official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NEF Sonja
1972
SUI
2:31.39
-4.00
2
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+1.61
4.61
3
WACHTER Anita
1967
AUT
+2.12
7.34
4
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+3.37
14.03
5
FORSYTH Allison
1978
CAN
+3.49
14.67
6
GOETSCHL Renate
1975
AUT
+3.54
14.94
7
REY BELLET Corinne
1972
SUI
+3.62
15.37
8
DORFMEISTER Michaela
1973
AUT
+3.68
15.69
9
BERGER Silvia
1980
AUT
+3.85
16.60
10
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
+3.90
16.87
11
BACHMANN Silke
1977
ITA
+3.93
17.03
12
PICCARD Leila
1971
FRA
+4.01
17.46
13
CAVAGNOUD Regine
1970
FRA
+4.49
20.02
14
PANZANINI Sabina
1972
ITA
+4.64
20.83
15
ERTL Martina
1973
GER
+4.78
21.58
16
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+4.82
21.79
17
WIBERG Pernilla
1970
SWE
+5.07
23.13
18
MITTERWALLNER Christiane
1974
AUT
+5.21
23.88
19
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
+5.33
24.52
20
HEEB Birgit
1972
LIE
+5.42
25.00
21
KOSTELIC Janica
1982
CRO
+5.43
25.05
22
FJELDAVLIE Merete
1968
NOR
+5.46
25.21
23
OBERMOSER Brigitte
1976
AUT
+5.55
25.69
24
BERTHOD Sylviane
1977
SUI
+5.87
27.41
25
FORTKORD Martina
1973
SWE
+6.04
28.32
26
PLANATSCHER Maddalena
1979
ITA
+6.10
28.64
27
IBARRA ASTELARRA Ainhoa
1968
ESP
+6.45
30.51
28
SCHUSTER Stefanie
1969
AUT
+6.59
31.26
29
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
+7.57
36.50
Did not qualify for 2nd run
PAERSON Anja
1981
SWE
KUENDIG Ruth
1976
SUI
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
BEHRINGER Simone
1976
GER
PESONEN Anu
1980
FIN
PRETNAR Spela
1973
SLO
SCHLEPER Sarah
1979
USA
SHAFFER Alexandra
1976
USA
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
STYGER Nadia
1978
SUI
SUCHET Melanie
1976
FRA
SUHADOLC Mojca
1975
SLO
VIERIN Sonia
1977
ITA
YDESKOG Linda
1973
SWE
KLEON Barbara
1980
ITA
HANSSON Erika
1973
SWE
HALTMAYR Petra
1975
GER
HARGIN Janette
1977
SWE
HOSSMANN Corina
1976
SUI
GUENTER Maren
1976
GER
EKMAN Susanne
1978
SWE
JANYK Britt
1980
CAN
KARBON Denise
1980
ITA
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
DUMERMUTH Monika
1977
SUI
DOVZAN Alenka
1976
SLO
KOSTNER Isolde
1975
ITA
KOZNICK Kristina
1975
USA
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
BREZNIK Katarina
1977
SLO
BOKAL Natasa
1967
SLO
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
HROVAT Urska
1974
SLO
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
GIUS Nicole
1980
ITA
SCHNEIDER Tanja
1974
AUT
GERG Hilde
1975
GER
GERG Annemarie
1975
GER
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
KOELLERER Karin
1970
AUT
NOWEN Ylva
1970
SWE
DE MARTIN TROPANIN Tiziana
1974
ITA
MEISSNITZER Alexandra
1973
AUT
MAZE Tina
1983
SLO
LANGEVIN Julie
1980
CAN
KUMMER Lilian
1975
SUI