official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STANEK Jendrek
1981
GER
1:44.34
15.38
2
FISCHER Daniel
1985
GER
+1.74
25.39
3
BUB Florian
1987
GER
+1.92
26.42
4
WANNINGER Christian
1981
GER
+1.94
26.54
5
OKADA Rishu
1978
JPN
+2.58
30.22
6
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+3.25
34.07
7
PFIFFNER Patrick
1983
SUI
+3.31
34.41
8
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
+3.66
36.43
9
FERSTL Josef
1988
GER
+3.72
36.77
10
STEHLE Dominik
1986
GER
+4.17
39.36
11
TODOROV Dean
1983
BUL
+4.99
44.07
12
SCHMID Stephan
1986
GER
+5.36
46.20
13
CHRISTOV Dimitar
1983
BUL
+5.53
47.18
14
LECHNER Hannes
1989
GER
+5.54
47.24
15
ZAJC Luka
1984
SLO
+5.79
48.67
16
WITZMANN Klaus Hermann
1984
GER
+5.85
49.02
17
KELEMEN Josef
1984
CZE
+5.88
49.19
18
SANDER Andreas
1989
GER
+6.01
49.94
19
RESENBERGER Anton
1988
GER
+6.06
50.23
20
ERHARD Benedikt
1987
AUT
+6.43
52.36
21
NAMBERGER Hannes
1989
GER
+6.61
53.39
22
WOLF Magnus
1986
GER
+7.00
55.63
23
KRAL Benjamin
1990
GER
+7.43
58.11
24
AMBUEHL Urs
1986
SUI
+7.50
58.51
25
STEINBACHER Christian
1990
GER
+8.99
67.08
26
BAYER Patrick
1989
GER
+9.00
67.13
27
YANAKIEV Zahari
1987
BUL
+10.33
74.78
28
BRUCE Jas
1986
GBR
+10.38
75.07
29
SAMUELS Gregory
1988
GBR
+10.43
75.36
30
EHRL Maximilian
1990
GER
+10.73
77.08
31
PTACEK Peter
1989
GER
+11.10
79.21
32
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
+11.47
81.34
33
MATHIESON Alastair
1987
GBR
+11.50
81.51
34
ZACHER Andi
1990
GER
+12.43
86.86
35
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+12.53
87.43
36
HANEL Maximilian
1989
GER
+13.40
92.44
37
GEHRING Alexander
1990
GER
+13.59
93.53
38
BRANDNER Klaus
1990
GER
+13.64
93.82
39
EIGLER Florian
1990
GER
+13.95
95.60
40
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
+14.83
100.66
41
LANTHALER Andreas
1987
ITA
+14.91
101.12
42
MITTERER Christian
1990
GER
+15.35
103.65
43
GUTMANN Moritz
1990
GER
+15.74
105.89
44
KOZIARA Philipp
1990
GER
+15.91
106.87
45
LINDEN Erik
1990
GER
+17.32
114.98
46
DAVYDOV Vladimir
1964
KGZ
+29.56
185.36
Did not finish 2nd run
ECKERT Paul
1990
GER
JOAS Pirmin
1989
GER
BERNER Korbinian
1989
GER
STOCKKAMP Maximilian
1988
GER
GRITSCH Saschka
1984
HUN
SCHNEIDER Fabian
1989
GER
HIRTLE Axel
1989
GER
SCHWARZ Dominik
1989
GER
SCHIRMER Martin
1987
GER
BRUEDERL Timo
1989
GER
LIEBL Sebastian
1989
GER
DRAGASCHNIG Patrick
1987
GER
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
NOBLE Andrew
1984
GBR
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ACS Tamas
1984
HUN
REISER Stefan
1990
GER
STICKL Simon
1987
GER
WHELAN Peter-Edwin
1989
GBR
PASCHKE Simon
1988
GER
MUEHLBAUER Martin
1987
GER
PLOETZ Stefan
1988
GER
RIEGER Maximilian
1989
GER
TREMMEL Markus
1986
GER
KLINGSPOR Wieland
1986
GER
GOLLINGER Guido
1987
GER
SIMMERL Markus
1987
GER
ZORKO Tadej
1984
SLO
STUERMER Bastian
1988
GER
ZEPNIK Philipp
1988
GER
WAGNER Hannes
1986
GER
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
Did not start 1st run