official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
2:09.61
8.95
2
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+0.48
12.17
3
REICHELT Hannes
1980
AUT
+0.70
13.65
4
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+1.04
15.93
4
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.04
15.93
6
DEANE Luke
1982
AUS
+1.13
16.54
7
GIRARDI Walter
1976
ITA
+1.17
16.80
8
RAINER Niklas
1983
SWE
+1.22
17.14
9
BRAND Olivier
1980
SUI
+1.27
17.47
10
EISATH Florian
1984
ITA
+1.49
18.95
11
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+1.50
19.02
12
KAESLIN Philipp
1981
SUI
+1.60
19.69
13
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+1.76
20.76
14
ZAHND Michael
1981
SUI
+1.77
20.83
14
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.77
20.83
16
HOFER Beni
1978
SUI
+1.79
20.97
17
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
+2.01
22.44
18
KUENG Patrick
1984
SUI
+2.07
22.84
19
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.12
23.18
20
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+2.26
24.12
21
NORDH Fredrik
1984
SWE
+2.32
24.52
22
THEAUX Adrien
1984
FRA
+2.33
24.59
23
FREY Thomas
1984
FRA
+2.49
25.66
24
LAINE Rasmus
1983
FIN
+2.66
26.81
24
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+2.66
26.81
26
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+2.72
27.21
27
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+2.76
27.48
28
PELLINEN Jouni
1983
FIN
+2.87
28.21
29
WANNINGER Christian
1981
GER
+2.95
28.75
30
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+2.98
28.95
31
SCHILD Josef
1980
AUT
+3.10
29.76
32
MYHRE Lars
1984
NOR
+3.36
31.50
33
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+3.40
31.77
34
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.55
32.78
35
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+3.73
33.99
36
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+3.82
34.59
37
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+3.88
34.99
38
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+4.07
36.27
39
POGACNIK Matej
1981
SLO
+4.45
38.82
40
VILETTA Sandro
1986
SUI
+4.59
39.76
41
FANARA Thomas
1981
FRA
+4.64
40.10
42
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+4.96
42.24
43
HAARALA Janne
1982
FIN
+4.98
42.38
44
MORETTI Luca
1980
ITA
+4.99
42.45
45
TIEZZA Luca
1981
ITA
+5.16
43.59
46
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+5.55
46.20
47
KREUZER Ralf
1983
SUI
+5.70
47.21
48
MALUS Miha
1978
SLO
+5.96
48.96
49
ROUX VOLLON Gregory
1985
FRA
+5.97
49.02
50
LOECHEN Andreas
1981
NOR
+6.70
53.92
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
FENOY Edgar
1985
ESP
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
RUOPPA Jonne
1987
FIN
NYLANDEN Petri
1985
FIN
HERMANN Samuel
1983
LIE
SAVOLAINEN Mikko
1984
FIN
BONNET Maxime
1983
FRA
VIRRANNIEMI Eetu
1986
FIN
VALENTI Ales
1983
SLO
KANTOLA Petteri
1986
FIN
SAARENKYLAE Santtu
1984
FIN
FILLOD Sebastien
1983
FRA
SANDELL Marcus
1987
FIN
LIANES Torstein
1986
NOR
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
RAETZE Roman
1984
GER
HVERVEN Jonathan
1985
NOR
MATTI Bernhard
1981
SUI
GINI Marc
1984
SUI
RIEGLER Michael
1979
LIE
Did not finish 1st run
Did not start 1st run