official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GROS Sacha
1974
USA
1:36.72
5.72
2
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.21
12.73
3
LEROY Andy
1975
USA
+1.62
15.10
4
HAYER Stanley
1973
CAN
+2.06
17.65
5
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+2.26
18.81
6
TICHY Martin
1973
CAN
+3.21
24.31
7
MCKINLAY Brent
1977
CAN
+3.45
25.70
8
HUTTER Christian
1975
AUT
+3.52
26.10
9
VIELE David
1975
USA
+4.01
28.94
10
NOLTING Josh
1976
USA
+4.42
31.31
11
WOLK Chad
1976
USA
+4.78
33.40
12
WOODLAND Scott
1977
USA
+4.93
34.26
13
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+5.23
36.00
14
SPENCER Dane
1977
USA
+6.03
40.63
15
BUCHHEISTER Geoffrey
1975
USA
+6.64
44.16
16
FLOOD Randy
1974
USA
+7.41
48.62
17
SARCHETT Jeff
1964
USA
+7.87
51.29
18
STELL Kevin
1977
USA
+8.05
52.33
19
MACARTNEY Scott
1978
USA
+8.18
53.08
20
FISCHER Brett
1977
USA
+8.30
53.78
21
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
+8.72
56.21
22
TRANSUE Joshua
1980
USA
+8.86
57.02
23
WEBB Ryan
1974
USA
+8.99
57.77
24
KNITTLE Matthew
1978
USA
+9.02
57.94
25
QUESTAD Christian
1975
USA
+9.78
62.35
26
ROTHROCK Tom
1978
USA
+10.10
64.20
27
FIALA Jakub
1975
USA
+10.37
65.76
28
ROSENER Jason
1975
USA
+11.25
70.86
29
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+11.29
71.09
30
VAN TONGEREN Eric
1979
USA
+12.31
76.99
31
PRADO Mike
1979
USA
+12.65
78.96
32
KLEIN Morgan
1978
USA
+13.68
84.93
33
BERG Christopher
1978
USA
+13.92
86.32
34
SMITH Cody
1978
USA
+14.39
89.04
34
BISIC Tahir
1981
BIH
+14.39
89.04
36
MARSHALL Jesse
1980
USA
+14.61
90.31
37
ERNEMANN Andrew
1976
USA
+14.72
90.95
38
WHITHAM Josh
1981
USA
+14.93
92.16
39
CONRAD Tyler
1978
USA
+15.54
95.70
40
SCHIRF Michael
1979
USA
+15.68
96.51
41
FOSTER Jason
1981
USA
+16.14
99.17
42
SAKAGUCHI Ken
1976
JPN
+17.30
105.89
43
BISHOP Wade H
1980
USA
+18.01
110.00
44
JITLOFF Erik
1980
USA
+18.41
112.31
45
GRAY Parker K
1979
USA
+20.30
123.26
46
HANLEY John J
1979
USA
+20.54
124.64
47
SAUNDERS Robert
1981
USA
+20.56
124.76
48
HOLMER Eric
1980
USA
+22.49
135.94
49
DRUMMOND Drew
1979
USA
+23.66
142.71
50
SULLIVAN Marco
1980
USA
+24.46
147.34
51
BERGLUND Teddy
1978
USA
+40.21
238.53
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TICHY Michael
1981
CAN
MAKAR Michael
1973
USA
GRANDI Thomas
1972
CAN
LOUIS Ehlias
1974
USA
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
LEUNIG Markus
1974
SUI
MARTIN J andrew
1974
USA
BORTIS Michel
1970
SUI
WALL Bradley
1979
AUS
GOLTING Joe
1979
USA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
NIEMKIEWICZ Michal
1977
POL
DICKSON Michael
1975
AUS
GALLAHER Dan
1979
USA
DRAXL Nicholas
1979
AUS
DRUMMOND Dana
1979
USA
ROBERTSON Neal
1979
USA
REED Michael
1974
USA
EHRINGER David G
1979
USA
NAGEL Eric
1975
USA
OJA Magnus
1971
SWE
NICHOL Brad
1979
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run