official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BAXTER Alain
1973
GBR
1:12.64
32.97
2
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+0.70
38.37
3
ORMOND James
1973
GBR
+1.16
41.91
4
KURUVILA Reuben
1979
USA
+1.84
47.16
5
GREEN Ross
1978
GBR
+2.59
52.94
6
PILARSKI Antoni
1975
GBR
+3.02
56.25
7
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
+3.18
57.49
8
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+4.60
68.43
9
WANDERS Arjan
1978
NED
+5.10
72.29
10
WALTERS Peter
1980
GBR
+5.51
75.45
11
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+6.97
86.70
12
HEYES Jonathan
1980
GBR
+8.69
99.96
13
BULAJIC Bojan
1980
JUG
+9.43
105.67
14
MOLLIN Bart
1981
BEL
+10.43
113.38
15
BROWN Thomas
1982
GBR
+10.76
115.92
16
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
+10.83
116.46
17
DIRKX Jeff
1981
BEL
+11.49
121.55
18
BUSH Andrew
1981
GBR
+11.99
125.40
19
TAYLOR Henry
1981
GBR
+12.00
125.48
20
MOORE John
1981
GBR
+12.21
127.10
21
LACEY James
1981
GBR
+12.55
129.72
22
CRUICKSHANK Roger
1982
GBR
+13.86
139.82
23
MASON Nick
1979
AUS
+13.98
140.75
24
CLARK Thomas
1978
GBR
+14.48
144.60
25
CANNON Scott
1980
GBR
+14.91
147.91
26
MCALLISTER Tony
1979
GBR
+16.20
157.86
27
CLOUGH Stefan
1981
GBR
+16.43
159.63
28
MITCHELL Forbes
1982
GBR
+18.10
172.51
29
COCHRANE Craig
1980
GBR
+18.10
172.51
30
LAMB Tristan
1980
GBR
+19.15
180.60
31
DAVIS Simon
1979
GBR
+19.34
182.07
32
PARK Christopher
1981
GBR
+19.92
186.54
33
NICOL Adam
1981
GBR
+20.84
193.63
34
FARMER Neil
1981
GBR
+21.00
194.86
35
BEARDSLEY Ryan
1981
GBR
+23.31
212.67
36
JACHACY Michael
1982
GBR
+23.65
215.29
37
DUNLOP Adrian
1982
GBR
+24.45
221.46
38
MAKONNEN David
GBR
+27.29
243.36
39
MORISON Angus
1980
GBR
+28.22
250.53
40
HOWELLS James
GBR
+28.44
252.22
41
DRAKE James
1982
GBR
+32.29
281.90
42
DOSSETT Matthew
GBR
+32.90
286.60
43
ANDERSON Philip S
GBR
+33.28
289.53
44
COLE Tristan
1980
GBR
+33.75
293.16
45
BROMLEY Joe
GBR
+34.74
300.79
46
PAGE Jamie
1982
GBR
+38.13
326.92
47
AYLARD Chris
1982
GBR
+57.12
473.32
48
GUTHRIE Graig
1982
GBR
+1:28.20
712.93
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
UNGER Karl
1981
GBR
BROWN Samuel
1980
GBR
BROWN Winnie
1979
CHI
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
ROWLEY Nathan
1982
GBR
ROBB Stuart
GBR
WALKER Christophe
1978
GBR
WALKER Sebastian
1982
GBR
JEANS Alan
1982
GBR
AITKEN Blair
1980
GBR
BAGGETT Ross
1981
GBR
BAINBRIDGE Jonathan
1979
GBR
HOUSTON David
1982
GBR
LONIE Jonathan
1982
GBR
BAXTER Noel
1981
GBR
HEAD Edward
1979
GBR
GRUMMITT Sam
GBR
GLEDHILL Allan
1980
GBR
PRATT Christopher
1982
GBR
NOBLE Lorne
1980
GBR
O NEIL Roderick
1980
GBR
PIRIE Gregor
1982
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run