official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROENNMARK Per
1979
SWE
1:36.15
34.91
2
SANDNES Helge
1981
NOR
+1.70
44.99
3
BYLUND Peter
1979
SWE
+1.76
45.34
4
KANGAS Mattias
1976
SWE
+2.08
47.24
5
OLSSON Hans
1984
SWE
+2.22
48.07
6
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.40
49.14
7
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
+2.41
49.20
8
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+2.67
50.74
9
OLLAS Joergen
1984
SWE
+2.76
51.27
10
LAHDENPERAE Simon
1980
SWE
+2.83
51.69
11
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+3.34
54.71
12
HARGIN Mattias
1985
SWE
+3.58
56.13
13
ELIASSON Tommy
1980
SWE
+3.63
56.43
14
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
+3.84
57.67
15
NORDH Fredrik
1984
SWE
+4.04
58.86
16
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+4.19
59.75
17
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+4.39
60.93
18
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
+4.87
63.78
19
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
+4.95
64.25
20
LANG Dan
1981
SWE
+5.81
69.35
21
LINDH John
1984
SWE
+5.83
69.47
22
CUIBE Erik
1982
SWE
+6.26
72.02
23
JOHANSEN Petter
1986
NOR
+8.36
84.47
24
HOEGSTROEM Carl
1983
SWE
+9.39
90.58
25
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+9.46
90.99
26
WILLBORG Erik
1984
SWE
+9.97
94.01
27
PETTERSSON Jonas
1983
SWE
+10.16
95.14
28
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+10.59
97.69
29
STENMARK Jesper
1985
SWE
+10.74
98.58
30
SATS Konstantin
1982
RUS
+10.76
98.70
31
HARLAUT Philip
1984
SWE
+11.07
100.54
32
NILSSON Erik
1983
SWE
+13.30
113.76
33
HANNU Antti-Pekka
1985
FIN
+13.46
114.70
34
LEINONEN Mikko
1986
FIN
+13.89
117.25
35
LANGNES Marius
1983
NOR
+14.25
119.39
36
MURANDER Eric
1985
SWE
+14.32
119.80
37
KOIVISTO Erno
1986
FIN
+14.41
120.34
38
ARO Olli
1985
FIN
+14.58
121.34
39
FELLMAN Tobias
1982
SWE
+14.69
122.00
40
REINFJELL Bjoern Roger
1983
NOR
+15.37
126.03
41
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+15.90
129.17
42
LEE Hyun Suk
1985
KOR
+20.37
155.67
43
LEE Jae-Hoon
1987
KOR
+56.47
369.68
Did not finish 2nd run
BRAATEN Ola
1987
NOR
KIM Min Jin
1985
KOR
NORDLANDER Sverker
1986
SWE
BLOMBERG Fredrik
1986
SWE
KIVELAE Kustaa
1985
FIN
NORELL Christoffer
1986
SWE
FORSLUND Mikael
1986
SWE
ASPELIN Ludwig
1985
SWE
RAINER Jonas
1986
SWE
ANDREASSEN Thomas
1983
NOR
OEHRN Albin
1986
SWE
GUSTAVSSON Anders
1986
SWE
ARNANDER Mattias
1984
SWE
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
JOHANSSON Christian
1981
SWE
DEHNISCH Simon
1981
SWE
BACKMAN Erik
1983
SWE
MOERCK Stefan
1980
SWE
ERICSON Pontus
1982
SWE
KANG Min Heuk
1981
KOR
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
ABERSTEN Paer
1974
SWE
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
KOMATSU Yuma
1983
JPN
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SEBIHOV Felix
1986
RUS
SKIDDI Linus
1985
SWE
NAES Kristoffer
1985
SWE
PETTERSSON Adam
1985
SWE
SOEDERSTROEM Wilhelm
1984
SWE
ARAJAERVI Antti
1986
FIN
ERIKSSON John-Christian
1986
NOR
FRIBERG Olle
1985
SWE
OLSSON Erik
1986
SWE
HOEYEN Audun
1984
NOR
MALM Robin
1983
SWE
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
BJOERK Andre
1982
SWE
Disqualified 1st run