official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
1:35.15
6.00
2
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.05
6.32
3
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.11
6.69
4
JANYK Michael
1982
CAN
+0.59
9.72
5
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+0.96
12.05
6
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+1.10
12.94
7
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.16
13.31
8
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1.18
13.44
9
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+1.35
14.51
10
GINI Marc
1984
SUI
+1.40
14.83
11
GROSS Stefano
1986
ITA
+1.56
15.84
12
BAECK Axel
1987
SWE
+1.57
15.90
13
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.58
15.96
14
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.66
16.47
14
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+1.66
16.47
16
DREIER Christoph
1981
AUT
+1.67
16.53
17
BIGGS Patrick
1982
CAN
+1.85
17.67
18
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.13
19.43
18
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.13
19.43
20
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+2.41
21.20
21
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.84
23.91
22
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2.94
24.54
23
WHITE Trevor
1984
CAN
+3.47
27.88
24
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.57
28.51
24
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.57
28.51
26
TISSOT Maxime
1986
FRA
+3.81
30.03
27
VILETTA Sandro
1986
SUI
+3.87
30.40
28
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+4.10
31.85
29
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+4.20
32.48
30
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+4.71
35.70
31
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
+4.72
35.76
32
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+4.88
36.77
33
KUERNER Miha
1987
SLO
+4.91
36.96
34
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+5.34
39.67
35
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+5.66
41.69
36
FANTINO Antonio
1991
ITA
+6.02
43.96
37
MURISIER Justin
1992
SUI
+6.38
46.23
38
VIDOSA Roger
1984
AND
+7.07
50.58
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
SCHMID Philipp
1986
GER
ISHII Tomoya
1989
JPN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
LIEBL Sebastian
1989
GER
SENONER Jonas
1986
ITA
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
TISSOT Stephane
1979
FRA
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
KRYZL Krystof
1986
CZE
BLANC Norman
1989
FRA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
COCHRAN Jimmy
1981
USA
SKUBE Matic
1988
SLO
VOGEL Markus
1984
SUI
IMBODEN Urs
1975
MDA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
BARBU Alexandru
1987
ROU
BONOU Nikos
1986
GRE
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
WALLNER Max
1991
GER
MLEZIVA Matyas
1987
CZE
ROGER Brice
1990
FRA
ALAERTS Kai
1989
BEL
CASSE Mattia
1990
ITA
NOBLE Andrew
1984
GBR
PERAUDO Adam
1987
ITA
DEBELJAK Jan
1988
SLO
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
BONER Sandro
1988
SUI
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
STEEN John Reidar
1988
NOR
RASANEN Joonas
1989
FIN
DAVARE Michel
1981
ITA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
BUDAL Martin
1989
NOR
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
SAXVALL Per
1989
SWE
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
WIESER Manuel
1990
AUT
MRAVLJA Anze
1987
SLO
MALMSTROM Victor
1991
FIN
ROUX Christophe
1983
MDA
PLACE Francois
1989
FRA
FERRARINI Marco
1987
ITA
JOHANSEN Truls
1989
NOR
KOENIG Thomas
1990
AUT
RYDING David
1986
GBR
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
KOLL Alexander
1982
AUT
STEHLE Dominik
1986
GER
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
CHODOUNSKY David
1984
USA
KELLEY Tim
1986
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SEMPLE Ryan
1982
CAN
SPENCE Brad
1984
CAN
OMMINGER Andreas
1983
AUT
ROMAR Andreas
1989
FIN
PRANGER Manfred
1978
AUT
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
BECHTER Patrick
1982
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run