official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BJOERK Andre
1982
SWE
1:46:57
17.26
2
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
+19
18.33
3
RAINER Niklas
1983
SWE
+11
20.13
4
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+1:26
24.35
5
OLSSON Erik
1986
SWE
+1:40
25.14
6
OLLAS Joergen
1984
SWE
+1:10
25.71
7
KASAKOV Ivan
1982
RUS
+2:05
28.80
8
FRIBERG Olle
1985
SWE
+2:31
30.27
9
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+2:33
30.38
10
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
+2:28
32.35
11
OLSSON Matts
1988
SWE
+3:08
34.60
12
OEHRN Albin
1986
SWE
+3:30
38.09
13
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+4:02
39.89
14
LOEKKEN Knut Magne
1983
NOR
+4:12
40.46
15
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+4:24
41.13
16
MARKKANEN Jukka
1983
FIN
+4:42
42.15
17
LINDBERG Jonas
1984
SWE
+4:30
43.72
18
BAUMANN Thomas
1988
SWE
+4:44
44.51
19
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+4:50
44.85
20
SAXVALL Per
1989
SWE
+5:39
47.61
21
ISMAR Egil
1986
NOR
+6:05
51.32
22
SAETHRE Anders Ruud
1987
NOR
+6:21
52.22
23
BJERTNESS Einar
1987
NOR
+6:55
56.39
24
LARSSON Anton
1989
SWE
+7:12
57.35
25
EMLEN Mats
1986
SWE
+7:14
57.46
26
WESTRIN Emil
1987
SWE
+7:15
57.52
27
GRIBOV Andrei
1986
RUS
+7:41
61.23
28
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
+7:49
61.68
29
SEBIHOV Felix
1986
RUS
+8:10
65.12
30
IVANOV Mikhail
1984
RUS
+9:39
70.13
31
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
+9:33
72.04
31
KLING Alexander
1988
SWE
+9:33
72.04
33
JACOBSSON Robert
1988
SWE
+9:51
73.05
34
ANDERSSON Tobias
1980
SWE
+10:08
76.26
35
RAINER Jonas
1986
SWE
+10:46
78.40
36
MERWALD Victor
1987
SWE
+11:33
83.30
37
SHORTER Kevin
1989
SWE
+12:20
88.20
38
LINDBERG Jonatan
1987
SWE
+12:33
88.93
39
IVANOV Alexei
1987
RUS
+12:56
90.23
40
BEREZOVSKIJ Alexandr
1986
RUS
+13:47
95.35
41
NILSSON Mattias
1990
SWE
+13:57
95.91
42
DAHLBERG Fredric
1990
SWE
+14:42
98.45
43
FINNE Nicolai Herlofson
1988
NOR
+15:25
105.37
44
S LLSTROEM Gustav
1990
SWE
+15:56
107.12
45
WIDING Tor
1987
SWE
+16:22
108.58
46
ENOCSON Calle
1984
SWE
+16:24
108.69
47
KOIVULA Antto
1990
FIN
+22:42
145.74
48
HAMBORG Henrik
1983
SWE
+56:30
334.23
Did not finish 2nd run
ROBERTSSON STAAHL Paer
1989
SWE
SOEDERBERG Anton
1989
SWE
SOHLIN Jonas
1986
SWE
ANDERSSON Rasmus
1987
SWE
HAAKONSEN Martin Raeder
1987
NOR
JAKOBSSON Markus
1986
SWE
TRYGG Oscar
1988
SWE
DYBORN Tom
1986
SWE
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
THEODORSEN Espen
1988
NOR
GUSTAVSSON Anders
1986
SWE
SANDVIK Eian
1989
NOR
SYVERSSON Johan
1984
SWE
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
MASDAL Jon
1986
NOR
BACKMAN Erik
1983
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
BYLUND Peter
1979
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CARMELID Simon
1990
SWE
NILSSON Peter
1988
SWE
DOMAR-BOLMSTAM Sebastian
1988
SWE
HEIKKINEN Paavo
1988
FIN
BOECKLI Daniel
1965
SUI
HJORT Alexander
1989
SWE
ERIKSSON Johan
1986
SWE
WESTMAN Niklas
1987
SWE
AAKESSON Adam
1987
SWE
JOHANSSON Emil
1988
SWE
REGNER ERIKSSON Rasmus
1988
SWE
OTTESTAD Eirik
1988
NOR
ERIKSSON Fredrik
1987
SWE
PLYHR Marcus
1988
SWE
BRATTSTROEM Philip
1988
SWE
HAARALA Juho
1985
FIN
JOERGENSEN Petter
1988
NOR
BJOERNI Joachim Sletten
1988
NOR
MORITZ Daniel
1986
SWE
THERMAN Stefan
1987
FIN
ADDE Andreas
1988
NOR
SEDLAC Jan
1987
SWE
BJOERSHOEL Henning-S.
1986
NOR
GEDDE DAHL Lorentz
1988
NOR
TURDELL Johan
1986
SWE
ROSEN Jonathan
1987
SWE
MITHASSEL Christian
1987
NOR
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
LINDGREN Tim
1989
SWE
SVENDSEN Martin
1986
NOR
HAUG Kristian
1988
NOR
LARSSON Patrik
1983
SWE
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
KILDE Andreas
1986
NOR
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
NORELL Christoffer
1986
SWE
Did not start 1st run