official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSIR Jure
1972
SLO
1:22.20
6.00
2
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+0.14
7.02
3
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.00
13.30
4
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.16
14.47
5
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.38
16.07
6
GORZA Ales
1980
SLO
+1.44
16.51
7
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.62
17.82
8
JAZBEC Janez
1984
SLO
+2.42
23.66
9
JEANDIN Kevin
1982
FRA
+3.13
28.85
10
GOODING Marsh
1986
USA
+3.89
34.39
11
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+3.90
34.47
12
ROUX Christophe
1983
SUI
+4.15
36.29
13
LAMAR Toby
1985
USA
+4.16
36.36
14
DURAN Patrick
1985
USA
+5.07
43.01
15
BRIZZI Ramiro
1985
ARG
+5.64
47.17
16
MANDRU Jorge
1986
CHI
+6.29
51.91
17
DOMENACH Thomas
1988
FRA
+6.34
52.28
18
JENOT Olivier
1988
MON
+6.82
55.78
19
MCNEILL Jason
1980
USA
+6.91
56.44
20
HEATH Alexander
1978
RSA
+7.10
57.82
21
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+9.09
72.35
22
BRITVAR Paul
1988
USA
+9.24
73.45
23
FUOCHI Federico
1986
ITA
+9.63
76.29
24
CARLSON Craig
1984
USA
+9.70
76.80
25
CECCHINI Guido
1987
ITA
+10.34
81.47
26
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+10.42
82.06
27
BARBU Alexandru
1987
ROU
+10.74
84.39
28
WHITE Andy
1988
USA
+10.75
84.47
29
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
+10.94
85.85
30
ANGUITA Cristian
1984
CHI
+11.65
91.04
31
MARTINIC Jorge
1986
CHI
+12.04
93.88
32
WESTFELDT Patrick
1986
USA
+13.31
103.15
33
BRISCOE Brandon
1987
USA
+14.35
110.74
34
PUGNAT Luc
1989
FRA
+14.50
111.84
35
GONFIOTTI Andrea
1988
ITA
+14.52
111.99
36
MARTINEZ Alexandre
1989
FRA
+14.67
113.08
37
BERGLUND Andrew
1988
USA
+14.98
115.34
38
LAST Eyal
1983
ISR
+15.03
115.71
39
QUIROGA Sebastian
1987
ARG
+15.04
115.78
40
LANDY Ian
1989
USA
+15.44
118.70
41
LUPERINI Filippo
1988
ITA
+15.51
119.21
42
ECHEVERRIA Benjamin
1988
CHI
+16.16
123.96
43
GARI Oscar
1988
ESP
+16.67
127.68
44
DENEGRI Segundo
1989
ARG
+16.81
128.70
45
SWEET Jason
1988
ARG
+17.86
136.36
46
BIRKNER COGAN Jorge Raul
1964
ARG
+18.46
140.74
47
ALONSO Javier
1989
ESP
+21.61
163.74
Did not qualify for 2nd run
SANTANA Rodrigo
1990
ARG
RODRIGUEZ Luis Ricardo
1983
ARG
GIMENEZ Mariano
1990
ARG
DAVID Pascal
1988
CHI
CRISTI Felipe
1989
CHI
CRISTI Raimundo
1987
CHI
CORDERO Nicolas
1990
ARG
MARTINEZ Emiliano
1989
ARG
MAY Thomas
1985
CHI
CUTOLO Ricardo
1985
BRA
HERNANDEZ Tomas
1988
ARG
GEIST Sasha
1984
ARG
SCOCCOZZA Maximiliano
1989
ARG
FERNANDEZ BARRIO Silvestre
1989
ARG
STRUVE Owen
1987
IRL
CHAMPANIER Kevin
1988
ARG
TALME Gilad
1988
ISR
FLORES MESA Valeriano
1988
ESP
MACDONALD L Tanner
1988
USA
CHRISTOPHER Jason
1983
USA
FERNANDEZ Francisco
1988
ESP
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VITALE Tomas
1989
ARG
MARTINEZ BLANCO Juan
1989
ARG
FERRARIS PALAZZO Marcelo
1990
ARG
BIRKNER KETELHOHN Jorge F.
1990
ARG
QUIROGA Santiago
1990
ARG
MOLNAR Nicolas
1989
ARG
GRASSANO Franco
1989
ARG
GROB Duncan
1980
CHI
MARTINEZ Juan Marcos
1987
ARG
ANGUITA Rafael
1988
CHI
CONROY Richie
1987
USA
TORRES Agustin
1978
ARG
WOLOSYN Ryan
1987
USA
CLOUGH Freddie
1986
GBR
LUND Jacob
1987
USA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
MARCACCINI Matias
1985
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run