official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
2:20.61
14.06
2
RAINER Niklas
1983
SWE
+0.35
16.25
3
EISATH Florian
1984
ITA
+0.38
16.44
4
PIERUZ Aronne
1983
ITA
+0.42
16.69
5
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+0.74
18.69
6
MATHIS Marcel
1991
AUT
+0.84
19.32
7
BLANC Samy
1988
FRA
+0.95
20.01
8
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+1.08
20.82
9
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
+1.18
21.44
10
THOULE Nicolas
1990
FRA
+1.45
23.13
11
PRAZ Laurent
1987
ITA
+1.91
26.01
12
GERBER Sepp
1989
SUI
+2.01
26.64
13
ZOESCHG Alexander
1987
ITA
+2.11
27.27
14
MURISIER Justin
1992
SUI
+2.35
28.77
14
VANZ Federico
1987
ITA
+2.35
28.77
16
SPENCER Dane
1977
USA
+2.43
29.27
17
BRUNNER Johannes
1988
AUT
+2.72
31.08
18
HARMANEN Niko
1988
FIN
+2.98
32.71
19
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
+3.13
33.65
20
NANI Roberto
1988
ITA
+3.36
35.09
21
LUEOEND Vitus
1984
SUI
+3.66
36.97
22
CASTELLAZ Diego
1985
ITA
+3.88
38.34
23
GAFNER Beat
1986
SUI
+4.05
39.41
24
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+4.30
40.97
25
RESENBERGER Anton
1988
GER
+4.92
44.85
26
BERNARD Justin
1990
FRA
+4.93
44.91
27
KEMPF Gaetan
1990
FRA
+5.12
46.10
28
FRAVI Jonas
1990
SUI
+5.49
48.42
29
NACHTSCHATTEN Christoph
1987
AUT
+5.50
48.48
30
CREPAZ Davide
1989
ITA
+5.66
49.48
31
VALSECCHI Renzo
1989
SUI
+6.07
52.05
32
ANTOINE Nicolas
1990
FRA
+6.09
52.17
33
GONZALEZ Quentin
1992
FRA
+6.18
52.74
34
CORTELLA Michele
1987
ITA
+7.11
58.56
35
TOMASI Marco
1987
ITA
+7.81
62.94
36
VASILIEV Alexandr
1989
RUS
+10.25
78.21
37
BULLEN Robert
1989
GBR
+10.65
80.71
38
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
+11.40
85.41
39
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
+11.47
85.84
40
HUTTUNEN Tuomas
1988
FIN
+11.77
87.72
41
MIDOL Jonathan
1988
FRA
+12.94
95.04
42
DEHARI Dardan
1990
MKD
+13.18
96.55
43
KOSIC Bojan
1990
MNE
+17.13
121.27
44
ALBER Matthias
1993
ITA
+17.62
124.33
45
MARCON Giovanni
1993
ITA
+21.40
147.99
46
NKRUMAH-ACHEAMPONG Kwame
1974
GHA
+55.73
362.84
Did not finish 2nd run
FOSTER James
1989
GBR
MURAVIEV Ivan
1989
RUS
GRIFFITHS Christopher
1990
GBR
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
MLINSEK Filip
1988
SLO
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
HOFER Elmar
1985
ITA
DEJORI Daniel
1989
ITA
LAZZARINI Alessandro
1986
ITA
ANSTEIN Pirmin
1988
ITA
HUBER Michael
1989
AUT
BAYER Patrick
1989
GER
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
NOBLE Andrew
1984
GBR
SENONER Jonas
1986
ITA
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
GEISLER Hannes
1988
AUT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CRISTIANI Matteo
1994
ITA
CAPPADOZZI Ivan
1993
ITA
CALIARI Luca
1992
ITA
D AMICO Antonio
1992
ITA
MORE-MOLYNEUX Tristram
1986
GBR
SIRAN Vladimir
1991
SVK
BALLERIN Andrea
1989
ITA
RASOM Ivo
1989
ITA
BELLARDINI Daniel
1985
ITA
THEOLIER Steven
1990
FRA
KLINE Bostjan
1991
SLO
HOWDEN Angus
1981
NZL
SANDVIK Eian
1989
NOR
SAX Thomas
1988
SUI
BISCHOF Martin
1991
AUT
SINGER Thomas
1989
SUI
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
PASQUIER Alexandre
1987
FRA
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
PLEISCH Manuel
1990
SUI
GMEINER Michael
1985
AUT
NICKERSON Warner
1981
USA
HELL Wolfgang
1980
ITA
Did not start 1st run