official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAITA Henna
1975
FIN
1:44.18
8.53
2
JOSSI Katja
1978
SUI
+1.09
14.49
3
KNOR Petra
1980
AUT
+1.15
14.82
4
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
+1.29
15.59
5
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+1.31
15.70
6
BARMETTLER Maia
1981
SUI
+1.55
17.01
7
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+1.76
18.16
8
BREMSETH Lisa
1979
NOR
+2.03
19.64
9
WALKNER Eva
1979
AUT
+2.34
21.33
10
WOLF Stefanie
1979
GER
+2.44
21.88
11
GINI Sandra
1982
SUI
+2.76
23.63
12
CERESA Annalisa
1978
ITA
+3.08
25.38
13
HULTDIN Malin
1979
SWE
+3.11
25.55
14
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+3.12
25.60
15
PRCHAL Anna
1979
CAN
+3.30
26.59
15
MARTIN Celine
1978
FRA
+3.30
26.59
17
LE GUILLOU Souazic
1982
FRA
+3.40
27.13
18
FLEISS Nika
1984
CRO
+3.44
27.35
19
TRUPPE Karin
1978
AUT
+3.45
27.41
20
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+3.64
28.45
21
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+3.82
29.43
22
HOSP Nicole
1983
AUT
+4.12
31.07
23
NELSON Tasha
1974
USA
+4.16
31.29
24
GILJARHUS Bente
1978
NOR
+4.30
32.06
25
HUBER Marina
1979
GER
+4.41
32.66
26
CORNU Valerie
1980
FRA
+5.11
36.49
27
SUITNER Manuela
1982
AUT
+5.70
39.72
28
BOGLIO Beatrice
1981
ITA
+6.28
42.89
29
AUBERT Sandrine
1982
FRA
+6.29
42.94
30
RICHARD Helene
1976
FRA
+6.53
44.26
31
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
+6.60
44.64
32
DICHT Erika
1981
SUI
+6.67
45.02
33
KORTEN Jeannette
1976
AUS
+6.80
45.73
34
KNAPP Monika
1981
ITA
+6.88
46.17
35
HARGIN Christine
1980
SWE
+6.94
46.50
36
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+7.22
48.03
37
JANYK Britt
1980
CAN
+7.53
49.73
38
IWATSCHENKO Evgenija
1975
RUS
+7.76
50.99
39
MOELGG Manuela
1983
ITA
+7.89
51.70
40
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+8.09
52.79
41
OLLIKKA Marika
1981
FIN
+8.54
55.25
42
CALISE Courtney
1980
USA
+9.01
57.83
43
HULTDIN Kristina
1981
SWE
+9.10
58.32
44
BURTSCHER Caroline
1982
AUT
+9.18
58.76
45
RAICH Sabrina
1983
AUT
+10.26
64.67
Did not qualify for 2nd run
LAWRENCE Sherry
1984
CAN
VOLAJ Spela
1984
SLO
VANDERBEEK Kelly
1983
CAN
ARMELIN Marion
1983
FRA
BERTONCELJ Spela
1983
SLO
VRAVNIK Vanja
1983
SLO
MOSER Angelique
1979
NED
MCCLOY Hilary A
1982
USA
PATTILLO Maggie
1983
CAN
BEREZIK Marta
1980
POL
BENT Nike
1981
SWE
KELLEY Jessica C
1982
USA
KARASINSKA Katazyna
1982
POL
BEER Sabrina
1981
GER
PESONEN Anu
1980
FIN
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BARSI Kinga
1976
HUN
COLETTI Alexandra
1983
ITA
ERZENICNIK Tina
1984
SLO
LOLOVIC Jelena
1981
JUG
STAFFENOVA Jana
1982
SVK
REDIH Irina
1981
RUS
LANGEVIN Julie
1980
CAN
MATTIG Michaela
1979
SUI
FEHRENBACH Christina
1981
GER
DREV Ana
1985
SLO
GRAND Rabea
1984
SUI
BAGNARA Daniela
1979
ITA
JOHNSEN Trude Floe
1982
NOR
KOBAL Ana
1983
SLO
BLIENINGER Anja
1981
GER
DAUTHERIVES Claire
1982
FRA
VAELIMAEKI Jaana-Maarit
1983
FIN
GRAU Vicky
1975
AND
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
DELEYMARIE Florine
1981
FRA
ZEISER Daniela
1983
AUT
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
DOVZAN Alenka
1976
SLO
BOKAL Natasa
1967
SLO
PRETNAR Spela
1973
SLO
VIKEN Line
1981
NOR
Did not start 1st run