official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STUCKI Gino
2002
SUI
1:27.63
25.01
2
CORTHAY Emric
2001
SUI
+0.24
27.01
3
SLETTALOEKKEN Joergen
2001
NOR
+0.33
27.76
4
SPARR Maurus
1998
SUI
+0.46
28.84
5
CRETIN Ulysse
2002
FRA
+0.57
29.76
6
SPOERRI Nick
2000
SUI
+0.60
30.01
7
BRUEGGER Michel
2002
SUI
+0.63
30.26
8
DE ALMEIDA Mauro
2003
SUI
+0.78
31.51
8
HERRMANN Luc
2000
SUI
+0.78
31.51
10
OTT Dominic
2000
SUI
+0.96
33.01
11
VOGT Florian
2003
SUI
+1.10
34.17
12
RODUIT Luc
2002
SUI
+1.28
35.67
13
ABPLANALP Kilian
2002
SUI
+1.65
38.76
14
FUX Giuliano
2005
SUI
+1.89
40.75
15
MURER David
2003
SUI
+1.97
41.42
16
BLOM Morris
2000
SUI
+2.08
42.34
17
TRUMMER Niklas
2004
SUI
+2.72
47.67
18
VON GRUENIGEN Lian
2001
SUI
+2.78
48.17
19
PROIOS Ioannis
1995
GRE
+2.82
48.50
20
HERRMANN Raphael
2004
SUI
+2.85
48.75
21
OESTER Kevin
2001
SUI
+3.18
51.50
22
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
+4.47
62.25
23
SINNESBERGER Lenny
2003
SUI
+4.88
65.66
24
BINLEY-EWING Thomas
2004
CAN
+5.34
69.49
25
KURSH Gerrit
2003
USA
+5.51
70.91
26
HIRSCH Alec
2004
SUI
+5.72
72.66
27
SIMONELLI Edoardo
2006
ITA
+6.30
77.49
28
ARRIGONI Luke Niklas
2005
SUI
+6.42
78.49
29
FEISS Kilian
2002
SUI
+6.82
81.82
30
BIRCHER Nicolas
2004
SUI
+6.83
81.91
31
BERNEY Benjamin
2004
SUI
+6.88
82.32
32
ZBINDEN Lukas
2004
SUI
+6.91
82.57
33
STAUB Lyonel
2005
SUI
+7.02
83.49
34
BEBI Joel
2005
SUI
+7.15
84.57
35
SPIEGELBERG Loic
2004
SUI
+7.22
85.16
36
HUBER Samuel
2003
SUI
+7.33
86.07
37
GANTENBEIN Luca
2006
SUI
+7.46
87.16
38
SCHRANER Jann
2004
SUI
+8.06
92.15
39
FAESSLER Florian
2004
SUI
+8.13
92.74
40
DAEPP Silas
2006
SUI
+8.27
93.90
41
SCHWIZGEBEL Tim
2006
SUI
+8.49
95.74
42
SHEARS Bredy
2003
CAN
+8.53
96.07
43
RITSCHARD Lorin
2006
SUI
+9.12
100.98
44
LANDOLT Dominik
2005
SUI
+10.03
108.56
45
BRUNNER Sandro
2006
SUI
+10.61
113.40
46
MEYER Orell
2006
SUI
+10.63
113.56
47
MARTIN Aaron
2004
USA
+11.33
119.39
48
HERTNER Nik
2005
SUI
+11.39
119.89
49
CHRISTEN Yves
2005
SUI
+12.43
128.56
50
AUDERGON Herve
2005
SUI
+12.79
131.56
51
MAYER Elia
2004
SUI
+14.21
143.39
52
HUTTER Linus
2006
SUI
+15.31
152.55
53
MEISSER Rico
2005
SUI
+15.67
155.55
54
NYDEGGER Luca
2006
SUI
+18.96
182.96
55
GRIEVE Joe
2003
GBR
+21.22
201.78
56
MACDONALD Alasdair
2006
GBR
+27.86
257.10
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BAXTER Kerr
2006
GBR
RUBLI Oliver
2006
SUI
HELDSTAB Jan
2006
SUI
ACKERLEY Sebastian
2005
GBR
HINE Ethan
2004
USA
KUENZI Josua
2006
SUI
BARACCHI Nicola
2006
SUI
KRETZ Ben
2006
SUI
MARCHESE Alessio
2003
SUI
FLEISCHER Tim
2005
SUI
PANTELICK Charlie
2004
USA
KELLERHALS Kaspar
2002
SUI
FLORIN Oliver
2003
SUI
SCHLAEPPI Sebastian
2003
SUI
RODGERS Tristan
1998
CAN
REVEY Damien
2003
SUI
AAGESEN Tinius
2001
NOR
MONNIER Leo
2000
SUI
Did not start 1st run