA
+3.93
29.35
39
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+3.94
29.41
40
LE GUILLOU Souazic
1982
FRA
+4.18
30.73
41
BAGNARA Daniela
1979
ITA
+4.27
31.23
42
LORENZ Giorgia
1982
ITA
+4.39
31.89
43
SCHNARF Johanna
1984
ITA
+4.40
31.94
44
ACTON Brigitte
1985
CAN
+4.65
33.32
45
SPINA Ashley Linda
1985
USA
+4.68
33.48
46
PEZZEDI Emmi
1982
ITA
+4.91
34.75
47
PUENCHERA Jessica
1982
SUI
+5.16
36.13
48
HIROI Noriyo
1976
JPN
+5.17
36.18
49
RIVELSRUD Pia
1980
NOR
+5.27
36.73
50
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+5.81
39.71
51
SANTON Aurelie
1982
FRA
+5.84
39.87
52
RATAJ Mojca
1979
SLO
+5.86
39.98
53
OLLIKKA Marika
1981
FIN
+5.89
40.15
54
RICHARD Helene
1976
FRA
+6.18
41.75
Did not qualify for 2nd run
GLOVER Shelley
1986
USA
SENONER Catherine
1982
ITA
PATTILLO Maggie
1983
CAN
LATTIMER Lauren
1983
CAN
BELINGHERI Barbara
1983
ITA
GREIG Joanna
1982
GBR
GRUENER Angelika
1983
ITA
HUGHES Megan
1983
USA
ELIASSEN Grete
1986
NOR
DESFORGES Emilie
1983
CAN
CHMELAR Fanny
1985
GER
FANCHINI Nadia
1986
ITA
ALFIERI Camilla
1985
ITA
CURTONI Irene
1985
ITA
BRIAND Sabine
1984
SUI
ZIKOVA Lucie
1984
CZE
BRINIS Valentina
1984
ITA
JOCHER Theresia
1986
GER
FEHRENBACH Christina
1981
GER
PIETILAE-HOLMNER Maria
1986
SWE
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
GIANESINI Giulia
1984
ITA
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
BLIENINGER Anja
1981
GER
GRAND Rabea
1984
SUI
KILDOW Lindsey C.
1984
USA
PERSYN Karen
1983
BEL
CHARDON Sabrina
1980
FRA
TROJER Karoline
1984
ITA
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BURGER Eva
1984
GER
KRAUTGARTNER Lydia
1984
ITA
HANSDOTTER Frida
1985
SWE
ROUJAS Florence
1982
FRA
ALCOTT Chimene
1982
GBR
ZENHAUSERN Ines
1978
SUI
GSCHNITZER Miriam
1982
ITA
KOBAL Ana
1983
SLO
OLOFSSON Sofie
1979
SWE
WOLF Stefanie
1979
GER
BARMETTLER Maia
1981
SUI
HULTDIN Malin
1979
SWE
KNOR Petra
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run