official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIZEROUX Julien
1979
FRA
1:34.14
9.00
2
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.19
10.23
3
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.56
12.63
4
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+0.59
12.82
5
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+0.87
14.64
6
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.24
17.03
7
JANYK Michael
1982
CAN
+1.26
17.16
8
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.39
18.01
9
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+1.40
18.07
10
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+1.41
18.14
11
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.59
19.30
12
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.62
19.50
13
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.64
19.63
14
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.66
19.76
15
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.68
19.89
16
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.72
20.15
17
THALER Patrick
1978
ITA
+1.84
20.92
18
BIGGS Patrick
1982
CAN
+1.89
21.25
19
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.99
21.89
20
ENOCSON Calle
1984
SWE
+2.07
22.41
21
KELLEY Tim
1986
USA
+2.08
22.48
22
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+2.11
22.67
23
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.33
24.10
24
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2.50
25.20
25
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+2.53
25.39
26
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+2.54
25.46
27
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.57
25.65
28
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+3.10
29.09
29
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.20
29.74
30
KOGLER Stefan
1981
GER
+3.48
31.55
31
NORDH Fredrik
1984
SWE
+4.04
35.18
32
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+4.13
35.76
33
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+4.28
36.73
34
WHITE Trevor
1984
CAN
+4.97
41.20
35
BAXTER Alain
1973
GBR
+5.12
42.18
36
BRENNA Petter
1986
NOR
+5.45
44.31
37
RYDING David
1986
GBR
+5.59
45.22
38
HAUG Kristian
1988
NOR
+5.97
47.68
39
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
+6.44
50.73
40
DONALDSON David
1986
CAN
+6.57
51.57
41
SPISS Thomas
1988
AUT
+6.80
53.06
42
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+8.62
64.86
43
BRUNNER Johannes
1988
AUT
+8.96
67.06
44
KARNER Juergen
1986
AUT
+9.16
68.35
45
NAN Ioan-Gabriel
1980
ROU
+11.33
82.42
46
STEINER Philipp
1991
AUT
+12.02
86.89
47
FALBESONER Martin
1991
AUT
+12.32
88.83
48
RAICH Patrick
1991
AUT
+13.89
99.00
Did not finish 2nd run
OLARU Bogdan
1989
ROU
NAGILLER Roman
1990
AUT
NAGILLER Clemens
1990
AUT
BUCHNER Matthias
1989
AUT
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
ANSTEIN Pirmin
1988
ITA
WANNINGER Christian
1981
GER
BAECK Axel
1987
SWE
OBERT Anthony
1985
FRA
JITLOFF Tim
1985
USA
BARRETT Scott
1983
CAN
MARSHALL Cody
1982
USA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BENIANIDZE Alex
1991
GEO
NERSISYAN Arsen
1987
ARM
SARKAKHYAN Abraham
1986
ARM
RECHFELDEN Dominik
1991
AUT
PATSCHEIDER Massimo
1991
AUT
LANSMANIS Einars
1988
LAT
DAXER Peter
1991
AUT
KNAUSS Andreas
1990
AUT
DEJORI Daniel
1989
ITA
STELZER Daniel
1988
AUT
OEHAGEN Johan
1987
SWE
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
MOLLIN Bart
1981
BEL
WAGNER Hannes
1986
GER
HANADA Masashi
1986
JPN
SANDELL Marcus
1987
FIN
MAIER Markus
1984
AUT
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
CHENAL Joel
1973
FRA
VOGEL Markus
1984
SUI
COUSINEAU Julien
1981
CAN
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
STEHLE Dominik
1986
GER
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
BRENNER Hannes
1984
AUT
IMBODEN Urs
1975
MDA
LEINO Jukka
1978
FIN
ENGL Kurt
1979
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
TREJBAL Filip
1985
CZE
GINI Marc
1984
SUI
BERTHOD Marc
1983
SUI
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run