official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
1:48.26
6.00
2
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+0.19
7.05
3
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.31
7.72
4
JANYK Michael
1982
CAN
+0.44
8.44
5
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+0.51
8.83
6
STUTZ Paul
1983
CAN
+0.82
10.54
7
THALER Patrick
1978
ITA
+1.00
11.54
8
BIGGS Patrick
1982
CAN
+1.02
11.65
9
KAITALA Jouni
1983
FIN
+1.51
14.37
10
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+1.58
14.76
11
BRAUER Jono
1981
AUS
+1.60
14.87
12
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.65
15.14
13
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.75
15.70
14
NICKERSON Warner C
1981
USA
+2.02
17.20
15
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+2.14
17.86
16
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.38
19.19
17
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+2.41
19.36
18
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.52
19.97
19
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.53
20.02
20
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.63
20.58
21
NILSEN Andreas
1980
NOR
+2.66
20.74
22
ROBERTS Drew
1985
USA
+2.67
20.80
23
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.72
21.07
24
KOGLER Stefan
1981
GER
+3.07
23.01
25
JITLOFF Tim
1985
USA
+3.33
24.46
26
RIXON JR Carl H
1982
USA
+6.17
40.20
27
HUGHES Stefan
1986
USA
+6.39
41.41
28
BRANDENBURG Will
1987
USA
+6.54
42.25
29
LEUZINGER James
1982
GBR
+6.62
42.69
30
BROWN Roger P
1981
USA
+6.66
42.91
31
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+6.68
43.02
32
MIZUO Daisuke
1979
JPN
+6.79
43.63
33
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
+7.04
45.02
34
CENTAURO Jody
1986
CAN
+7.66
48.45
35
ROBERT Jonathan
1986
CAN
+7.84
49.45
36
HANEY Brett
1987
CAN
+8.26
51.78
37
FERREIRA Jean-Francois
1983
FRA
+8.88
55.21
38
EPSTEIN Paul
1982
USA
+9.00
55.88
39
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+9.49
58.60
40
DUNLOP Ian G
1983
USA
+9.59
59.15
41
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+9.76
60.09
42
PLASCHY Didier
1973
SUI
+9.79
60.26
43
KELLY Rory
1982
USA
+10.35
63.36
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
GIBSON Beau
1981
USA
KANG Chang-Heuk
1986
KOR
KULLAS Nicholaus
1987
USA
SAKAGUCHI Shun
1987
JPN
CAFE Tim
1987
NZL
BRITVAR Paul
1988
USA
MCCONNELL Cory
1988
USA
CLOUGH Freddie
1986
GBR
KERNAN Joshua
1986
USA
POEHLING Bobby
1986
USA
DOMENACH Thomas
1988
FRA
GILBERT Erik
1986
USA
LOCHHEAD Ian
1984
USA
ARNOTT James
1982
NZL
LUND Jacob
1987
USA
DUQUET Olivier
1986
CAN
LEBRUN-FORTIN Vincent
1986
CAN
JOHNSON Austin
1987
USA
STUART Cameron
1986
CAN
KELLEY Timothy
1986
USA
Did not finish 1st run
DAVIS Eric
1988
USA
MANNELLA Simon
1988
CAN
DILGER Michael
1981
USA
REED Jack
1987
USA
BOLDA Bryan
1986
USA
SHEEHAN Kevin
1985
USA
DAWSON Travis
1988
CAN
BRIDGWATER Mark
1985
NZL
BLOOM Randall
1985
USA
COLLINS Shane
1986
USA
SEREBRAKIAN Arman
1987
USA
COOKE Miles
1984
USA
LIGARE Todd
1982
USA
DIXON Robbie
1985
CAN
DEVORE Colin
1986
USA
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
TICHY Martin
1973
CAN
THORSON Tague
1985
USA
REED Clayton
1985
USA
VEENIS Scott R
1984
USA
KANKAINEN Erik A
1982
USA
MARSHALL Jesse
1980
USA
GUAY Stefan
1986
CAN
COLPITTS Chris
1986
USA
ROSS Mickey
1980
NZL
BUCHAR John
1983
SWE
BARRETT Scott
1983
CAN
BAXTER Noel
1981
GBR
NEUREUTHER Felix
1984
GER
MARSHALL Cody B
1982
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run