official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
1:23.86
5.00
2
STIANSEN Tom
1970
NOR
+0.65
9.50
3
SJOEGREN Daniel
1978
SWE
+1.76
17.17
4
NIELSEN Rune
1976
NOR
+2.67
23.47
5
BYLIN Ville
1978
SWE
+3.69
30.52
6
ERICSSON Andreas
1973
SWE
+3.95
32.32
7
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+4.45
35.78
8
KLINTBERG Per
1973
SWE
+4.52
36.26
9
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+4.89
38.82
10
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
+6.19
47.81
11
LIOEEN Jim Tore
1978
NOR
+7.26
55.21
12
NYSAETER Oeyvind
1980
NOR
+7.59
57.49
13
STUBSRUD Andreas
1978
NOR
+8.03
60.54
14
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
+8.87
66.35
15
ANTAS Alexander
1981
FIN
+9.16
68.35
16
HERLAND Haakon
1978
NOR
+9.40
70.01
17
JOHANSSON Christian
1981
SWE
+10.47
77.41
18
WAALER Christian
1981
NOR
+10.61
78.38
19
MAGNUSSON Kristinn
1981
ISL
+11.00
81.08
20
AASHEIM Tarjei
1981
NOR
+11.04
81.36
21
NILSEN Andreas
1980
NOR
+12.02
88.13
22
HJELSETH Karsten
1978
NOR
+12.09
88.62
23
FREBERG Alexander
1981
NOR
+12.52
91.59
24
BERGH JAKOBSEN Knut Erik
1979
NOR
+12.99
94.84
25
ANDRESEN Morten
1980
NOR
+13.45
98.02
26
FLUGEIM Morgan
1978
NOR
+14.81
107.43
27
MODIN Daniel
1982
SWE
+16.65
120.16
28
REFSNES Glenn
1980
NOR
+17.00
122.58
29
OLSEN Christian
1981
NOR
+18.54
133.23
30
TANGEN Thor Andreas
1982
NOR
+20.24
144.99
31
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+23.55
167.88
32
JOHANSSON Lars
1982
NOR
+25.18
179.15
33
KONGSHAVN Thomas
1982
NOR
+27.17
192.92
34
AMUNDSEN Jon
1979
NOR
+29.64
210.00
35
BRYNJULFSEN Arthur
1979
NOR
+34.45
243.27
36
HANSTEEN Philip
1982
NOR
+42.00
295.48
Did not finish 2nd run
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
BENGTSSON Joar
1980
SWE
BJERKE Nicolai
1980
NOR
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BOEDTKER Mathias
1982
NOR
BRUGGE Jesper
1975
SWE
DAVIES Justin
1970
GBR
EBERSTEIN Espen
1981
NOR
FALCK-PEDERSEN Didrik
1981
NOR
FLOGNFELDT Andreas
1980
SWE
GJERDE Christian
1981
NOR
JOHANSEN Lasse
1981
NOR
LOEVAAS Erik
1979
NOR
MAEHLUM Christoffer
1982
NOR
OEVSTHUS Svein
1981
NOR
OLBERG Petter
1975
NOR
REYNISSON Arnar Gauti
1981
ISL
WATLE Kristian
1982
NOR
WHISTLER James
1981
GBR
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BERNHOFT Kjetil
1980
NOR
BIRKELUND Tor-Geir
1982
NOR
BJOERGE Lars
1978
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BOEE Kim
1981
NOR
BOTTOLFS Geir
1981
NOR
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
DOERUM JAERE Martin
1981
NOR
EKSTROEM Johan
1975
SWE
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
FINSETH Eirik
1982
NOR
FRIDRIKSSON Runar
1979
ISL
GUDMUNDSSON Sigurdur
1981
ISL
HANSEN Bjoern Haakon
1980
NOR
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HERHEIM Brede
1980
NOR
HERLAND Cato Dyrset
1981
NOR
HESTNES Martin Rygh
1981
NOR
JAHRE Kristian
1981
NOR
LOESETH SUNDE Lars
1982
NOR
MELHUS Christoffer
1982
NOR
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
NIELSEN Kristoffer Aanerud
1982
NOR
NILSSON Anders
1980
SWE
OEVSTHUS Kristian
1979
NOR
OEYE Trond Carsten
1982
NOR
ONSHUS Bent
1981
NOR
PETURSSON Orri
1981
ISL
RINGVOLD Christian
1981
NOR
ROENNING Jonas
1982
NOR
TJERNSTROEM Bjoern
1981
SWE
TOLLEFSEN Oeyvind
1978
NOR
TORP Christian Fredrik
1980
NOR
TRILLHUS Jostein
1980
NOR
VEAASEN Jostein
1981
NOR
VEEN Kjetil
1981
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
BOENAA Soelve
1978
NOR
BREVIK Morten
1978
NOR
BROLENIUS Johan
1977
SWE
CARLSSON Tobias
1979
SWE
DAASVATN Andreas
1980
NOR
FLAGE Thorbjoern
1978
NOR
FROST Johan
1977
SWE
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
HAGA Bjoern W.
1982
NOR
HANSEN Richard
1980
NOR
JOHANSEN Alf Erik
1982
NOR
JONSSON Johan Iii
1980
SWE
LILLEJORDET Anders
1981
NOR
LIND Jonas
1979
SWE
MATHISEN Torje
1979
NOR
MIDDELTON Lars
1980
NOR
MOELLER Nicklas
1980
SWE
MOESGAARD Jacob
1979
DEN
NORGREN Mikael
1980
SWE
OLSSON Pierre
1979
SWE
OTTAR Aslak
1977
NOR
OVERGAARD Hans
1982
DEN
OWESEN Thomas
1980
NOR
PERSSON Bjoern
1980
SWE
SKUTVIK Peter
1980
NOR
SOMMERSEL Frode
1978
NOR