official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MAZE Tina
1983
SLO
2:28.56
8.32
2
JANYK Britt
1980
CAN
+0.82
12.79
3
HEREGGER Selina
1977
AUT
+1.49
16.44
4
LECHNER Martina
1978
AUT
+1.80
18.13
5
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+1.89
18.62
6
HARGIN Janette
1977
SWE
+1.95
18.95
7
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+1.97
19.06
8
WIRTH Katja
1980
AUT
+2.22
20.42
9
DUMERMUTH Monika
1977
SUI
+2.29
20.81
10
KUENDIG Ruth
1976
SUI
+2.40
21.41
11
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+2.43
21.57
12
KOFLER Michaela
1977
AUT
+2.46
21.73
13
EKMAN Susanne
1978
SWE
+2.62
22.61
14
BOUCHER Sara-Maude
1979
CAN
+3.17
25.60
15
HOLZER Katrin
1978
AUT
+3.20
25.77
16
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+3.25
26.04
17
STRAIT Courtney
1981
USA
+3.27
26.15
18
BREZNIK Katarina
1977
SLO
+3.28
26.20
19
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
+3.33
26.48
20
KLEON Barbara
1980
ITA
+3.35
26.59
21
HOLZMANN Alexandra
1976
AUT
+3.52
27.51
22
ORMOND Sophie
1979
FRA
+3.58
27.84
23
HIROI Noriyo
1976
JPN
+3.69
28.44
24
PIRIE Tessa
1978
GBR
+3.92
29.69
25
BERTONCELJ Spela
1983
SLO
+3.95
29.86
26
HULTDIN Malin
1979
SWE
+4.12
30.78
27
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+4.16
31.00
28
HUTTARY Karin
1977
SWE
+4.58
33.29
29
SKOGLUND Tatum
1978
USA
+5.06
35.91
30
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
+5.11
36.18
31
LORENZ Giorgia
1982
ITA
+5.46
38.09
32
DUVILLARD Julie
1978
FRA
+5.60
38.85
33
LANGEVIN Julie
1980
CAN
+5.63
39.02
34
KRITZINGER Petra
1977
ITA
+5.68
39.29
35
GUENTER Maren
1976
GER
+5.85
40.22
36
PELLAT-FINET Caroline
1978
FRA
+5.95
40.76
37
PELTIER Audrey
1981
FRA
+5.96
40.82
38
SANTON Aurelie
1982
FRA
+6.03
41.20
39
MEILLEUR Karine
1980
FRA
+6.24
42.34
40
MUELLER Tamara
1977
SUI
+6.27
42.51
41
GALLIZIO Morena
1974
ITA
+6.41
43.27
42
PEZZEDI Emmi
1982
ITA
+6.75
45.12
43
SIMARI BIRKNER Maria Belen
1982
ARG
+7.36
48.45
44
JOHANSSON Lina
1979
SWE
+7.52
49.32
45
KNAPP Monika
1981
ITA
+7.70
50.30
46
BIRKELUND Karina
1980
NOR
+7.77
50.68
47
LUDLOW Libby
1981
USA
+8.21
53.08
48
MAKUC Nina
1979
SLO
+8.38
54.01
49
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+8.62
55.32
Did not qualify for 2nd run
DOLNICAR Mateja
1979
SLO
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
KORTEN Jeannette
1976
AUS
JONES Alice
1976
AUS
CHARDON Sabrina
1980
FRA
IMLIG Corinne
1979
SUI
PIRIE Amanda
1980
GBR
MULEJ Nina
1982
SLO
SIMARI BIRKNER Macarena
1984
ARG
GASPERIN Andreja
1979
SLO
SOURD Isabelle
1975
FRA
BEREZIK Marta
1980
POL
STRAMA Aniela
1981
POL
BAECK Sophia
1982
SWE
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
ALPIGER Ella
1979
SUI
METZGER Christina
1980
CAN
BOGATAJ Tina
1977
SLO
BRONSINO Francesca
1980
ITA
KVINLOG Gro
1976
NOR
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
GIVELET Anne-Laure
1981
FRA
MITTERSTIELER Petra
1979
ITA
MCCLOY Hilary A
1982
USA
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run