official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MYHRER Andre
1983
SWE
1:28.29
6.00
2
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+0.78
11.30
3
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.18
14.02
4
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.25
14.49
5
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.26
14.56
6
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.29
14.77
6
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.29
14.77
6
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.29
14.77
9
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.41
15.58
10
BRAUER Jono
1981
AUS
+1.54
16.47
10
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.54
16.47
12
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.59
16.81
13
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+1.69
17.48
14
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.74
17.82
15
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.88
18.78
16
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.90
18.91
16
MYHRE Lars
1984
NOR
+1.90
18.91
18
BRENNER Hannes
1984
AUT
+2.28
21.49
19
LEINO Jukka
1978
FIN
+2.29
21.56
20
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+2.48
22.85
21
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+2.60
23.67
22
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.78
24.89
23
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.79
24.96
24
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.18
27.61
25
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+3.33
28.63
25
LEUZINGER James
1982
GBR
+3.33
28.63
27
HELL Wolfgang
1980
ITA
+3.42
29.24
28
NILSEN Andreas
1980
NOR
+3.55
30.13
29
FEUZ Beat
1987
SUI
+3.56
30.19
30
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+3.99
33.12
31
BAXTER Noel
1981
GBR
+4.26
34.95
32
DAVARE Michel
1981
ITA
+4.32
35.36
32
IMBODEN Urs
1975
SUI
+4.32
35.36
34
OKADA Rishu
1978
JPN
+4.83
38.82
35
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.84
38.89
36
LONGHI Omar
1980
ITA
+5.26
41.75
37
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
+7.24
55.20
38
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+7.48
56.83
39
KANG Chang-Heuk
1986
KOR
+15.19
109.23
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
NOBLE Andrew
1984
GBR
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
KARBON Martin
1982
ITA
WANNINGER Christian
1981
GER
SEILER Jan
1983
SUI
GROSS Stefano
1986
ITA
BRENNA Petter
1986
NOR
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
KANG Min Heuk
1981
KOR
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
JAZBEC Janez
1984
SLO
PERATHONER Alan
1976
ITA
LEONE Martino
1983
ITA
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
FAESSLER Manuel
1985
SUI
GODENZI Flavio
1984
SUI
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
GARCIA Benjamin
1984
FRA
KALWA Michal
1978
POL
ZEMAN Bohumir
1983
CZE
VOGEL Markus
1984
SUI
RAJALA Jukka
1982
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BYLUND Peter
1979
SWE
GINI Marc
1984
SUI
VAJDIC Bernard
1980
SLO
TISSOT Stephane
1979
FRA
TREJBAL Filip
1985
CZE
HANSSON Martin
1975
SWE
REITER Hannes
1981
AUT
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
THALER Patrick
1978
ITA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
MORETTI Luca
1980
ITA
LIZEROUX Julien
1979
FRA
BIGGS Patrick
1982
CAN
DREIER Christoph
1981
AUT
COCHRAN James
1981
USA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
Disqualified 1st run