official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
1:47.13
11.35
2
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.44
13.69
3
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.05
16.94
4
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+1.11
17.26
5
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
+1.13
17.36
6
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.20
17.73
7
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.22
17.84
7
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.22
17.84
9
WEISS Angelo
1969
ITA
+1.53
19.49
10
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.58
19.76
11
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+1.60
19.86
12
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+1.62
19.97
13
MARILA Mika
1973
FIN
+1.63
20.02
14
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+1.78
20.82
15
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.84
21.14
16
GOOD Markus
1979
SUI
+1.97
21.83
17
VALLA Romain
1976
FRA
+1.99
21.94
18
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+2.05
22.26
19
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.10
22.52
20
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+2.11
22.58
21
VICQUERY Simone
1975
ITA
+2.13
22.68
22
GEISSER Thomas
1977
SUI
+2.23
23.22
23
GORZA Ales
1980
SLO
+2.36
23.91
24
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.38
24.01
25
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.49
24.60
26
ENGL Kurt
1979
AUT
+2.52
24.76
27
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+3.32
29.01
28
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+4.51
35.35
29
KALWA Michal
1978
POL
+4.80
36.89
30
STOCKER Martin
1979
AUT
+5.07
38.33
31
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+5.14
38.70
32
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+5.24
39.23
33
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+5.29
39.50
34
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+5.96
43.06
35
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+6.80
47.53
36
SENONER Luca
1983
ITA
+7.27
50.03
37
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
+8.22
55.09
Did not finish 2nd run
HABER Artur
1981
POL
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
POLIG Alexander
1980
ITA
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
HELL Wolfgang
1980
ITA
MORETTI Luca
1980
ITA
MOELGG Manfred
1982
ITA
AMPFERER Andreas
1982
AUT
ZAMANSKY Jake
1981
USA
GROEBMER Roman
1981
ITA
LONGHI Omar
1980
ITA
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
BRAUER Jonathon
1981
AUS
OLLIKKA Toni
1978
FIN
ERTL Andreas
1975
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HOERL Wolfgang
1983
AUT
WANNINGER Christian
1981
GER
JEANDIN Kevin
1982
FRA
RAJALA Jukka
1982
FIN
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
DEZORDI Rodolphe
1980
FRA
AJIKI Masaharu
1980
JPN
MARSHALL Jesse
1980
USA
STANEK Jendrek
1981
GER
POGACNIK Matej
1981
SLO
NILSEN Andreas
1980
NOR
REITER Hannes
1981
AUT
KRAUS Tomas
1974
CZE
TIEZZA Luca
1981
ITA
THALER Patrick
1978
ITA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
GROS Sacha
1974
USA
CASTELLANO Christian
1974
ITA
SPORN Andrej
1981
SLO
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
VALENCIC Mitja
1978
SLO
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
Disqualified 1st run